Forum Gdańsk świętuje swoje pierwsze urodziny 24-26.05.2019. Ponad 12 mln klientów przez rok, a woda kanałem nadal nie płynie

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Karolina Misztal
Mija rok od czasu otwarcia Forum Gdańsk. Choć centrum handlowe cieszy się dużą popularnością, to nadal nie brakuje wokół niego kontrowersji.

Forum Gdańsk zaprasza do wspólnego świętowania pierwszego roku swojej działalności.

- Z okazji pierwszych urodzin chcemy zaproponować naszym klientom trzydniowy Festival Forum, który odbędzie się pod hasłem „Przyłóż się do sztuki”. To ważne dla nas wydarzenie dlatego już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, turystów, młodszych i starszych klientów już z nami związanych oraz tych, którzy odwiedzą nas po raz pierwszy – mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk.

Festiwal rozpocznie się w piątek o godz. 12 na dziedzińcu Forum Gdańsk. W dniach 24-26 maja odbywać się będą koncerty, warsztaty, spektakle, giga street art. Gwiazdą Festivalu w niedzielę będzie Reni Jusis i The Dumplings. Wstęp bezpłatny. - Dla miłośników zakupów mamy ciekawą propozycję. W piątek w 365 minut będzie można udowodnić, że zakupy to też sztuka. Wystarczy zrobić zakupy i odebrać sztukę - jeden spośród 365 prezentów, które przygotowaliśmy – mówi Gibney. Wśród nich będą np. ekologiczne torby z bannerów, które otaczały budowę jeszcze rok temu.

Fashion Forum Gdańsk for Eco. Pokaz mody w ekologicznym styl...

Forum Gdańsk zostało otwarte 26 maja 2018 r. Najpierw zapowiedziano to na 16 maja, ale w ostatniej chwili otwarcie odwołano, bo inwestorowi nie udało się uzyskać wszystkich pozwoleń. Klientom, którzy pojawili się 16 maja pod galerią, na pocieszenie rozdawano frytki i kawę. Złe pierwsze wrażenie z falstartem otwarcia szybko poszło w niepamięć, a nową galerię odwiedzają tłumy.

- Przez pierwszy rok Forum Gdańsk odwiedziło ponad 12 mln osób- informuje Monika Ostrowska z biura prasowego galerii. Cały czas jednak nie zakończył się trwający od początku spór o fragment zabetonowanego, zabytkowego kanału Raduni przebiegającego przez środek Forum.

Forum Gdańsk dumne z instalacji 3D na Kanale Raduni: został zakryty zdjęciami wody. Mieszkańcy bardziej to krytykują, niż chwalą [zdjęcia]

Inwestor chciał stworzyć tam “koryto edukacyjne”, którym płynęłaby czysta woda. Do dziś nie płynie nic - kanał zakrywa instalacja artystyczna z namalowaną wodą. Pozwolenia dotyczące rozwiązań przyjętych przez inwestora Forum Gdańsk zostały uchylone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które uznało, że decyzje miejskiego konserwatora zabytków w Gdańsku, pozwalające na zabudowę Kanału Raduni, rażąco naruszyły przepisy planu zagospodarowania przestrzennego. Wojewódzki konserwator nałożył natomiast na inwestora Forum karę w maksymalnej wysokości 0,5 mln zł za prowadzenie prac budowlanych na odcinku Kanału Raduni bez wymaganego pozwolenia organu ochrony zabytków. Forum się od tej decyzji odwołało, ale kara została utrzymana w mocy. Inwestor już ją zapłacił.Niewykluczone, że ostatecznie będzie musiał przywrócić kanał do stanu pierwotnego, czyli zdemontować betonową płytę.

Czy jest szansa, że kanałem w końcu popłynie woda? - Trwa postępowanie administracyjne. Po zapoznaniu się z decyzją inwestor będzie szukał odpowiednich rozwiązań- odpowiada na to pytanie Ostrowska.

Ale to niejedyne kłopoty. Bo woda daje Forum o sobie znać i to dosłownie. Przy większych ulewach centrum jest zalewane. Tak było np. w ostatnią sobotę- po burzy, jaka przeszła nad miastem przeciekł dach. Zalana i zamknięta na ok. dwie godziny została spora część strefy gastronomicznej.

Forum Gdańsk częściowo zalane po sobotnich opadach deszczu. Oświadczenie przedstawicieli galerii

Zadaszenie obiektu przepuszczało już wodę, chociażby w czasie ulewy 1 sierpnia 2018 r.
- Badamy przyczynę powodzi i podejmujemy niezbędne środki ostrożności, aby zapobiec temu w przyszłości - mówi Ostrowska.

Centrum handlowe przez rok zebrało kilka prestiżowych nagród i wyróżnień. Ale aktywiści z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, którzy jako pierwsi nagłośnili sprawę z kanałem Raduni, na inwestycji nadal nie zostawiają suchej nitki.

- Forum Gdańsk to temat rzeka. Albo, jak kto woli, kanał. Pierwszy rok funkcjonowania to nieprzerwane pasmo sukcesów. Mimo handlowego charakteru galeria udowodniła, że faktycznie angażuje lokalną społeczność - jeśli mieszkańcy chcą mieć czysto w tunelach sami muszą się zebrać do sprzątania. Mimo ton betonu poprawiła się gospodarka wodna w okolicy - co prawda zieleń nie zapewnia retencji bo położona jest na betonie i styropianie, w zamian za to jednak sufity wykonano z przepuszczalnych materiałów w technologii, która po każdych opadach pozwala na swobodne kapanie wody z lamp na głowy klientów. Byli w tym mieście wiceprezydenci, którzy nazwaliby to zapewne sufitami edukacyjnymi - ironizuje Karol Spieglanin, prezes Stowarzyszenia FRAG - Forum powstrzymuje też rozlewanie się miasta - inwestorzy od parkingów kubaturowych zrezygnowali z tworzenia lokali usługowych przy Długich Ogrodach tłumacząc decyzję brakiem zainteresowania najemców lokalizacjami poza Forum Gdańsk. Są też w Śródmieściu sklepy, które skróciły godziny użytkowania. To w zasadzie dobrze, bo w sumie po co mieszkańcy mają się szlajać po mieście wieczorami? Zabetonowanie Kanału Raduni do dziś jest wzorem transparentności, poszanowania prawa i szacunku do zabytków. Na wypadek gdyby akurat nie padało i nie było prawdziwej wody w środku na betonowych płytach namalowano fale. Wzorcowa przezorność. A pamiętajmy, że to nie jest jeszcze nasze ostatnie słowo – od roku nie potrafimy otworzyć bowiem Kunsztu Wodnego z makietą miasta. Makieta spoglądającego na to lwa musi się strasznie dziwić. Nie wiedzieć tylko czemu wystarczy kawałek wyremontowanego chodnika na dowolnej uliczce w okolicy aby przyciągnąć ludzi, którzy przecież mogliby spędzić ten czas w centrum handlowym. Widocznie reklama nie dotarła do wszystkich nowych mieszczan - komentuje Spieglanin.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

TOP MENEDŻER POMORZA 2018:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gdanszczanin

Szczeże? jest tam więcej sklepów jak w Medisonie ale strach w Forum mnie nie opuszcza ! Po każdym deszczu kapie po większym zalania ,kanał dalej zasłonięty ! Z wygodnictwa tam zaglądam ale wolę Medisona i Morenę tam mi skóra na plecach nie cierpnie

Dodaj ogłoszenie