Ford na listach i pocztówkach

DM
Auta Forda można spotkać nie tylko na drogach, ale i na znaczkach pocztowych na całym świecie.

Bardzo bogata historia Forda, jednej z najstarszych marek samochodowych na świecie, sprawia, że auta spod tego znaku trafiały nawet na znaczki pocztowe. Gościł na nich także sam założyciel koncernu samochodowego, Henry Ford.

Znaczek z wizerunkiem pioniera motoryzacji dobrze znają obywatele USA, bo przez wiele lat nie wychodził on z obiegu. Pochodzi z kolekcji „Wybitni Amerykanie” emitowanej od połowy lat 60. przez prawie 30 lat. Prezentowała ona osoby, które odegrały najważniejszą rolę w historii Stanów Zjednoczonych. Serię otworzył w listopadzie 1965 roku znaczek z wizerunkiem prezydenta Abrahama Lincolna o nominale 4 centy. Niecałe trzy lata później Henry Ford trafił na znaczek o nominale 12 centów.

Genialnego konstruktora i jednego z ojców motoryzacji uwieczniono na znaczkach pocztowych także w innych krajach, m.in. na austriackim znaczku wydanym w 2003 r. dla uczczenia stulecia istnienia marki Ford.

Spośród wszystkich modeli samochodów największą karierę na znaczkach zrobił oczy- wiście legendarny model T – pierwszy samochód produkowany seryjnie przez Forda. Był obowiązkowym bohaterem serii filatelistycznych poświęconych motoryzacji wydawanych na całym świecie, nawet w bardzo egzotycznych miejscach.

W październiku 1982 roku Ford T ozdobił znaczek z serii „British Motor Cars”, na którym pojawił się w towarzystwie czerwonego Escorta. Ten legendarny samochód znalazł się również na serii znaczków ze starymi autami, którą czternaście lat temu wydano w Nowej Zelandii oraz na węgierskim znaczku pochodzącym z 1975 roku. Ford T powrócił na znaczkach pocztowych nawet na Cyprze.

A jako że Ford w zasadzie od pierwszych dni swojej działalności obecny był w sporcie samochodowym, na znaczkach nie mogło zabraknąć sportowych wersji aut produkowanych przez ten koncern. Jedenaście lat temu na amerykańskich listach można więc było znaleźć znaczek ze słynnym luksusowym Fordem Thunderbird, który swoją nazwę zawdzięczał grzmiącemu ptakowi z mitologii indiańskiej. Rajdową wersję Forda Sierry podziwiają filateliści z Wietnamu.

Swój pocztowy epizod miała też Fiesta. W 1987 roku w Laosie wyemitowano znaczek, na którym przedstawiono niebieską, trzydrzwiową Fiestę Mk II generacji z 1987 roku.

____________________________

Wejdź na www.prasa24.pl i zobacz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego" w wersji PDF
z soboty, 23 stycznia 2016 r. Twój kod dostępu to: 7FZ5HXJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie