Festyn z konkursem na domową nalewkę

  Festyn z konkursem na domową nalewkę

  Aleksandra Christyniuk

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku jest organizatorem I Regionalnego Konkursu na Pomorską Nalewkę.
  Nalewki własnego wyrobu może zgłosić (do soboty) każdy, kto robi je domowym sposobem - koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, sołectwa czy osoby prywatne. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w sobotę, w Zagrodzie Muzealnej Albrechta w Swołowie, podczas festynu Babie Lato.

  - Pierwszy raz organizujemy konkurs na nalewkę regionalną. Chcemy jednak, by stał się on imprezą cykliczną, której finał będzie się odbywał zawsze w pierwszą sobotę września - wyjaśnia Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor muzeum.

  Zaś Dawid Gonciarz z tegoż muzeum tłumaczy, że w regionie nalewki robi wiele osób, a część z nich ma ciekawe receptury. Do konkursu zgłoszono już ok. 20 nalewek. - Wstępnie ustaliliśmy, że można je zgłaszać w muzeum do dzisiaj, ale jeśli ktoś zechce, może to zrobić również podczas festynu w Swołowie - zapewnia Gonciarz.

  O miano pomorskiej nalewki będą rywalizowały alkoholowe wyciągi z aronii, malin, śliwki, pigwy czy znana mieszkańcom regionu "onisiówka". Nalewek oczywiście będzie można skosztować, podobnie jak przygotowanych specjalnie na festyn specjałów regionalnych. W chałupach Zagrody Albrechta będzie można posmakować gofrów i racuchów z powidłami i musem jabłkowym oraz wędlin.

  Konkurs na pomorską nalewkę nie jest jedyną atrakcją sobotniego festynu w Swołowie. Podczas imprezy, która rozpocznie się o godzinie 12, a zakończy około 22, wystąpią zespoły folklorystyczne, folkowe i jazzowe.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo