Fortuna 1. Liga. Zwycięstwo Arki Gdynia w Katowicach. Marcus da Silva z rekordem! [16.09.2021]

Szymon Szadurski
Michał Marcjanik w drugiej połowie wyrównał stan pojedynku Arki Gdynia z GKS-em Katowice. Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Fortuna 1. Liga. Arka Gdynia wygrała 16.09.2021 r. na wyjeździe z GKS-em Katowice. Żółto-niebiescy pokonali beniaminka 4:2 (1:1). Dzisiejszy mecz był historyczny dla Marcusa da Silvy, który dzięki trafieniu w doliczonym czasie gry wysunął się samodzielnie na czoło w klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców w żółto-niebieskich barwach. Dobre wspomnienia z pojedynku z GKS-em Katowice będzie miał także Olaf Kobacki. Młodzieżowiec Arki Gdynia zaliczył już drugi dublet w żółto-niebieskich barwach.

Arka Gdynia przystąpiła do meczu z GKS-em Katowice w niemal identycznym składzie, jak przy okazji przegranego poprzednio meczu z GKS-em Tychy. Dariusz Marzec, szkoleniowiec żółto-niebieskich, postanowił jedynie zastąpić Karola Czubaka w podstawowej jedenastce. Jego miejsce zajął Mateusz Żebrowski.

To właśnie ten zawodnik jako pierwszy próbował pokonać bramkarza GKS-u Katowice. Niestety jego strzał w trzeciej minucie gry został zablokowany. Jeszcze groźniej pod bramką gospodarzy zrobiło się w 21 minucie. Celne uderzenie Christiana Alemana obronił Dawid Kudła.

Arka Gdynia posiadała przewagę, jednak niespodziewanie już sześć minut później dała się zaskoczyć gospodarzom. Po dośrodkowaniu w pole karne Daniana Pavlasa celnie przymierzył Rafał Figiel.

Żółto-niebiescy na szczęście odpowiedzieli jeszcze w pierwszej połowie. Wynik wyrównał Olaf Kobacki, wykorzystując zagranie Mateusza Żebrowskiego. Dla młodzieżowca Arki Gdynia, wypożyczonego z Atalanty Bergamo, było to już trzecie trafienie w tym sezonie.

Po przerwie piłkarze Arki Gdynia kontynuowali ataki, jednak Mateusz Żebrowski spudłował w dogodnej sytuacji. Tymczasem gospodarze popisali się skuteczną akcją w 53 minucie spotkania. Adrian Błąd, były zawodnik Arki Gdynia, dośrodkował w pole karne, a do siatki trafił głową Patryk Szwedzik.

Arce Gdynia zajęło dziesięć minut, aby wyrównać stan meczu. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, w zamieszaniu w polu karnym piłkę z bliska wpakował do siatki Michał Marcjanik.

Żółto-niebiescy starali się do końca meczu o wywalczenie zwycięstwa, a ich wysiłki wynagrodzone zostały w 85 minucie spotkania. Asystą popisał się Marcus da Silva. Po jego dośrodkowaniu drugi już raz w dzisiejszym meczu do siatki trafił Olaf Kobacki.

Tym samym młodzieżowiec Arki Gdynia zaliczył już drugi dublet w żółto-niebieskich barwach. Olaf Kobacki dwie bramki strzelił wcześniej w wygranym u siebie spotkaniu przeciwko Widzewowi Łódź.

Już w doliczonym czasie gry zwycięstwo Arki Gdynia przypieczętował Marcus da Silva. Wielka radość z tego faktu Brazylijczyka z polskim paszportem była w pełni uzasadniona, gdyż tym samym ulubieniec kibiców żółto-niebieskich wysunął się na samodzielne prowadzenie wśród najskuteczniejszych strzelców klubu. Dla Marcusa była to 63 bramka w oficjalnych meczach Arki Gdynia. Tym samym wyprzedził o jedno trafienie Stanisława Gadeckiego.