Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Dyskusja nad sytuacją seniorów, gościem specjalnym minister Marlena Maląg

red
Z udziałem Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, odbył się w czwartek 26.08.2021 r. czwarty już kongres Srebrna Gospodarka. Dyskusja na temat sytuacji seniorów w Polsce jest tradycyjnym punktem Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że sytuację starszych osób w naszym kraju poprawią zapisy rządowego programu Polski Ład. Na skutek tych regulacji zdecydowana większość emerytów przestanie płacić podatek dochodowy. Znacząco poprawi się więc ich sytuacja materialna.

- Polityka podatkowa ma być bardziej sprawiedliwa - zaznaczyła Marlena Maląg. - Koncentrując się na seniorach, dzięki temu, że zostanie zaproponowana przez premiera Mateusza Morawieckiego kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych, osoby pobierające emerytury w wysokości 2,5 tysięcy złotych, czyli przeciętną w Polsce, w ogóle nie będą miały pobieranego podatku dochodowego. Skorzystają jednak na tym także inni emeryci. Szacunki pokazują, że na tych rozwiązaniach, które zakłada Polski Ład, skorzysta około 90 procent Polaków.

Kolejni eksperci dyskutowali na temat rozwiązań, które mają w przyszłości sprzyjać seniorom w Polsce.

- W Polsce mamy 6,5 miliona osób w wieku 60+ - zauważyła prof. Józefa Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. - Jednak ludzi powyżej osiemdziesiątego roku życia jest niemal dwa miliony. 800 tysięcy Polaków skończyło już 85 lat. Zawsze przypomina mi się rozmowa z prof. Zbigniewem Religą z 2006 roku. Poprosił on wtedy na rozmowę grupę swoich współpracowników i powiedział: Musimy zrobić program dla tych ludzi, którzy nie uprawiają sportu, nie są aktywni. Zaczęliśmy więc nad tym pracować.

Także przedstawiciele Ministerstwa Sportu przekonywali, że ważne jest zachęcanie seniorów do aktywnego trybu życia. Realizowane są programy, aby osiągnąć ten cel.

- W ubiegłym roku objęliśmy różnymi formami aktywizacji ruchowej niemal 129 tysięcy osób - powiedziała Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu. - Istotna jest także rekreacja ruchowa osób w starszym wieku, z niepełnosprawnościami. Nasz przekaz jest jasny. Im więcej będzie ruchu, tym więcej będzie życia starszych osób w zdrowiu.

Prof. Józefa Hrynkiewicz dodała, że mimo licznych, prowadzonych działań, nadal trzeba wyszukiwać i likwidować "dziury" w opiece społecznej nad starszymi Polakami.

- Potrzebne są systemowe działania, których jest już bardzo dużo - mówi prof. Józefa Hrynkiewicz. - Jednak nadal jeszcze bardziej pochylić trzeba się nad losem osób niesamodzielnych, w bardzo zaawansowanym wieku. Opieka nad nimi często jest bardzo skomplikowana i specjalistyczna, ale konieczna, aby mogły godnie żyć. Osoby te jednak czasami nie mają rodziny, która może im pomóc.

Minister Marlena Maląg zapewniła, że prowadzone są także działania w tym kierunku.

- Jest to dla nas wyzwanie na najbliższy czas, bo wszyscy chcemy, aby jesień życia naszych najbliższych była godna - mówi Marlena Maląg. - Nad systemowymi i kompleksowymi rozwiązaniami pracuje m.in. zespół Andrzeja Dudy, prezydenta RP. Jako ministerstwo pracujemy też nad strategią deinstytucionalizacji. Jest to związane z opieką w domach pomocy społecznej i tworzeniem rodzinnych domów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki