Forum Gdańsk nie chce mozaiki Anny Fiszer z kina Neptun

Ewelina OleksyZaktualizowano 
To już ostatnie dni mozaiki w tym miejscu - na tyłach dawnego kina Neptun. Niebawem będzie demontowana i trafi do składnicy Karolina Misztal
Na panewce spalił pomysł, by mozaikę Anny Fiszer, usuwaną z kina Neptun przenieść na teren Forum Gdańsk. Inwestor tłumaczy się brakiem miejsca.

Nowy właściciel mozaiki Anny Fiszer, czyli dzieła na tyłach kina Neptun, jakie udało się uchronić przed zniszczeniem, ma poważny problem, by znaleźć dla niego nowe miejsce. W ubiegłym tygodniu fundacja Komitet Inicjatyw Lokalnych, która ma prawa własności do mozaiki, ogłosiła, że będzie zabiegać o to, by przenieść je na powstające właśnie Forum Gdańsk. Temu pomysłowi przyklaskiwali społecznicy, którzy o zachowanie dzieła walczyli, naukowcy, artyści, a nawet sam wojewódzki konserwator zabytków.

Jak się jednak dowiedział reporter „Dziennika Bałtyckiego” - inwestor Forum Gdańsk mozaiki przygarnąć nie zamierza.

- Nie jest możliwe umieszczenie mozaiki na fasadzie kina w kompleksie Forum Gdańsk, a głównym tego powodem jest fakt, że nie będzie tam żadnej ściany o powierzchni 600 metrów kwadratowych, a taka jest powierzchnia mozaiki - poinformował nas Krzysztof Kolasa, menedżer projektu Forum Gdańsk. - Fasada kina składa się z sekcji odseparowanych dwumetrowymi uskokami - chodziło o to, aby nie tworzyć w tym miejscu dużej jednolitej płaszczyzny ściany. Ten wymóg znalazł swoje odzwierciedlenie w rozwiązaniach architektonicznych i konstrukcyjnych w projekcie budowlanym. Na jego podstawie otrzymaliśmy pozwolenie na budowę, w oparciu o które realizujemy inwestycję - tłumaczy.

Czytaj też: Protest przeciwko likwidacji mozaiki na Kinie Neptun w Gdańsku to nie tylko nostalgia [ROZMOWA]

Inwestycja Forum Gdańsk realizowana jest w partnerstwie prywatno-publicznym. Dlatego służby miejskie podejmowały już rozmowy z zarządem spółki, podkreślając, że jedynie przygotowane w ramach Forum Gdańsk inwestycje dają w perspektywie kilku lat możliwość przeniesienia mozaiki w całości. Przedstawiciele miasta usłyszeli jednak, że nie ma tam możliwości montażu całej mozaiki, a jej fragmentowania budowniczy nie rozważają. Co, jeśli nie Forum Gdańsk?

- Będziemy się rozglądać po nowych terenach inwestycyjnych. Mamy jeszcze np. Młode Miasto. Mozaika musi wrócić do przestrzeni miejskiej i nie spoczniemy, dopóki tak się nie stanie - mówi Katarzyna Szczepańska, prezes fundacji KIL.

Demontaż mozaiki Anny Fiszer z kina Neptun rozpocznie się najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia.

Czytaj też: Zmiany w ruchu centrum Gdańska od wtorku. Budują dwa wiadukty przy Forum Gdańsk [MAPY]

ewelina.oleksy@polskapress.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
malkontent

Płacisz za Forum Radunia? Gratulacje! Jeśli zaś nie, to nie zabieraj głosu, bo odzywasz się na zasadzie przysłowia: konia kują, a żaba nogę podstawia.

g
gość

bo nie mam zamiaru za to płacić. Niech płacą te osoby, które robiły szum w tej sprawie. Jakaś zrzuta na ten cel?

K
Krol KiK

Mozna zmienic punkt widzenia z pionowego na horyzontalny i ten kicz, pomiot socrealizmu skrzyzowany z geometria wykreslna eksponowac jako fragment ulicy gdzies na Dolnym Miescie. Bylaby to zemsta za okradzenie ulic tej dzielnicy i Podwala Przedmiejskiego z granitowych chodnikow i przelozenie ich na Trakt Krolewski.

Dodaj ogłoszenie