Fotowoltaika – ale jak się do tego zabrać? Ważne decyzje dotyczące instalacji fotowoltaicznej krok po kroku

Materiał informacyjny Energa Obrót
Udostępnij:
Zakup, montaż, a następnie przyłączenie instalacji fotowoltaicznej, może być znakomitą inwestycją, która szybko się zwróci i zapewni obniżenie rachunków za energię elektryczną. Jednak, żeby cieszyć się z korzyści, jakie oferują instalacje fotowoltaiczne, trzeba spełnić kilka warunków. Dowiedz się więcej o montażu instalacji fotowoltaicznej.

Charakterystyczne ciemne panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej powszechnym elementem krajobrazu. Niemniej nie wszędzie instalacje PV zapewnią inwestorowi optymalną wydajność. Warto sprawdzić, gdzie najkorzystniej montować instalacje PV oraz jak krok po kroku przebiega proces inwestycji.

Jak wybrać właściwą firmę?

Na samym początku trzeba podkreślić, że zarówno sam montaż, jak i wcześniejsze przygotowanie planu instalacji fotowoltaicznej to zadania wymagające odpowiedniej wiedzy, narzędzi oraz umiejętności. Z tego względu zdecydowanie odradza się montaż paneli na własną rękę. Bez właściwej oceny warunków trudno będzie uzyskać optymalną wydajność instalacji.

Z tego względu rośnie popyt na usługi firm, które kompleksowo zajmują się nie tylko montażem ale i dostawą oraz przyłączeniem instalacji fotowoltaicznych. Wiele podmiotów pomaga również na etapie planowania, wyboru konkretnych modeli komponentów czy kompletowaniu niezbędnych podzespołów, jak chociażby falowniki. Oferty firm mogą wydawać się podobne, ale kluczowym aspektem przy wyborze firmy zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi jest wiedza i doświadczenie specjalistów. Warto postawić na sprawdzonych fachowców takich jak Energa Obrót, którzy posiadają niezbędną wiedzę oraz proponują wydajne i trwałe komponenty w całej instalacji.

Dzięki temu inwestor zyskuje nie tylko pewność, że jego instalacja będzie składać się wyłącznie z wysokiej jakości materiałów, ale również uzyska wsparcie przy niezbędnych formalnościach, takich jak zgłoszenie instalacji do dystrybutora energii. W przypadku wyboru Energii, firma dokona wizji lokalnej, dzięki czemu instalacja będzie dopasowana do konkretnych warunków danego odbiorcy. Kolejną korzyścią jest z pewnością brak opłat za przeprowadzenie wizji lokalnej.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Wybór lokalizacji instalacji fotowoltaicznej jest kluczowy dla uzyskania możliwie najlepszych efektów jej działania. Zazwyczaj panele słoneczne montuje się na dachach budynków, gdzie każde ogniwo jest dobrze nasłonecznione. Do konstrukcji dachu przytwierdza się stelaż, a następnie do niego mocuje się panele fotowoltaiczne. W przypadku płaskich dachów można wykorzystać specjalne konstrukcje, jak np. balastowe, które pozwalają zamontować panele na płaskiej powierzchni pod odpowiednim kątem. Podobną konstrukcję wykorzystuje się w przypadku montażu fotowoltaiki na gruncie. Na odsłoniętym gruncie również można uzyskać bardzo dobre efekty działania instalacji fotowoltaicznych.

Podobne wymagania dotyczą montażu instalacji na dachu. Wysokie drzewa są najczęstszym ograniczeniem dla optymalnej produkcji energii elektrycznej, dlatego czasami korzystniej jest zamontować panele słoneczne po innej stronie dachu, gdzie nic nie będzie zasłaniać ogniw. Jeśli chodzi o wybór strony świata, najlepszym wyborem jest oczywiście południe, ponieważ o każdej porze roku można uzyskać z tej strony największe nasłonecznienie. W tym miejscu należy dodać, że kierunki geograficzne takie jak wschód i zachód, mogą okazać się tak samo dobre, wymaga to jednak zastosowania optymalizatorów lub specjalnych falowników, które zwiększą uzysk.

Na czym polega wymiarowanie dachu oraz powierzchni instalacji fotowoltaicznej?

Liczba paneli fotowoltaicznych na dachu jest zazwyczaj uzależniona od dwóch czynników:

  • powierzchni dachu, która umożliwia montaż paneli słonecznych,
  • zapotrzebowania energetycznego domu.

W przypadku pierwszego aspektu i tradycyjnego dachu dwuspadowego najpierw należy przeanalizować konstrukcję dachu oraz więźby dachowej, żeby móc ocenić, ile paneli można zamontować na dostępnej powierzchni. Nie każdy dach zapewni odpowiednie położenie panelom. Optymalne nachylenie, w zależności od modelu, waha się od 20 do 40 stopni. Ważny jest też rodzaj pokrycia dachowego, który określa typ montażu. Inne stelaże i zaczepy wykorzystuje się na dachach pokrytych dachówką ceramiczną, a inne w przypadku dachów z blachodachówką, na których montaż jest prostszy.

Drugi aspekt to zapotrzebowanie energetyczne. Ocena zużycia prądu, np. w domu jednorodzinnym, polega najczęściej na analizie rachunków za energię. Wyszczególnione jest tam zużycie w kWh. Następnie, można zaplanować liczbę paneli, które mogą dostarczyć oczekiwaną ilość prądu w ciągu roku.

Nawet w przypadku ograniczonych możliwości powierzchniowych warto postawić na instalację fotowoltaiczną, gdyż produkowany prąd może służyć np. do zasilania pompy ciepła lub po prostu częściowo zmniejszyć rachunki na prąd.

Kiedy można montować instalację fotowoltaiczną?

Nie ma jednoznacznych przeciwskazań dla momentu, w którym warto planować montaż instalacji fotowoltaicznej. Możliwe jest przeprowadzenie montaży przez cały rok. Niemniej specjaliści preferują optymalne warunki pogodowe, które ułatwiają pracę. Przy dobrych warunkach pogodowych montaż instalacji może potrwać zaledwie pięć godzin. Wymogiem jest jednak pogodny, a najlepiej bezwietrzny dzień, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo oraz komfort pracy monterów.

Montaż w pięciu krokach

Z większą wiedzą na temat odpowiednich warunków i okoliczności montażu instalacji fotowoltaicznych warto przejść do realizacji samego procesu. Kiedy znana jest już lokalizacja oraz moc instalacji, można przejść do działania. Te zawierają się w pięciu najważniejszych krokach.

  1. Wizualizacja rozmieszczenia paneli oraz wyznaczenie miejsca do mocowania konstrukcji.
  2. Montaż stelażu do konstrukcji dachu, instalacja falownika, poprowadzenie przewodów.
  3. Poprowadzenie pozostałych przewodów, m.in. do falownika, zazwyczaj po elewacji lub pod dachem.
  4. Montaż paneli fotowoltaicznych na stelażu.
  5. Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej lub akumulatorów w zależności od wybranego modelu.

W przypadku oddawania nadwyżek do sieci potrzebna jest odpowiednia umowa z dostawcą energii elektrycznej oraz montaż licznika dwukierunkowego. Wówczas można już cieszyć się niższymi rachunkami za energię elektryczną oraz ekologicznego sposobu na pozyskanie prądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie