Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Święto kina patriotycznego już w Gdyni! XIII edycja potrwa do 2.10.2021 r.

ŁK
W Gdyni zaczyna się Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Święto kina patriotycznego
W Gdyni zaczyna się Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Święto kina patriotycznego Festiwal Filmowy NNW
XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to blisko sto filmów o tematyce historycznej, które zostaną zaprezentowane w Gdyni. Wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy, kierowane jest do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego, ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. XIII Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w dniach 29 września-2 października 2021 roku.

W Gdyni zaczyna się Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

W programie wydarzenia znalazło się pięć konkursów:

  • Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych,
  • Konkurs Wideoklipów,
  • Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych,
  • Konkurs Filmów Polskich,
  • Konkurs Radiowy.

W polskich filmach dokumentalnych, które zostaną pokazane na NNW, a w tym roku będzie ich w konkursie aż 30, forma filmu będzie skupiać się na jednostce i historii człowieczeństwa.

Stałym zadaniem festiwalu jest praca z młodzieżą. W tym celu od 11 lat działa projekt Młodzi dla historii. Nową formą dotarcia do młodych ludzi są wideoklipy o tematyce historycznej.

O randze wydarzenia świadczy również wyjątkowy skład jury – to nie tylko filmowi specjaliści, ale i również obecni na festiwalu świadkowie historii. W tym roku specjalną nagrodę otrzyma 106-letnia Maria Mirecka-Loryś (komendantka NZW kobiet) oraz pośmiertnie, w roku 120. rocznicy urodzin, rotmistrz Witold Pilecki.

– Stajemy się zakładnikami nowych projektów, które ciągle wymyślamy – mówi o wydarzeniu Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor NNW. – Co roku dokładamy coś nowego. To duże wyzwanie dla naszego skromnego stowarzyszenia. Ciągle uciekamy do przodu, bo widzimy potrzeby środowiska filmowego opowiadającego o historii, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Stajemy się takim miejscem, w którym wiele osób chce opowiedzieć swoją historię.

– Nowością festiwalu jest dodatkowa część edukacyjna. Sukcesem okazało się stworzenie Pitching Forum – miejsca, gdzie twórcy filmów dokumentalnych mogą rozwijać swoje projekty, od pomysłu do scenariusza. Potem szukają odpowiedniej formy, a w końcu, przez prezentacje autorskie, zdobywają finanse na realizację projektu.

– Potwierdzeniem tego sukcesu jest film „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza”, który w tym roku wszedł do kin, a my będziemy go prezentować ze specjalnym udziałem bohatera filmu.

– W tym roku na bazie sześcioletnich doświadczeń z filmem dokumentalnym otworzyliśmy na festiwalu kurs fabularny. Wszystko działa pod nowym szyldem Akademii Filmowej NNW. Jesteśmy po pierwszych warsztatach, trwają prace z opiekunami projektów filmów fabularnych. Powołaliśmy też Akademię mediów polonijnych – podkreśla Gołębiewski.

W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych weźmie udział 15 filmów:

  • Adam, reż. Mario Šulina / Chorwacja,
  • Aida / Quo Vadis, Aïda?, reż. Jasmila Žbanić / Austria, Francja, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Turcja, Rumunia, Afganistan, Bośnia i Hercegowina,
  • Amnestia / Amnestie, reż. Jonáš Karásek / Słowacja,
  • Caged Birds / Bis wir tot sind oder frei, reż. Oliver Rihs / Szwajcaria,
  • Captives / Foglyok, reż. Kristóf Deák / Węgry,
  • Havel, reż. Slávek Horák / Czechy,
  • Kraina Cienia / Krajina ve stínu, reż. Bohdan Sláma / Czechy, Słowacja,
  • Mistrz, reż. Maciej Barczewski / Polska,
  • Natural light / Természetes fény, reż. Dénes Nagy / Węgry, Łotwa, Francja, Niemcy,
  • Nędzarz i madame, reż. Witold Ludwig / Polska,
  • Rzhev / Ржев, reż. Igor Kopylov / Rosja,
  • Shindisi, reż. Dito Tsintsadze / Gruzja,
  • Star Sand, reż. Roger Pulvers / Japonia, Australia,
  • Szabadok, reż. Szilárd Bernáth / Węgry, Rosja,
  • The Flood, reż. Victoria Wharfe McIntyre / Australia.

Jak zwykle wszystkie projekcje filmowe i aktywności festiwalowe są za darmo dostępne dla każdego. Ze względu na bardzo bogaty program tegorocznego festiwalu, wielość poruszanych tematów i liczbę zaplanowanych wydarzeń, atrakcje festiwalowe są dostępne w kilku miejscach Gdyni.

  • Pokazy filmowe, dyskusje, spotkania z twórcami odbywają się przede wszystkim w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Teatrze Muzycznym, ale także w Muzeum Marynarki Wojennej.
  • Muzeum, a także Klub Marynarki Wojennej „Riviera” to też główne miejsca paneli dyskusyjnych, prezentacji multimedialnych oraz promocji wydawniczych.
  • Goście festiwalowi mogą także skorzystać z atrakcji, pokazów, spotkań i wystaw zaplanowanych w kinie plenerowym i na Placu Grunwaldzkim.

Szczegółowy plan jest dostępny we wszystkich miejscach festiwalowych wydarzeń, a także w wersji elektronicznej na stronie www.festiwalnnw.pl. Organizatorzy informują, że te osoby, które nie będą mogły przyjechać do Gdyni, mają możliwość uczestniczenia w festiwalu w wersji online. Podobnie jak w zeszłym roku, uruchomiona będzie też internetowa telewizja festiwalowa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki