Forum Gospodarcze Polska- Rosja w Gdańsku. Będą nowe przejścia graniczne?

Kazimierz Netka
Firmy z Rosji pragną z Gdańska startować w głąb Unii Europejskiej. Rosjanie chcieliby się skupić na współpracy między firmami średniej wielkości, my na małych firmach.

Zacieśnianiu współpracy ze Wschodem poświęcone było Forum Gospodarcze Polska - Rosja, które zorganizowano w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

- Jednym z pierwszych jego efektów jest podpisanie umowy pomiędzy GPNT a firmą IT z Rosji - spółką Beneline Ltd, która otworzyła swoją siedzibę na terenie parku - informuje Izabela Grajek-Czabajska, zastępca dyrektora Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego ds. komunikacji i PR. - Firma Beneline została założona w GPNT przez dwóch udziałowców firmy KranX Productions, która jest niezależnym, jednym z wiodących rosyjskich producentów gier komputerowych, przygotowywanych z naciskiem na rozwojowość i komercyjną atrakcyjność produktów z przystosowaniem dla nowoczesnych platform.

Dla Pomorza liczy się przede wszystkim współpraca z obwodem kaliningradzkim i działającymi tam przedsiębiorstwami. Bliskość tego rosyjskiego terytorium to również konieczność rywalizacji na rynkach usług i towarów.

- W ciągu pięciu lat nastąpi ogromny rozwój obwodu kaliningradzkiego - powiedziała nam Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Wiemy, że planowane są tam i realizowane duże inwestycje. Powstają strefy, parki naukowo-technologiczne, ośrodki badawcze, wdrożeniowe, produkcyjne. Ściągani są świetni naukowcy z całego świata. Rząd rosyjski zapewnia finansowanie. Obwód kaliningradzki to nasz najbliższy sąsiad; z nim będziemy współpracować. Kaliningrad będzie rósł w potęgę.

- Chodzi o współdziałanie zwłaszcza między małymi i średnimi przedsiębiorstwami - mówił Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Rosjanie woleliby się jednak skupić na współpracy między firmami średniej wielkości - wynikało z wypowiedzi Władimira Mikojana, przedstawiciela Izby Przemysłowo-Handlowej Federacji Rosyjskiej na Europę Środkową i Wschodnią.

Niewykluczone, że powstaną nowe przejścia graniczne między Polską i obwodem kaliningradzkim. Przegląd takich miejsc odbędzie się w październiku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie