French Olympic Week 2022. Sopocka żeglarka Maja Dziarnowska i gdańszczanin Dominik Buksak na podium zawodów ZDJĘCIA

OPRAC.:
Polscy żeglarze podczas regat French Olympic Week 2022
Polscy żeglarze podczas regat French Olympic Week 2022 Sailing Energy
Polscy żeglarze pokazali się z dobrej strony podczas regat klas olimpijskich French Olympic Week. Pierwsze miejsca wywalczyli Agata Barwińska w klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial) oraz załoga Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er, a drugie Maja Dziarnowska w windsurfingowej klasie iQFoil.

French Olympic Week - Hyeres 2022

We francuskim Hyeres na starcie stanęło ponad 800 żeglarzy i żeglarek, w tym 42 reprezentantów Polski. Biało-czerwoni od początku regat spisywali się znakomicie. Pływali równo i stabilnie, unikali poważniejszych wpadek i przede wszystkim pokazali dużą odporność psychiczną oraz umiejętność radzenia sobie z różnymi warunkami wiatrowymi.

Dużą klasę w Hyeres pokazali Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań). Nasza załoga już pierwszego dnia zmagań w klasie 49er objęła pozycję lidera i nie oddała jej do samego końca. Polacy z 16 rozegranych wyścigów, aż 8 kończyli w pierwszej trójce, wygrali 4 z nich i wygrali całe regaty z dużą przewagą. Początek roku zdecydowanie należy do Szymona i Dominika, którzy w lutym wygrali regaty Portugal Grand Prix, w marcu triumfowali w regatach na Majorce, a teraz w Hyeres.

- Przez całe regaty zachowywaliśmy spokój, byliśmy świadomi naszych umiejętności. Podejmowaliśmy dobre decyzje, słuchaliśmy trenera. Cieszy nas to, że potrafiliśmy wyjść obronną ręką z trudnych sytuacji, gdy musieliśmy odrabiać straty do rywali. Wiele emocji i przyjemności dostarczyła nam rywalizacja z polskimi załogami z 49er Team Polska. Jesteśmy dumni z faktu, że polskie załogi to ścisła światowa czołówka, a wspólne treningi podnoszą poziom wszystkich polskich załóg. Teraz przed nami treningi na akwenie olimpijskim w Marsylii, potem przenosimy się do Kilonii, a kolejna duża impreza to mistrzostwa świata w duńskim Aarhus - mówią Dominik i Szymon.

W klasie 49er w wyścigu medalowym z udziałem 10 najlepszych za-łóg wystartowały jeszcze dwa polskie teamy. Na miejscu 8 regaty za-kończyli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (obaj AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland), a miejsce 9 zajęli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań).

W klasie ILCA 6 od pierwszego dnia w żółtej koszulce liderki pływała Agata Barwińska (MOS Iława/PGE Sailing Team Poland). Aktualna wicemistrzyni świata i mistrzyni Europy po raz kolejny potwierdziła wielką klasę z każdym wyścigiem budując przewagę nad rywalkami.

Polacy świetnie też spisali się w nowej, windsurfingowej klasie olimpijskiej iQFoil. Wśród kobiet od początku w ścisłej czołówce pływała Maja Dziarnowska (SKŻ Sopot/PGE Sailing Team Poland), która wygrała dwa wyścigi, siedem ukończyła w pierwszej trójce i do dzisiejszej serii wyścigów medalowych miała przystąpić z 2 miejsca w klasyfikacji generalnej. Te decydujące wyścigi jednak się nie odbyły z powodu zbyt słabego wiatru i do klasyfikacji generalnej liczyły się wyniki uzyskane wcześniej. To już kolejny duży sukces Mai Dziarnowskiej, która w niedawnych regatach Pucharu Świata na Majorce zdobyła brązowy medal. Regaty French Olympic Week wygrała Helene Noesmoen (Francja), a dziewiąte miejsce zajęła druga z Polek Maja Kuchta (SKŻ Sopot).

- W Hyeres panowały bardzo różne warunki i dlatego jestem z siebie bardzo zadowolona, bo pokazałam dobrą formę zarówno w silnym, jak i słabym wietrze. Najbardziej cieszę się z wygrania dwóch wyścigów slalomach, które odbyły się w skrajnie słabym wietrze. Gdyby ktoś parę lat temu powiedział mi, że będę słabowiatrową zawodniczką, to w życiu bym w to nie uwierzyła. Jednak w nowej klasie dużo lepiej czuję się w takich warunkach, gdy trzeba trochę mocniej popracować żaglem, ciałem i mieć trochę „feelingu” w ruchach. Szkoda, że nie udało się rozegrać wyścigu medalowego, bo chciałam powalczyć o pełną pulę, ale i tak jestem szczęśliwa nie tylko z wyniku, ale przede wszystkim z formy, jaką zaprezentowałam - oceniła Maja Dziarnowska.

Wśród mężczyzn Polacy również odegrali czołowe role, choć nie mogli powalczyć o podium. Na czwartym miejscu regaty ukończył Maciek Rutkowski (AZS Poznań/PGE Sailing Team Poland), tuż za nim sklasyfikowany został Kamil Manowiecki (SKŻ Sopot/PGE Sailing Team Poland), a miejsce 10 zajął Michał Polak (GKŻ Gdańsk/PGE Sailing Team Poland). Wygrał Francuz Nicolas Goyard.

W innych klasach Polacy także pokazali się z dobrej strony. W klasie 49erFX na 10 miejscu sklasyfikowana została załoga Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań - PGE Sa-iling Team Poland), a w kitesurfingowej klasie Formula Kite 8 miejsce zajęła Julia Damasiewicz (AZS Poznań/PGE Sailing Team Poland).

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani