Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Frankowicze poczekają do jesieni na ostateczne decyzje o przewalutowaniu kredytów

Zbigniew Biskupski AIP
Adam Guz
Najpewniej w końcu marca albo w kwietniu odbędzie się konferencja Kancelarii Prezydenta, na której przedstawione zostaną szczegóły rozwiązań mających skłonić banki do restrukturyzacji kredytów frankowych. Natomiast najwcześniej we wrześniu wprowadzone zostaną ostateczne rozstrzygnięcia co do narzędzi, które wobec banków zostaną zastosowane w tym zakresie ze strony regulatorów rynku, głównie Komisji Nadzoru Finansowego.

Konferencja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych NBP byłą okazją, przy której prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński upublicznił szczegółowe informacje o swoim spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Poświęcone ono było przygotowywanym przez Komitet Stabilności Finansowej (KSF) narzędziom, które mają skłonić banki do polubownego – w porozumieniu z kredytobiorcami – przewalutowania kredytów we frankach szwajcarskich na kredyty złotowe.

Czytaj też:
Jeśli chcesz ściąć drzewa, by drożej sprzedać działkę, albo kupisz taką działkę dla celów biznesowych, możesz mieć kłopot. Sprawdź, dlaczego

Takie zadanie otrzymał w sierpniu ubiegłego roku KSF. W tym celu powołał on specjalną podkomisję. Efektem jej prac są wydane w styczniu tego roku przez KSF rekomendacje dla banków posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. Mają one skłaniać banki do polubownego – w porozumieniu z kredytobiorcami – przewalutowania zobowiązań na kredyty w złotych.
Banki, które tego nie zrobią mają m.in. płacić wyższe składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz ponosić inne obciążenia – wyższe niż w przypadku banków, które kredytów walutowych nie posiadają w swoim portfelu albo zdecydowały się je dobrowolnie przewalutować.

Jak wyjaśnił prezes NBP, część tych instrumentów mających wywierać presję na bankach będzie uzgadniana na poziomie władz Unii Europejskiej, a to oznacza, że będą mogły być zastosowane w praktyce dopiero po wakacjach.

Czytaj też:
Stopy procentowe nie zmienią się w 2017 roku i prawdopodobnie także w 2018. Czy w takim razie w ogóle warto trzymać pieniądze na lokatach?

W czwartek 9 marca taki tryb postępowania potwierdził Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Zabierając głos na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych podkreślił, że w 2017 roku dużym wyzwaniem dla banków musi być restrukturyzacja kredytów denominowanych lub indeksowanych w walutach obcych, w tym przede wszystkim we frankach szwajcarskich. W ocenie przewodniczącego KNF „ścieżka” dojścia do tego celu prezentowana przez prezesa NBP oraz ministra finansów – a więc zakładająca, że sektor bankowy w sposób „dobrowolny”, choć „motywowany” działaniami nadzoru - podejmie działania radykalnie zmniejszający portfel takich kredytów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Frankowicze poczekają do jesieni na ostateczne decyzje o przewalutowaniu kredytów - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki