Ford Focus Active Challenge. Wiatr dochodzący do 30 węzłów ucieszył w Jastarni zawodników startujących w drugiej odsłonie cyklu

Jastarnia była od 5 do 7 lipca drugim przystankiem kitesuringowych zawodów spod znaku Forda. Na kempingu Sun4Hel Maszoperia zawodników przywitał wiatr dochodzący do 30 węzłów. Dobre prognozy zwabiły do Jastarni wiele riderek i riderów. Po raz pierwszy w historii zawodów do obu głównych konkurencji – freestyle i formuła kite, zapisało się tyle samo kobiet, co mężczyzn!

Piątek upłynął głównie pod znakiem konkurencji freestyle. Warunki były wymagające, nawet dla najbardziej doświadczonych zawodników. Kitesurferzy musieli tym razem napompować najmniejsze kajty. Na zatoce królowały latawce o rozmiarach 5, 7 czy 9 metrów kwadratowych. Zwyciężyli obecni mistrzowie Polski – Katarzyna Lange oraz Marek Rowiński.

Marek w finale zdecydowanie pokonał swojego rywala, Mateusza Włodarczyka, lądując m.in. perfekcyjnego i zrobionego na bardzo dużej mocy back moba, czy wielkiego blind judge 3 oraz slim chance’a. Mateusz próbował nawiązać walkę, ale w finałowym heacie był zdecydowanie przeżaglowany przez co skończył na drugiej pozycji. Trzeci był Mikołaj Gregier. Finałowy heat kobiet był bardzo wyrównany i o wyniku zdecydowała różnica setnych punktów. Ostatecznie zwyciężyła Kasia Lange, przed Martyną Konkel i Natalią Grabowską.

Później odbyło się jeszcze osiem wyścigów Twin Tip Race w kategorii do lat 14. W tej konkurencji triumfował Jan Koszowski, który wygrał wszystkie wyścigi.

Sobota niestety nie dopisała pogodowo. Cały dzień padał deszcz, a wiatr był bardzo słaby. W efekcie nie odbyła się żadna konkurencja. Natomiast w niedzielę pogoda uległa znaczącej poprawie, jednak warunki zarówno od strony Bałtyku, jak i zatoki były zbyt niebezpieczne, aby odbyła się konkurencja formuła kite. Udało się za to rozegrać dodatkową konkurencję big air best trick, polegającą na robieniu tricków na jak najwyższej wysokości. W tej konkurencji zwyciężył Arkadiusz Kusalewicz, który wykonał bardzo wysokiego dead men’a 360. Wśród kobiet najlepsza była Kasia Lange, która zrobiła wysokiego frontrolla z grabem.

Swoich sił na kitesurfingu pod okiem instruktorów PZKite próbowali również aktorzy Ewa Kasprzyk, Mateusz Banasiuk i Igor Obłoza, a wysokie skoki oddawał zapalony kitesurfer – Mistrz Świata w pływaniu, Mateusz Sawrymowicz.

Kolejny etap Pucharu Polski w kitesurfingu, Aztorin Kite Challenge, odbędzie się już 26-28 lipca w Rewie.