Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał rozmów o zabudowie Targów Rakowego i Siennego. Umowa podpisana

KG
Tak ma wyglądać centrum Gdańska
Tak ma wyglądać centrum Gdańska Materiały prasowe
W piątek została podpisana ostateczna umowa wspólników w spółce, której celem będzie zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego. Zawarli ją zawrzeć miasto Gdańsk i konsorcjum Multi Development.

Konkurs na zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego został ogłoszony przez Prezydenta Miasta Gdańska we wrześniu 2009 roku. Multi zostało wyselekcjonowane z 12 deweloperów. Inwestycja, pod roboczą nazwą "Forum Radunia", zlokalizowana jest w samym centrum historycznego Gdańska. "Forum Radunia" dzięki swojemu centralnemu położeniu będzie doskonale skomunikowane i poprzez Węzeł Integracyjny w Alei Armii Krajowej zapewni bezpośrednią dostępność do przystanków autobusowych, tramwajowych i przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej. Rejon przedsięwzięcia to ok. 5.5 ha.

- Zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego ma kosztować około 800 milionów złotych netto - mówi dyrektor Tomasz Matusiak, dyrektor Multi Development Poland. - Jednym z najważniejszych przedsięwzięć będzie przykrycie płytą wąwozu, w którym znajdują się tory szlaku kolejowego Gdańsk - centrum kraju. Płyta zostanie ułożona od Huciska aż po ul. Armii Krajowej. Finał planowany jest na 2018 rok.

- Ta inwestycja zmieni zupełnie oblicze Targów Siennego i Rakowego. Zmieni Gdańsk. Powstanie zupełnie unikalne, piękne, nawiązujące do historii centrum miasta. Cieszę się, że naszym partnerem w tej wielkiej inwestycji jest tak doświadczona i wiarygodna firma jak Multi. Jestem pewien, że wspólnie spełnimy oczekiwania mieszkańców - mówi Paweł Adamowicz.

Głównym celem projektu jest rewitalizacja i wzmocnienie śródmieścia Gdańska poprzez stworzenie wielofunkcyjnego centrum miasta, łączącego kulturę, handel, rekreację, rozrywkę, usługi i powierzchnię biurową oraz ogólnodostępne parkingi.

Koncepcja, stworzona przez biuro architektoniczne T+T Design, odtwarza historyczna linie zabudowy i integruje zabytkowy Kanał Raduni. W ten sposób historia Gdańska staje się częścią nowej zabudowy.

Istotną częścią projektu jest realizacja celu publicznego, który zakłada stworzenie nowych obiektów jak Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska (CDHMG), i przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej i drogowej, co usprawni obecne i przyszłe połączenie komunikacyjne, obejmujące dwa kluczowe skrzyżowania oraz budowę ulicy Nowe Podwale Grodzkie.

- Projekt budynku Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska wyłoniony zostanie w konkursie - zaznacza Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.

Zobacz szczegółowy plan zagospodarowania - pobierz PDF

Z kolei PKP SKM w Trójmieście wybuduje nowy przystanek nazywany roboczo Gdańsk Śródmieście, by zapewnić dostęp do nowej przestrzeni publicznej w postaci placów, parków i bulwarów, które powstaną w ramach realizacji projektu. Zabudowa przestrzeni nad torami kolejowymi zapowiada się jako jedno z najbardziej imponujących przedsięwzięć w projekcie.

- To ważny i dobry dla PKP SA projekt pokazujący możliwości komercyjnego zagospodarowania nieruchomości kolejowych położonych w centrach dużych miast. Przygotowanie projektu zagospodarowania okolic Targu Siennego i Rakowego było jednym z trudniejszych zadań dla spółek kolejowych. Niesprzyjające temu projektowi uwarunkowania prawne, restrykcyjne przepisy dotyczące warunków bezpieczeństwa oraz konieczność synchronizacji prac prowadzonych przez zarządców linii stanowiły duże wyzwanie dla negocjujących stron. Podpisywane dziś dokumenty wieńczą blisko 5 letni okres współpracy spółek kolejowych z samorządem Gdańska w tym pilotażowym na skalę kraju projekcie. Cieszę się z sukcesu tych negocjacji oraz faktu, iż obok realizacji tej inwestycji powstanie również nowy odcinek linii SKM wraz z przystankiem osobowym Gdańsk Śródmieście. To dobry krok w stronę rozwoju polskiej kolei i tworzenia jej pozytywnego wizerunku - mówi dyrektor Teresa Pyzik, pełnomocnik Zarządu PKP SA ds. nieruchomości.

Targ Sienny i Rakowy ma stać się nowym, wielkomiejskim centrum Gdańska, bezpośrednim przedłużeniem istniejącego historycznego Głównego Miasta integrującym historyczny Gdańsk z resztą ścisłego śródmieścia i jego częścią administracyjną.

- Obecnie śródmieście jest bardziej dla turystów, lecz po zakończeniu realizacji "Forum Raduni" powinno stać się miejscem, gdzie mieszkańcy Gdańska będą chcieli się spotykać, odpoczywać, robić zakupy i korzystać z wielu innych możliwości, miejscem, z którym będą mogli się identyfikować - mówi Ronald Dasbach, Dyrektor Zarządzający Multi Development na Europę Środkową.

Projekt będzie realizowany w dwóch etapach. Okres jego realizacji to 6-7 lat.

W pierwszym etapie zostanie zrealizowane przekrycie torów wraz z wielopoziomowym ogólnodostępnym parkingiem oraz Centrum Handlowe o powierzchni najmu około 45.000 m2. Równolegle wykonane zostaną prace publiczne obejmujące CDHMG, drogi oraz pozostałą infrastrukturę. Etap drugi zakłada budowę kompleksu biurowego nad płytą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Finał rozmów o zabudowie Targów Rakowego i Siennego. Umowa podpisana - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki