Foki wylegują się na brzegach Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej. Najczęściej można je spotkać przy ujściu Wisły

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Foki przy ujściu Wisły w okolicach Mikoszewa Alan Szmyt
Za najbardziej wygodne legowisko w rejonie Zatoki Gdańskiej foki uznały piaszczyste mielizny w ujściu Wisły. Dowodzi tego zdjęcie nadesłane przez jednego z naszych Czytelników.

Na fotografii Alana Szmyta, mieszkańca powiatu nowodworskiego, widać grupę fok wylegujących się na odcinku betonowej, tzw. kierownicy, która jest częścią instalacji ujścia Wisły w Mikoszewie.

Zwierzęta już jakiś czas temu upodobały sobie to miejsce. Nieodżałowany Krzysztof E. Skóra, profesor Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, jeden z twórców Stacji Morskiej w Helu wskazywał, że te zwierzęta można napotkać najczęściej w sześciu miejscach, na wybrzeżach Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej.

Niesamowite ujęcia Pomorza na zdjęciach satelitarnych. Widać...

- Współcześnie za najbardziej odpowiednie legowisko w rejonie Zatoki Gdańskiej foki uznały piaszczyste mielizny w ujściu Wisły Przekop - pisał w jednym z artykułów prof. Krzysztof Skóra. - Niektóre przybywają tam niemal cały rok. Informacje o ich obecności w innych miejscach są rzadsze. Nie znajdują spokoju na „Rewskim Szpyrku” czy Ryfie Mew, co nie dziwi, wiedząc jak agresywne formy turystyki i rekreacji są w tym rejonie rozwijane. Rośnie liczba szybkich motorówek i skuterów wodnych, a wątpliwy z punktu widzenia prawa ochrony przyrody tzw. „Marsz Śledzia”, znajduje licznych naśladowców chodzenia, a nawet biwakowania na piaszczystych śródzatokowych mieliznach. Poza sezonem turystycznym jest to jednak miejsce idealnie spełniające warunki foczego siedliska. Jego odizolowanie od stałego lądu i ludzi doskonale dyskontują tysiące ptaków. Foki częściej dziś widuje się w rejonie Cypla Helskiego, ale poszukują one spokoju także w innych miejscach. Jakoś muszą sobie radzić, czego przykładem może być doraźne wykorzystywanie ruin torpedowni w rejonie Jastarni.

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mateusz
15 stycznia, 9:27, Antek:

Zjeb.... Pasożyty ! Tylko niszczą i zamiast w restauracjach ryby będą foki smacznego

lecz się. Foki są pasożytami? Spójrz w lustro, degeneracie.

A
Antek

Zjeb.... Pasożyty ! Tylko niszczą i zamiast w restauracjach ryby będą foki smacznego

G
Gość

A gdzie mają się wylegiwać? Co to za sensacja?

Dodaj ogłoszenie