Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FIFA podczas mistrzostw świata w Katarze 2022 wprowadzi nowy system. Półautomatyczna technologia pomoże w sytuacjach offsajdowych

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Animacje 3D podczas mistrzostw świata 2022 przedstawiane będą także kibicom zgromadzonym na stadionie
Animacje 3D podczas mistrzostw świata 2022 przedstawiane będą także kibicom zgromadzonym na stadionie FIFA.com
Mistrzostwa świata Katar 2022 będą rewolucyjne, jeśli chodzi o wprowadzenie nowej technologii pozwalającej jeszcze lepiej oceniać pozycję spalonego. Półautomatyczna technologia zostanie zaprezentowana także kibicom na telebimach, dzięki czemu wszyscy uczestnicy widowiska będą mogli szybciej i sprawniej ocenić boiskowe zachowania piłkarzy.

Półautomatyczna technologia VAR podczas mistrzostw świata 2022

FIFA już oficjalnie ogłosiła, że zastosowanie półautomatycznej technologii offside wprowadzi w życie w trakcie mistrzostw świata w Katarze, które rozgrywane będą od 21 listopada do 18 grudnia 2022 roku. Przekonuje, że to narzędzie wsparcia dla oficjeli obsługujących wideo, ale także arbitrów spotkania. Ma pomóc im w podejmowaniu szybszych, dokładniejszych i bardziej powtarzalnych decyzji dotyczących pozycji spalonego.

Technologia Video Assistant Referee (VAR) po raz pierwszy przez światową federację użyta została podczas mistrzostw globu w 2018 roku w Rosji. Od tego czasu, wspólnie z partnerami technicznymi, doskonaliła to narzędzie. Automaty są coraz dokładniejsze w ocenie piłkarskich sytuacji.

- VAR miał już bardzo pozytywny wpływ na piłkę nożną i widzimy, że liczba poważnych błędów została radykalnie zmniejszona. Spodziewamy się, że półautomatyczna technologia ofsajdu może zaprowadzić nas o krok dalej. Zdajemy sobie sprawę, że czasami proces sprawdzania ewentualnego spalonego trwa zbyt długo, zwłaszcza gdy incydent dotyczy niewielkich odchyłów. W tym miejscu pojawia się półautomatyczna technologia ofsajd, aby zaoferować szybsze i dokładniejsze decyzje - przekonuje Pierluigi Collina, przewodniczący komitetu sędziowskiego FIFA.

Nowa technologia wykorzystuje 12 dedykowanych kamer zamontowanych pod dachem stadionu do śledzenia piłki i do 29 punktów każdego gracza, 50 razy na sekundę, obliczając jego dokładną pozycję na boisku. 29 punktów danych obejmuje wszystkie kończyny, które są istotne dla ogłoszenia alarmu o spalonym. W tej układance istotna będzie także nowa piłka - Al Rihla. W jej wnętrzu umieszczony jest czujnik inercyjnej jednostki pomiarowej (IMU). Wysyła dane o piłce do pomieszczenia wideo 500 razy na sekundę, umożliwiając bardzo precyzyjne wykrycie punktu kopnięcia.

Semi-automated offside technology podczas FIFA World Cup 2022

Dane z kamer oraz z czujnika wewnątrz piłki pozwolą dokładnie określić pozycję spalonego. Przed poinformowaniem sędziego na boisku, pracujący w pomieszczeniu wideoarbitrażu będą mogli zatwierdzić proponowaną przez system decyzję, ręcznie sprawdzając wybrane punkty kopnięcia i utworzoną linię spalonego. Proces ten odbywa się w ciągu kilku sekund i oznacza, że decyzje o spalonym mogą być podejmowane szybciej i dokładniej. Nowością jest to, że odpowiednia animacja 3D pokazana zostanie także na telebimach na stadionie, a także udostępniona partnerom transmisyjnym FIFA. W ten sposób wszyscy będą mogli zapoznać się z sytuacją pod bramką. Takie rozwiązania testowane były już podczas Puchar Narodów Arabskich 2021 oraz klubowych mistrzostw świata w 2021 roku.

- Półautomatyczna technologia ofsajdu to ewolucja systemów VAR-u, które zostały wdrożone na całym świecie. Technologia ta jest zwieńczeniem trzech lat dedykowanych badań i testów, aby zapewnić to, co najlepsze dla drużyn, graczy i fanów, którzy udadzą się do Kataru jeszcze w tym roku - mówi Gianni Infantino, prezydent FIFA.

- Nowa technologia zapewni obsługującym mecz alerty spalonego w czasie rzeczywistym przy użyciu sztucznej inteligencji. Ponieważ pracownicy będą kontrolować jakość tych wyników, nadal nazywamy system "półautomatycznym ofsajdem". To dlatego, że obsługujący wideoweryfikację muszą zatwierdzić proponowaną decyzję, a następnie poinformować sędziego na boisku - dodaje Johannes Holzmüller, dyrektor FIFA ds. technologii i innowacji w piłce nożnej.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki