Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Szekspirowski 1-6 sierpnia w Gdańsku

Grażyna Antoniewicz
Britt Schilling
Księżniczki o kurzych klatkach piersiowych, szaleni starcy, złowrogie bękarty, skrzeczące damy dworu, zdezorientowany błazen, kanapowy książę oraz najlepszy całuśnik Brytanii, wszyscy zostali zgromadzeni podczas jednej schadzki w monodramie "Shake Lear!". Bea von Malchus przedstawi historię króla z punktu widzenia nadwornego błazna.

Monodram zagrany zostanie podczas pierwszego dnia XVII międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, który rozpocznie się już 1 sierpnia. Zobaczymy pełną wrażeń, niepozbawioną humoru opowieść o konflikcie pokoleń, okraszoną muzyką i niemałą dozą szaleństwa.

Niemiecka reżyser i aktorka, Bea von Malchus gościła już w Gdańsku na XIV Festiwalu Szekspirowskim w 2010 roku. Jej monodram "Henryk VIII" zdaniem niektórych osób okazał się jedną z najlepszych i najzabawniejszych propozycji tamtego festiwalu.

Od 1981 roku Malchus na stałe związana jest z różnymi teatrami w Niemczech i Szwajcarii jako aktorka, dramaturg, reżyser i pisarz. W 1996 roku otworzyła swój własny teatr - Bea von Malchus Solotheater, z którym występuje do dnia dzisiejszego. Potrafi wspaniale - jak nikt inny - opowiadać historie. Szybka zmiana roli, zabawne miny i imponujące różnorodnością głosy charakteryzują ten teatr. To, co najbardziej interesuje reżyserkę, to prosta forma, brak dekoracji i żywy, bezpośredni kontakt z publicznością.

Czy jej monodram "Shake Lear!" zachwyci nas tak jak poprzedni? Zobaczymy.

XVII Festiwal Szekspirowski uroczyście otworzy spektakl teatru z Tibilisi - Kote Marjanishvili State Drama Theatre. Został założony przez dyrektora i reformatora teatralnego, Kote Marjanishvili. Obecnie dyrektorem artystycznym teatru jest Levan Tsuladze, jeden z uznanych liderów teatru gruzińskiego. Od 2006 teatr ten wystawił ponad 40 przedstawień, od dramatów klasycznych po współczesne.

To jedna z najważniejszych scen Gruzji, stanowiąca ważny punkt na teatralnej mapie świata. Gruzińscy artyści pokażą komedię "Jak wam się podoba". W ich wersji jest to historia o miłości i rywalizacji pomiędzy dwójką braci i o tym, jak całe życie może odmienić się w jednej chwili. To historia pełna kochanków i zwierząt, poezji i miłości rozkwitającej w gęstwinie ardeńskiego lasu (przedstawienie reżyseruje Levan Tsuladze).

Spektakle, które zobaczymy w tym roku, to m.in.: "Titus Andronicus" w reżyserii Jana Klaty (koprodukcja Teatru Polskiego z Wrocławia i Staatschauspiel Dresden, 2012 r.), "Anatomia Tytusa Fall of Rome" (Narodowy Stary Teatr w Krakowie) oraz "Na końcu łańcucha" w reż. Evy Rysovej (Teatr im. Juliusza Osterwy z Lublina).

Spektaklom towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja "Języki władzy/ Języki sztuki", która odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku oraz działania edukacyjne "Letniej Akademii Szekspirowskiej".

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki