OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Max Verstappen po zakończeniu kwalifikacji w Australii.
Max Verstappen po zakończeniu kwalifikacji w Australii. Fot. PAP/EPA/Joel Carrett
Broniący tytułu mistrza świata Formuły 1 Holender Max Verstappen wywalczył pole position przed trzecim w sezonie wyścigiem - Grand Prix Australii na torze Albert Park w Melbourne.

W kwalifikacjach kierowca ekipy Red Bull wyprzedził dwóch reprezentantów Mercedesa, Brytyjczyków George'a Russella i Lewisa Hamiltona. Kolejne dwa miejsca zajęli Hiszpanie Fernando Alonso (Aston Martin) i Carlos Sainz Jr (Ferrari), a szósty wynik uzyskał Kanadyjczyk Lance Stroll (Aston Martin).

Drugi pilot Red Bulla - Meksykanin Sergio Perez, zwycięzca drugiego wyścigu sezonu w Arabii Saudyjskiej, wypadł z toru w pierwszej części kwalifikacji i w niedzielnych zawodach wystartuje z ostatniej pozycji.

Max Verstappen nigdy nie wygrał w Australii

Verstappen jest dwukrotnym mistrzem świata F1 i obecnym liderem klasyfikacji generalnej, zdobywając punkty za pierwsze miejsce w Bahrajnie i drugie w Arabii Saudyjskiej, ale z Australii nie ma najlepszych wspomnień. Choć w karierze wygrał 36 wyścigów na 22 różnych torach, to na Albert Park jeszcze nigdy nie udało mu się stanąć na najwyższym stopniu podium. Przed rokiem nie ukończył wyścigu z powodu awarii bolidu.