Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma Robyg 18 sp. z o.o. pozostanie użytkownikiem wieczystym terenów Gedanii. Prawomocny wyrok usłyszeliśmy w czwartek 29.10.2020 r.

OPRAC.:
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
zdj. ilustracyjne z archiwum DB
zdj. ilustracyjne z archiwum DB Karolina Misztal
Firma Robyg 18 sp. z o.o. pozostanie użytkownikiem wieczystym terenów dawnej Gedanii w Gdańsku Wrzeszczu - tak orzekł w lutym 2020 r. w pierwszej instancji Sąd Okręgowy w Gdańsku. Miasto, które wnioskowało o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego złożyło apelację w tej sprawie rozpatrzoną przez sąd we wtorek 27.10.2020 roku. Prawomocny wyrok usłyszeliśmy w czwartek 29.10.2020 roku - sąd prawomocnie utrzymał wyrok z I instancji w sprawie Gedanii

Aktualizacja, 29.10.2020, godz. 16.15

Swoje stanowisko w sprawie przesłał do mediów Urząd Miejski w Gdańsku:

"- Złożymy do sądu wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia tego wyroku. Po doręczeniu uzasadnienia zapoznamy się z jego treścią i dopiero wtedy zadecydujemy jakie kolejne kroki zostaną podjęte w ten sprawie – mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji.

Przypomnijmy, że w maju 2017 został złożony przez Skarb Państwa – Prezydenta Miasta Gdańska pozew o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego terenów byłego klubu sportowego „Gedania”, co umożliwiłoby i ich powrót do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa. Prezydent Miasta Gdańska, wykonujący zadania starosty z zakresu administracji rządowej, formalnie w tej sprawie reprezentuje Skarb Państwa. Sąd Okręgowy w Gdańsku 26 lutego bieżącego roku oddalił powództwo Skarbu Państwa o rozwiązanie użytkowania wieczystego terenów po KKS Gedania wytoczonego przeciwko aktualnemu użytkownikowi wieczystemu gruntów tj. spółce Robyg 18 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej - instytucja która ustawowo reprezentuje Skarb Państwa przed sądem w sprawach majątkowych tego rodzaju, w swojej opinii wydanej po wyroku Sądu Okręgowego uznała za niecelowe wnoszenie apelacji.

Inne zdanie w tej sprawie miała prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która apelację złożyła. Prezydent Miasta Gdańska domagała się zmiany zaskarżonego wyroku i rozwiązania stosunku prawnego użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Gdańsku, przy ul. Kościuszki 49. W apelacji zwrócona została uwaga na brak rozważenia przez Sąd Okręgowy wszystkich zgromadzonych dowodów, które w ocenie Prezydenta Miasta Gdańska przemawiają za uznaniem korzystania z nieruchomości za sprzeczne z umową i na brak zamiaru zgodnego z umową korzystania z nieruchomości w przyszłości. Umowa użytkowania wieczystego przewiduje, że korzystanie z nieruchomości powinno odbywać się na cele nie związane z działalnością zarobkową i z przeznaczeniem nieruchomości pod działalność sportową i wychowawczą. Należy pamiętać również, że według obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszar ten jest przeznaczony wyłącznie pod usługi sportu, rekreacji i turystyki oraz pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej z trybunami i nie ma w nim zapisów zezwalających na zabudowę mieszkaniową.

Z ustnego uzasadnienia sądu, wygłoszonego po ogłoszeniu wyroku wynika, że Sąd Apelacyjny podzielił pogląd Sądu Okręgowego, iż nie ma podstaw do rozwiązania umowy użytkowania wieczystego gruntu - terenów po KKS Gedania. Sąd stwierdził, że działania, jakie podejmuje na tym terenie Robyg 18 nie stoją w oczywistej sprzeczności z umową o oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste" - czytamy.

Aktualizacja, 29.10.2020
Robyg 18 sp. z o.o. pozostanie użytkownikiem wieczystym terenów Gedanii. Sąd utrzymał wyrok I instancji.

- Nie zwykłem komentować wyroków sądowych. Skarb Państwa wystąpi o uzasadnienie tego wyroku. Jak będziemy mieli uzasadnienie, to wówczas będziemy się zastanawiać czy składać dalsze środki zaskarżenia – powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu orzeczenia radca prawny Piotr Nowacki, reprezentujący w sprawie prezydent miasta Gdańska (czyli magistrat) oraz Skarb Państwa, który zastrzegł, że w oparciu o pisemne uzasadnienie wyroku jest możliwość złożenia kasacji do Sądu Najwyższego.

Szerzej wypowiedział się pełnomocnik prawny dewelopera, firmy Robyg 18 sp. z o.o..

- Wyrok sądu II instancji potwierdził stanowisko spółki Robyg 18. Usunął stan niepewności prawnej. Proszę mieć na względzie, że spółka od lutego, kiedy stało się prawomocne pozwolenie na budowę, realizuje obiekt sportowy, realizuje pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej oraz przeprowadza remont zabytkowego budynku. Zarząd spółki ma też nadzieję, że w niedługim czasie zostanie w jakiś sposób kompromisowy rozwiązana kwestia upamiętnienia Gedanistów, którzy zostali zamordowani w czasie II Wojny Światowej. Stosowny projekt skweru wraz z tablicą pamiątkową został przedstawiony do zaopiniowania konserwatorowi zabytków - tłumaczył radca prawny Dariusz Szwoch.

I dodał: - Miejmy nadzieję, że organy publiczne które służą pamięci historycznej, historii narodowej trochę wesprą temat, żeby w sposób oparty na dialogu można było upamiętnić Gedanistów. Musimy mieć na względzie, że w 2022 roku będzie miało miejsce stulecie klubu sportowego „Gedania” i te obchody stulecia, powinny być jakoś przeprowadzone w godnych warunkach.

Odnosząc się zaś do ewentualnej kasacji zastrzegł:

- W mojej ocenie to jest ewidentnie bezzasadne powództwo, od początku i tak naprawdę niepotrzebne. Skupmy się wszyscy, żeby coś budować i żeby należycie uczcić pamięć po tych osobach, a nie, że każdy coś tam od siebie wkłada kij w szprychy, że tak powiem. Miejmy nadzieję, że tutaj, jako gdańszczanie, się zmobilizujemy i uda nam się coś fajnego na tym terenie stworzyć.

Jak pisaliśmy wcześniej, wniosek o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego złożył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz jeszcze w 2017 roku. Było to kilkanaście dni po ujawnieniu faktu sprzedaży działki, należącej przed wojną do polskiego klubu sportowego Gedania, deweloperowi - spółce Robyg (za 16,5 mln zł). Wśród powodów było m.in. wykorzystywanie gruntu, który klub nabył od miasta w 2005 roku z bonifikatą (99 proc.), niezgodnie z jego przeznaczeniem. Władze klubu czyniły także starania o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego z 2009 roku.

- W ocenie sądu to powództwo nie zasługiwało na uwzględnienie mimo wszystkich okoliczności - wyjaśnił w ustnym uzasadnieniu nieprawomocnego wyroku sędzia Michał Janik z Sądu Okręgowego w Gdańsku. - Materiał dowodowy, który jest w aktach sprawy potwierdza, że w latach 2005-2017, do momentu nabycia prawa użytkowania wieczystego przez spółkę Robyg 18, teren podlegał degradacji. Faktycznie tak było. Nie ulega też wątpliwości, że prawo zostało przeniesione na spółkę Robyg – dodał.

O orzeczeniu pierwszej instancji, które nakazywało magistratowi także zapłatę 25 017 zł kosztów sądowych, więcej pisaliśmy tutaj.

We wtorek 27.10.2020 roku apelację złożoną przez władze miasta, o której z kolei szerzej przeczytasz tu, rozpatrzył Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

Zdecydował się jednak odroczyć publikację prawomocnego orzeczenia o 2 dni. Wyrok, który najpewniej ostatecznie rozstrzygnie przyszłość historycznych terenów poznamy więc w czwartek 29.10.2020 r.

W lipcu na terenie po klubie Gedania we Wrzeszczu pojawiły się ciężkie pojazdy oraz robotnicy. Rozpoczęły się tam prace budowlane związane z budową boiska piłkarskiego z towarzyszącą infrastrukturą. Pierwsze prace miały zapobiec degradacji zabytkowego budynku, który 11.04.2020 został podpalony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki