Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy fotowoltaiczne pod lupą UOKiK. Podejrzana spółka Krajowy Projekt Energetyczny z Torunia

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Konsumenci najczęściej wskazują na brak możliwości odstąpienia od umowy zawartej na fotowoltaikę poza lokalem, obciążanie kosztami i brak terminu wykonania umowy.
Konsumenci najczęściej wskazują na brak możliwości odstąpienia od umowy zawartej na fotowoltaikę poza lokalem, obciążanie kosztami i brak terminu wykonania umowy. Tomasz Bolt/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi rośnie, a co za tym idzie, rośnie liczba firm, które oferują usługi w tym zakresie. Niestety, nie wszystkie działają uczciwie w stosunku do konsumentów. W 2021 roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiło ponad 120 skarg, w większości związanych z brakiem możliwości odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem. Prezes UOKiK postawił zarzuty dwóm spółkom, równolegle toczy się także 10 postępowań wyjaśniających. Czy to oznacza, że naciągacze wreszcie zostaną rozliczeni?

Z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wynika, że liczba instalacji fotowoltaicznych od początku 2019 roku wzrosła prawie 16-krotnie. Nie odbywa się to jednak bez problemów, w ubiegłym roku do UOKiK trafiło ponad 120 skarg związanych z mikroinstalacjami.

Na co narzekają klienci?

Konsumenci najczęściej wskazują na brak możliwości odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem, obciążanie kosztami i brak terminu wykonania umowy. Wiele skarg dotyczyło również wprowadzania w błąd odnośnie ostatecznych kosztów oraz natrętnego marketingu telefonicznego przy użyciu botów.

- Przedsiębiorcy z branży fotowoltaiki – tak jak z każdej innej - muszą szanować prawa konsumenta, w tym prawo do rzetelnej informacji, możliwości odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa czy reklamacji z tytułu rękojmi. Niepokoją nas zgłaszane nieprawidłowości, dlatego starannie monitorujemy rynek – stwierdził Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zarzuty wobec dwóch spółek

W sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów wszczęto postępowania wobec dwóch spółek – FG Energy z Krakowa i Krajowego Projektu Energetycznego z Torunia. Wobec pierwszej postawiono 7 zarzutów, wobec drugiej 10. Obie firmy na co dzień zajmowały się sprzedażą i montażem fotowoltaiki. Klienci zgodnie przyznali, że najczęściej mieli tam problem z odstąpieniem od umowy, a w rozmowach często padało powoływanie się na rządowe instytucje.

10 innych firm pod lupą UOKiK

Prezes Urzędu przygląda się też działalności 10 innych firm fotowoltaicznych w ramach postępowań wyjaśniających. Wśród nich są:

  • 3S Group OZE,
  • Centrum Energii Odnawialnej INTI,
  • Edison Energia,
  • Energa Obrót,
  • Euro CallCenter,
  • Modern Energy Pro,
  • PGEOZE PV,
  • Sunday Polska,
  • Woltanic,
  • Woltex Development.

Oferta oraz wzory umów są sprawdzane pod kątem możliwości naruszenia interesów konsumentów lub stosowania niedozwolonych klauzul. Najdokładniej UOKiK analizuje wskazywane przez klientów problemy – jak respektowane jest prawo do odstąpienia od umowy, czy konsument jest obciążany kosztami i jak wyglądają terminy wykonania umowy. Dodatkowo, pod lupą znalazły się także telefony marketingowe.

Jedno z pierwszych takich postępowań wyjaśniających już się zakończyło – bez konieczności stawiania zarzutów i z korzyścią dla konsumentów. Dotyczyło spółki Columbus Energy z Krakowa. Tu klienci skarżyli się, że mają problemy z odstąpieniem umów, a firma obciąża ich wysokimi kosztami audytu. W wyniku działań UOKiK doszło do modyfikacji umów bez pobierania kwestionowanych opłat.

O czym musi wiedzieć klient zanim podpisze umowę?

Zanim na umowie pojawi się podpis, warto zachować czujność. Zasada ograniczonego zaufania może uratować konsumentów przed wysokimi kosztami. UOKiK przypomina:

  • nie podawaj danych osobowych w rozmowie z telemarketerem,
  • weryfikuj oferty,
  • domagaj się rzetelnych, precyzyjnych informacji,
  • uważnie czytaj umowę, także załączniki,
  • masz prawo odstąpić od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w ciągu 14 dni,
  • masz prawo do rękojmi.

Źródło: UOKiK

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firmy fotowoltaiczne pod lupą UOKiK. Podejrzana spółka Krajowy Projekt Energetyczny z Torunia - Strefa Agro

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki