Symbolicznego przecięcia różowej wstęgi dokonano chwilę po godzinie 12:00. Następnie rozpoczęła się debata o walce z nowotworem piersi z udziałem lekarzy.
- To centrum będzie służyć nie tylko kobietom z rakiem piersi, ale wszystkim osobom zdrowym, które będą chciały zadbać o profilaktykę związaną z rakiem piersi - mówi prezes Fundacji OmeaLife Magdalena Kardynał. - To pierwsza w Polsce przestrzeń, w której pacjentki będą mogły się ze sobą spotykać, w której będziemy mogły dbać o ich przestrzeń emocjonalną i zdrowy styl życia, bo tego jeszcze nam w polskiej onkologii brakuje - dodaje.
Jak przyznaje szefowa fundacji, ważne jest dbanie o poczucie kobiecości pacjentki w czasie choroby, co symbolizuje obcas w logo fundacji.
- Jest to jedyny but na świecie, mówiący o organizacji pro-pacjenckiej walczącej z rakiem piersi. On bywa chorobą bardzo okaleczającą, jeżeli zostanie wykryty w późnym stadium zaawansowania. Staramy się w naszej przestrzeni zadbać o to, by pacjentki poddawane trudnym terapiom, nie zatraciły swojej kobiecości - dodaje Magdalena Kardynał.
Z pomocy Fundacji OmeaLife skorzystała kiedyś Monika Mruczkowska - kobieta, która najpierw angażowała się w akcje fundacji mające na celu popularyzację badań oraz pomocy innym kobietom, aż w końcu sama potrzebowała wsparcia fundacji w leczeniu gdy zachorowała na raka.
- Ta historia trwa 2 lata - mówi Monika Mruczkowska "Dziennikowi Bałtyckiemu". - Brałam udział w biegach fundacji i wspierałam kobiety chore na raka piersi. Potem sama zachorowałam. Zadzwoniłam do fundacji z płaczem gdy wynik badań to wykazał. Dostałam od fundacji ogromne wsparcie psychiczne. Siła dziewczyn, niepoddawanie się i determinacja w walce z chorobą, noszenie obcasów, które są w logo fundacji, bardzo mi pomogły. Leczenie przeszłam chodząc na obcasach i z wymalowanymi paznokciami, ze wsparciem dziewczyn i uśmiechem na twarzy. Jestem już całkowicie zdrowa. Nastawienie do walki z chorobą jest bardzo ważne. Wsparcie psychologiczne, które daje fundacja, jest kluczowe. W fundacji bardzo dobrze znają różne typy raka. Kobieta, która zachoruje ma tysiąc pytań w głowie, w fundacji zawsze można zadzwonić i zapytać. Po leczeniu postanowiłam się zaangażować i pomagać innym pacjentkom, które są chore - dodaje.
Centrum Wiedzy o Raku Piersi, mieszczące się w budynku przy pomniku Anny Walentynowicz przy ulicy Grunwaldzkiej 53 we Wrzeszczu, jest pierwszym takim miejscem w Polsce. Powierzchnia obiektu, przyznanego przez miasto, wynosi 100 m2, na co składają się: strefa warsztatowa, strefa wolontariuszy, gabinet konsultacyjny, gabinet administracyjny, dwie łazienki oraz aneks kuchenny.
Fundacja OmeaLife powstała w 2016 roku w Gdańsku. Jej misją jest udzielanie wsparcia emocjonalnego i edukacyjnego kobietom chorującym na raka piersi i ich rodzinom, współpraca z lekarzami i politykami w celu poprawy jakości leczenia w Polsce oraz promocja działań profilaktycznych wśród osób zdrowych. OmeaLife jest jedyną fundacją w Polsce, która w szczególny sposób skupia się na potrzebach młodych kobiet chorujących na raka piersi.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?