W środę, 11 kwietnia 2018 r., w gdańskim AmberExpo rozpoczęło się Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2018. Biorą w nim udział przedstawiciele portów i terminali, przewoźnicy, spedytorzy, a także przedstawiciele państwowych i lokalnych organów władzy z Polski i zagranicy. W czwartek odbędą się kolejne prelekcje i debaty.

W środę Polskie Koleje Państwowe SA i Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA podpisały list intencyjny na rzecz rozwoju potencjału portu i transportu intermodalnego. Celem jest rozwój konkurencyjności połączeń intermodalnych pomiędzy Portem Gdynia a terminalami lądowymi na jego zapleczu. Wspólne projekty infrastrukturalne będą realizowane za pomocą m.in. funduszy europejskich.

- Kontynuujemy naszą dotychczasową udaną współpracę z PKP. Jednakże, dzięki podpisaniu listu intencyjnego w sposób formalny i rzeczywisty realizujemy zapisy Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. z perspektywą do 2030 roku, które wskazują na konieczność aktywnego uczestnictwa portów morskich w rozwoju przewozów intermodalnych - podkreślił Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Czytaj także: Nowy terminal intermodalny i stacja paliw. Wielkie inwestycje w gdyńskim porcie

- Nasze dotychczasowe działania, a od dziś także wspólna inicjatywa z ZMPG SA, stanowią odzwierciedlenie priorytetów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Powiązanie portów morskich z kolejową siecią transportową i dalszy rozwój potencjału polskich centrów logistycznych jest kwestią strategiczną - powiedział Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP SA.

ZOBACZ PROGRAM: Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2018 na czwartek, 12.04.2018

j.klein@prasa.gda.pl

WIDEO: Specjalny skaner w gdańskim porcie

Źródło:TVN Turbo

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: