Firmy i branże, które najchętniej zatrudniają

Redakcja
123rf
Małe i średnie firmy zatrudniały najchętniej nowych pracowników w pierwszym kwartale 2015 r. - wzrost o 15,5 proc. w porównaniu z ubiegłym kwartałem,. Tak wynika z danych serwisu Pracuj.pl. Zapotrzebowanie na nowe osoby zwiększyły również mikroprzedsiębiorstwa ( wzrost o 12 proc.).

W pierwszym kwartale 2015 r. w serwisie Pracuj.pl opublikowano 103 715 ofert pracy, co oznacza wzrost o 13,77 proc., w porównaniu z zeszłym kwartałem. Tradycyjnie już największe zapotrzebowanie na specjalistów zgłosiły branże: handel i sprzedaż oraz bankowość/finanse/ubezpieczenia. Rysujący się od paru miesięcy trend wzrostowy w budownictwie i nieruchomościach nie zmniejszył swej dynamiki. Z kolei stałe wzrosty w liczbie ogłoszeń adresowanych do specjalistów HR wskazują na utrzymujący się optymizm pracodawców. Także po stronie pracowników coraz wyraźniej widać zwiększone zainteresowanie rynkiem pracy.

Jak wynika z opublikowanych 31 marca danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce wyniosło w lutym 7,8 proc.. To wynik najlepszy od sześciu lat, co więcej jest on lepszy niż wynik ogólny wszystkich państw Unii Europejskiej wynoszący 9,8 proc. Z kolei najnowszy komunikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z dnia 8 kwietnia 2015 r., wskazuje, że marcowa stopa bezrobocia na poziomie 11,7 proc. oznacza spadek tego wskaźnika w stosunku do dwóch pierwszych miesięcy roku. Dane te znajdują odzwierciedlenie w sygnałach docierających z rynku pracy; potwierdzają je także analizy ekspertów portalu Pracuj.pl.
Najwięcej ogłoszeń o pracę skierowano do specjalistów handlu i sprzedaży – było ich 40 682. Na kolejnych miejscach uplasowali się specjaliści ds. obsługi klienta (19 125 ofert), specjaliści ds. finansów (16 334 ofert) oraz specjaliści ds. IT (15 212 ofert).

Marketingowcy i specjaliści IT w cenie

W pierwszym kwartale 2015 r. to specjaliści ds. marketingu  okazali się ekspertami, na których usługi najbardziej wzrosło zapotrzebowanie pracodawców - kwartał do kwartału wzrost ten wyniósł 25,7 proc.. Na kolejnych miejscach znaleźli się inżynierowie – wzrost zapotrzebowania kwartał do kwartału o niemal jedną piątą oraz specjaliści budownictwa – wzrost o 18,3 proc..

Tradycyjnie nie maleje zapotrzebowanie na specjalistów IT – wzrost o 10 proc. (w porównaniu z czwartym kwartałem 2014 r.) oraz o 8,5 proc. (w porównaniu z pierwszym kwartałem 2014 r.). Na wysokim poziomie utrzymuje się także popyt na specjalistów ds. logistyki – wzrost o 11,1 proc. (kwartał do kwartału) oraz 7,4 proc. (rok do roku). Obok wymienionych specjalistów wygranymi zmian zachodzących na naszym rynku pracy są zdecydowanie eksperci ds. HR – liczba ogłoszeń o pracę skierowana do tych pracowników wzrosła o 13,2 proc. (porównując pierwszy kwartał 2015 r. z ostatnim kwartałem 2014 r.) i o 14,2 proc. ( rok do roku).
Najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowali pracodawcy z województwa mazowieckiego – było ich 23 465, co stanowiło 22,6 proc. wszystkich ofert pracy z I kwartału 2015 r. Kolejne województwa w których było w pierwszym kwartale 2015 r. najwięcej ofert pracy to województwo dolnośląskie – 10 282 ogłoszeń o pracę (9,9 proc. udział w ogólnej liczbie ogłoszeń z całego kwartału), województwo małopolskie – 9 786 ofert (9,4 proc. udział w ogólnej liczbie ogłoszeń z całego kwartału.), województwo wielkopolskie (9 308 ofert) oraz śląskie (9 055 ofert).

W jakich województwach znajdziesz pracę?

W porównaniu z zeszłym kwartałem w każdym województwie zwiększyło się zapotrzebowanie na specjalistów. Najbardziej znamienne wzrosty zaobserwowano w województwach: małopolskim (wzrost o 16,4 proc.), mazowieckim (wzrost o 14,3 proc.), dolnośląskim (wzrost o 10,7 proc.) i śląskim (wzrost o 11,4%).

W pierwszym kwartale 2015 roku firmy, niezależnie od wielkości, wykazały większy optymizm niż w ostatnim kwartale 2014 r.. Najchętniej zatrudniały firmy małe (15,5 proc. wzrost w porównaniu z zeszłym kwartałem) i średnie - identyczny wzrost, jak w przypadku małych firm, także mikroprzedsiębiorstwa zwiększyły swe zapotrzebowanie o 12 proc. w porównaniu z minionym kwartałem. W firmach największych wzrost ten wyniósł 11,4 proc. Mikroprzedsiębiorstwa już kolejny rok radzą sobie bardzo dobrze i, jako jedyne, w porównaniu rok do roku, wykazały wzrost zapotrzebowania na specjalistów przekraczających 10 proc. (wzrost o 11,6 proc. w porównaniu z I kwartałem 2014 r.).

Żródło: Pracuj.pl/red.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Betoniarz

Zadanie dla geniusza. Ile lat trzeba studiowac zeby wierzyc ze faktyczne  bezrobocie w PL jest mniejsze niz srednie w EU?

Dodaj ogłoszenie