Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Foki z Helu potrzebują opiekunów. Fokarium poszukuje wolontariuszy | ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Helskie fokarium poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą przy opiece nad zwierzętami. Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu potrzebuje chętnych do pomocy w jedynym ośrodku rehabilitacji fok w Polsce.

Poszukują wolontariuszy do fokarium w Helu

Wolontariusze są najbardziej potrzebni w sezonie rehabilitacji dzikich szczeniąt fok szarych, czyli od marca do maja i przyjmowani są do pracy na minimum dwa tygodnie. Ale nabór jest też prowadzony na tzw. wolontariat długoterminowy od czerwca do końca września.

- Jest to niepowtarzalna okazja, aby uczestniczyć w czynnej ochronie tego gatunku, zdobyć cenne doświadczenie w pracy z dzikimi zwierzętami, poznać ciekawych ludzi i przeżyć niezapomnianą przygodę - zachęca Katarzyna Kucharska, koordynatorka ds. wolontariatu.

Do obowiązków wolontariuszy należeć będzie m.in. asystowanie przy opiece nad dzikimi fokami przebywającymi na rehabilitacji.

- Czyli pomoc w karmieniu, przygotowywanie pokarmu dla fok, asystowanie przy zabiegach medycznych, utrzymanie porządku na terenie basenów hodowlanych oraz basenów rehabilitacyjnych oraz sprzątanie izolatek, w których przebywają dzikie foki - wylicza Katarzyna Kucharska.

Pracownicy Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu podkreślają, że jest to praca wymagająca, w zmiennych warunkach atmosferycznych, o różnych porach dnia i nocy, ale dająca satysfakcję. Potwierdza to jedna z byłych wolontariuszek.

- To jest ciekawa przygoda i doświadczenie. Daje możliwość obcowania z dzikimi zwierzętami, z którymi na co dzień nie mamy styczności. A poza tym możemy od środka poznać stację morską - mówi Anna Krenc. - Do moich obowiązków należało przede wszystkim karmienie fok o określonych godzinach a wcześniej przygotowywanie dla nich posiłków. Foki jedzą głównie śledzie, także wiązało się to z odmrażaniem ryb i ich selekcją - nie było w tym żadnej trudności. Dodatkowo trzeba było w "foczej kuchni" posprzątać, jednak nie było to wysoce eksploatujące zajęcie. Wolontariat w Fokarium to świetna odskocznia od codzienności - wspomina była wolontariuszka, która pomagała w opiece nad fokami we wrześniu 2003 roku.

Przyszłym wolontariuszom stacja zapewnia darmowe zakwaterowanie w pokoju wieloosobowym, ubezpieczenie oraz odzież roboczą. Zainteresowane osoby wolontariatem mogą składać aplikacje na adres mailowy [email protected]. Na stronie hel.ug.edu.pl można znaleźć formularz zgłoszeniowy, który należy wysłać do 14 lutego 2023 roku.

Foka szara. Największa z bałtyckich fok

Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego podaje, że liczebność populacji foki szarej na Bałtyku wynosi ok. 20,5 tys. sztuk.

Ta największa z bałtyckich fok charakteryzuje się bardzo różnorodnym ubarwieniem, od ciemnobrązowego do jasnoszarego. Jednak samce są zawsze ciemniejsze z jasnymi plamkami, natomiast samice jaśniejsze z ciemnymi plamkami na grzbiecie. Samce dorastają do 2,5 m a nawet 3 m, osiągając ciężar 300 kg, z kolei samice są nieco mniejsze – ich maksymalna długość wynosi ok. 2 m, a ciężar 180 kg.

Foki z Helu potrzebują opiekunów. Fokarium poszukuje wolonta...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki