Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filiżanki Yoko Ono i inne

Grażyna Antoniewicz
Kornelia Angowska jako Janka. Za kamerą - Krzysztof Kowalski
Kornelia Angowska jako Janka. Za kamerą - Krzysztof Kowalski Materiały prasowe
W ramach projektu literacko-filmowego "Dekalog 89 +" powstaje właśnie 10 krótkich filmów fabularnych, realizowanych przez gdyńskie Studio Filmowe HARPOON FILMS.

Najpierw organizatorzy przedsięwzięcia - Fundacja "Instytut Promocji Edukacji" i Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON - przeprowadzili w szkołach średnich ogólnopolski konkurs na opowiadania inspirowane Dekalogiem. Wzięła w nim udział młodzież urodzona w 1989 r. i później. Najlepsze prace posłużyły następnie młodym reżyserom do napisania scenariuszy filmowych. Dotąd zakończono produkcję dwóch filmów. Zobaczymy je 15 marca na specjalnym, przedpremierowym pokazie (godz. 20.00, DKF "Żyrafa" w Gdyni).

Pomysłodawca projektu - Andrzej Mańkowski - wyreżyserował "Filiżanki Yoko Ono": historię o odrywaniu się od korzeni w poszukiwaniu siebie. Bohaterka tego filmu - 19-letnia Janka - pochodzi z katolickiej rodziny. Mieszka wraz z rodzicami w przygranicznym miasteczku na wschodzie Polski. Pewnego dnia poznaje ekscentryczną Rosjankę - Sarę. Uczucie, jakie wynika z tego spotkania, staje się dla Janki początkiem pasma upokorzeń.

Film nawiązuje do IX przykazania Dekalogu: Nie pożądaj żony bliźniego swego. Zdjęcia kręcono m.in. w Nowym Stawie i na promie w Kiełpinach Małych. Na ekranie zobaczymy Krzysztofa Kiersznowskiego, Edytę Łukaszewicz-Lisowską i Marcina Bortkiewicza. W roli Janki - Kornelię Angowską. Kanwą scenariusza było opowiadanie Gabrieli Będkowskiej - uczennicy LO w Myszkowie. - Janka to młoda dziewczyna, która dojrzewa do tego, by opuścić rodzinne miasteczko - mówi reżyser Andrzej Mańkowski. - Jest to decyzja obarczona dużym ryzykiem, jednak ważniejsze dla Janki jest to, że to jej własna decyzja.

Na antenie telewizji filmy z cyklu "Dekalog 89 +" będą funkcjonować jako krótkie metraże (koproducentem projektu jest TVP Kultura). - Z myślą o kinach mamy plan ułożenia dwóch pełnometrażowych filmów nowelowych - po pięć krótkich metraży na jeden długi. Jeśli ten plan się powiedzie, to fabułę "Dekalog 89 + Vol. 1" zgłosimy na festiwal w Gdyni już w tym roku - dodaje Andrzej Mańkowski.

Cykl "Dekalog 89 +" trafi też na płytach DVD do wszystkich polskich szkół średnich.
- Jednak zanim do tego dojdzie, będziemy starali się zaprosić młodzież do kina, organizując ogólnopolski konkurs na recenzję naszych filmów - wyjaśnia Mańkowski.
Pierwsza konfrontacja "Dekalogu 89 +" z publicznością - już w najbliższą niedzielę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki