Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Literacki Sopot 2021. Miłość, rodzina, mafia. Wydarzenie potrwa do niedzieli, 22.08.2021 r. Co można zobaczyć?

Henryk Tronowicz
Festiwali Literacki Sopot potrwa do niedzieli, 22.08.2021 r.
Festiwali Literacki Sopot potrwa do niedzieli, 22.08.2021 r. Karolina Misztal
Doroczny Festiwal Literacki Sopot w czwartek, 19.08.2021 r. rozpoczął się od projekcji w Sopotece filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Podwójne życie Weroniki”. Pokaz urządzono jako wyraz hołdu dla artysty w osiemdziesiątą rocznicę jego rodzin. Festiwal potrwa do niedzieli, 21.08.2021 r.

Festiwal Literacki Sopot. 19-22.08.2021 r.

Viaggio in Italia

Cykl spotkań z włoskimi pisarzami Viaggio in Italia otworzyła rozmowa przeprowadzona online z Nicolą Lagiolą, autorem tłumaczonej na polski powieści „Dzikość”. Lagiola od razu na wstępie określił swoje poglądy na pisarstwo, rodzinę, patologię w układach społecznych. Literatura, powiedział Lagiola, powinna bardziej opowiadać niż osądzać. Spytany przez prowadzącego rozmowę Łukasza Wojtusika o rozumienie statusu rodziny, pisarz stwierdził, że koncept rodziny nie ma w sobie nic złego. Problem zaczyna się wtedy, kiedy rodzina staje się ważniejsza od wszystkich innych wartości, na przykład od miasta, państwa, moralności – wtedy to jest niemoralny familiaryzm.

Po południu w Państwowej Galerii Sztuki przedyskutowano kłopotliwy temat: „Jak Włochy radzą sobie z migracją?”.

Pamflet Gombrowicza

W godzinach wieczornych w sopockiej zabytkowej willi Jünckego przy ul. Goyki 3 (to siedziba Art Inkubator Goyki3) odbyło się czytanie performatywne dialogu scenicznego Witolda Gombrowicza z Beatrycze. Rozmawiają o Dantem i o „Boskiej Komedii”. Tekst dialogu zatytułowany „Niezmordowani”, napisany został przez Jarosława Mikołajewskiego, który do fragmentów Dziennika Gombrowicza z roku 1966 dopisał wyimaginowane kwestie wypowiadane przez ukochaną Dantego Beatrycze.

Dante spotkał Beatrycze w życiu parę razy, ale ni razu nie zamienił z nią ani słowa. Gombrowicz z nią w Sopocie rozmawia, chociaż z wiadomych powodów spotkać się z nią nie mógł. Autor „Ferdydurke” toczy przy tym, w swoim niepowtarzalnym prześmiewczym stylu, zjadliwą polemikę z Dantem.

Adaptacji scenicznej „Niezmordowanych” dokonał Mariusz Bonaszewski, który w sopockim spektaklu równocześnie odegrał rolę Gombrowicza. W postać Beatrycze wcieliła się Dorota Landowska.

Po spektaklu, przy udziale parudziesięciu osób odbyło się spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, który wypowiadał się na temat koncepcji przyjętej przy pisaniu „Niezmordowanych”. Formułował też poglądy, między innymi na poezję współczesną; wreszcie wyjawił, że na jesieni ukaże się dokonany przez niego polski przekład „Boskiej Komedii”.\

Zasięg mafijnych macek

W programie piątkowym festiwalu w Państwowej Galerii Sztuki w cyklu Viaggio in Italia odbyło się kilka spotkań. Wybrałem się na rozmowę Maxa Cegielskiego z pochodzącym z Kalabrii dziennikarzem Antonio Talią, który jest badaczem dziejów – znanej z tamtego regionu mafii – 'ndrangheta. Kalabryjska mafia, choć mniej znana od sycylijskiej Cosa Nostra, działa na skalę światową. Powiązania z 'ndranghetą wykryto przed trzema laty w związku z tragedią słowackiego dziennikarza śledczego Jozefa Kuciaka, który został zamordowany wraz ze swoją dziewczyną Mariną Kušnirovą.

Festiwal w Sopocie potrwa jeszcze do niedzieli, 21 sierpnia.

Festiwali Literacki Sopot potrwa do niedzieli, 22.08.2021 r.

Festiwal Literacki Sopot 2021. Miłość, rodzina, mafia. Wydar...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki