Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finalistka wyśpiewała pierwsze miejsce [ROZMOWA]

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Z Tomaszem Smuczyńskim, komendantem Straży Miejskiej w Kościerzynie rozmawia Joanna Surażyńska

Podczas olimpiady uczniowie mieli przedstawić problemy straży miejskiej w swojej gminie. Jakie problemy sygnalizowali uczestnicy? Jak ocenia Pan proponowane rozwiązania?
Muszę przyznać, że mamy bardzo kreatywną i spostrzegawczą młodzież. Młodzi ludzie interesują się tym, co dzieje się wokół nich i w trakcie olimpiady mogli się podzielić z nami swoimi spostrzeżeniami. Młodzi ludzie w swoich projektach wskazywali na problemy ludzi bezdomnych, utrzymanie ładu i porządku, utrzymanie czystości, spalanie odpadów, zakłócanie ładu i porządku, opieki nad zwierzętami, niszczenia mienia. Niejednokrotnie zaskakujące propozycje rozwiązania problemów od utworzenia straży gminnych tam, gdzie ich nie ma po drony i policję municypalną.

Olimpiada była organizowana w trzech etapach, proszę powiedzieć kilka słów o każdym z nich, a także ilu chętnych się zgłosiło?

Pierwszy etap zorganizowany został 10 grudnia 2015 r. Uczestnicy olimpiady musieli zmierzyć się z testem jednokrotnego wyboru składającym się z 20 pytań. Do tego testu przystąpiło 787 młodych ludzi z dziesięciu pomorskich miast. Drugi etap odbył się 4 lutego 2016 r. Do tego etapu zakwalifikowało się 494 uczestników, na których czekał test wielokrotnego wyboru oraz dwa pytania otwarte. Ten etap wyłonił 29 finalistów, czyli uczestników trzeciego etapu. Zadaniem uczestników trzeciego, finałowego etapu było przygotowanie autorskiego projektu diagnozującego najważniejsze problemy dotyczące ładu i porządku oraz zaprojektowanie straży miejskiej, gminnej na miarę tych wyzwań, jak również wyznaczenie jej konkretnych zadań. Projekty złożyło 23 finalistów.

Który etap był najtrudniejszy?
Przejście każdego z etapów dawało możliwość dalszego uczestnictwa w olimpiadzie. Zapewne najtrudniejszym zadaniem było przygotowanie projektu oraz prezentacji.

Proszę powiedzieć, jak ocenia Pan wiedzę uczestników olimpiady?

Uczestnicy olimpiady musieli wykazać się wiedzą z zakresu uprawnień straży gminnych, stosowania prawa, norm prawnych. Dodatkowo finaliści tworzyli ankiety, przeprowadzali badania wśród rówieśników i sąsiadów, prowadzili kampanie informacyjne, tworzyli projekty do budżetów obywatelskich. Jak widać zatem nie tylko sama wiedza jest potrzebna, aby uczestniczyć w tego typu konkursach, ale również umiejętność wykorzystania tej wiedzy oraz pomysł rozwiązywania problemów otaczającego nas świata.

Jaki jest główny cel organizowania tego konkursu?
Olimpiada kierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa pomorskiego i ma na celu rozwijanie wśród młodzieży poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie oraz poznanie przepisów prawa i uprawnień instytucji stojących na jego straży. Zainteresowanie młodych ludzi wiedzą z zakresu utrzymania ładu i porządku publicznego oraz odpowiedzialności za dobro wspólne.

Czy w tej edycji zauważył Pan coś, co Pana zaskoczyło?
Z roku na rok obserwujemy bogactwo form prezentacji zadanego tematu. W tegorocznej edycji miłą niespodzianką było wyśpiewanie przez finalistkę pierwszego miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki