Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma z Kościerzyny pracuje nad projektem paliwa kosmicznego. Stara się o ogromną dotację z Unii Europejskiej

Redakcja
materiały prasowe Jakusz
Spółka Jakusz z Kościerzyny stanie do rywalizacji z europejskimi gigantami o unijną dotację na projekt paliwa kosmicznego. Firma ma szansę zdobyć 2,5 mln euro, co przyspieszyłoby realizację projektu nawet o trzy lata.

Warto dodać, że Komisja Europejska doceniła projekt innowacyjnej technologii umożliwiającej produkcję 98- procentowego nadtlenku wodoru, który może być stosowany jako utleniacz paliwa rakietowego lub samoistne paliwo (materiał pędny) do silników rakiet kosmicznych. Kościerska spółka jako jedna z niewielu firm w Polsce, zdobyła już 50 tys. euro dofinansowania na rozwój pomysłu. Teraz walczy o naprawdę duże pieniądze.

- Firma pracuje nad rozwinięciem procesu produkcji 98-procentowego stężonego nadtlenku wodoru klasy HTP  - mówi Bartosz Jakusz, kierownik Działu Technologii Kosmicznych w Jakusz sp. z o.o. - Stężony nadtlenek wodoru może być wykorzystywany w silnikach rakiet kosmicznych jako materiał pędny lub utleniacz. Pomysł został opracowany i opatentowany przez naukowców z Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Rozwiązanie wyróżnia się na tle innych, ponieważ jest nie tylko innowacyjne, ale również bezpieczne i ekologiczne.   Obecnie firma zakończyła prace nad analizą możliwości wykonania projektu, które trwały 3 miesiące. Zdobyte fundusze umożliwiły przyspieszenie  prac nad projektem. W ciągu kilku miesięcy złożyliśmy wniosek, zdobyliśmy 50 tys. euro i zakończyliśmy prace przygotowawcze umożliwiające przystąpienie do kolejnego etapu.
Firma oceniła mocne i słabe strony   projektu, przeanalizowała przedsięwzięcie  pod kątem ekonomicznym i technicznym, przeprowadziła analizę rynku oraz konkurencji, ocenę ryzyka. Projekt to wspólne dzieło spółki Jakusz i naukowców z Instytutu Lotnictwa.

- Technologia, którą stworzyliśmy, wymaga jeszcze wykonania wielu prac, m.in. przeskalowania prototypu czy zaprojektowania i adaptacji linii technologicznej. Zdobycie dofinansowania pozwoli nam wykonać wszystkie prace dużo szybciej. Szacujemy, że przyspieszy wdrożenie projektu nawet o trzy lata -  dodaje Jakusz. -  Zdajemy sobie sprawę, że konkurujemy z firmami z całej Europy. Projekt, z którym staramy się o dalsze dotacje z Brukseli,  jest przełomowy, dlatego naszym priorytetem było stworzenie bardzo rzetelnego wniosku o dotację.

Warto dodać, że firma Jakusz powstała w 1985 r. Jej zespół składa się z 54 pracowników specjalizujących się w chemii, złożonych konstrukcjach mechanicznych oraz inżynierii wojskowej. Przedmiotem działalności jest głównie produkcja nowoczesnych instalacji utylizacji różnego typu środków bojowych, magazynów i pojemników przeciwwybuchowych. Obecnie firma poszerzyła swoją działalność o produkcję dla branży kosmicznej.

E. Okoniewska, J. Surażyńska, [email protected]

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki