Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultur Świata Okno na Świat w Gdańsku

Tomasz Rozwadowski
Festiwal otworzył libański trębacz Ibrahim Maalouf
Festiwal otworzył libański trębacz Ibrahim Maalouf www.ibrahimmaalouf.com
Festiwal Kultur Świata Okno na Świat odbywa się w Gdańsku już po raz ósmy. Głównym organizatorem i gospodarzem jest jak zwykle Nadbałtyckie Centrum Kultury. Na hasło przewodnie tej edycji wybrano "Sztukę dla demokratycznej (R)ewolucji".

W centrum uwagi festiwalu, na który składają się wydarzenia kulturalne, dyskusje panelowe, wykłady i spotkania, projekcje oraz warsztaty, znajduje się obecnie najbardziej zapalny region na świecie, czyli Afryka Północna i Bliski Wschód.
Festiwal rozpoczął się w minioną środę, potrwa aż do 16 listopada. Inauguracyjne imprezy, w środę i w czwartek, były międzykulturowymi spotkaniami z muzyką w Centrum Świętego Jana.

Bohaterem pierwszego z koncertów był libański trębacz Imbrahim Maalouf, jeden z najbardziej znanych obecnie jazzmanów pochodzących z Bliskiego Wschodu. Jego twórczość trudno zaliczyć do muzyki etno, choć mocno czerpie z tradycji, w których artysta się wychował. Ale przecież Bejrut to najbardziej kosmopolityczne miasto w świecie arabskim, toteż u Maaloufa są obecne nie tylko brzmienia śródziemnomorskie i wywodzący się z afrykańskich tradycji jazz, ale także zachodnia muzyka klasyczna. Muzyka Maaloufa porwała publiczność zgromadzoną w św. Janie, a konkretnie dokonało tego niezwykłe połączenie bliskowschodniej transowości z zachodnioeuropejskim romantyzmem, mikstura niecodzienna.

Maalouf jest nie tylko wykonawcą i kompozytorem. Duży rozgłos zdobywa również w roli wydawcy i producenta. Do jego odkryć należy młoda szwedzka wokalistka Isabel Sörling, której w czwartek towarzyszył gitarzysta Marc-Antoine Pierro. Niezwykle delikatna i kameralna muzyka miała w sobie dużą siłę, nadawaną przez rozwibrowane emocje i delikatny powiew kontrolowanego szaleństwa, którym emanował głos Szwedki. Choć Isabel zwykle jest przypisywana do jazzu, jej muzyka należy raczej do eksperymentalnego nurtu folkowej ballady. Artystka jest na początku swojej drogi i jej styl z pewnością będzie w przyszłości ewoluował. Dobrze, że zaproszono ją do Gdańska już teraz.

Pełny program festiwalu jest dostępny pod adresem www.festiwalkulturswiata.pl. Najbliższym jego punktem będzie spotkanie z gdańskim fotografem Maciejem Moskwą "Wiosna, która nie zakwitła - fotograficzna wyprawa do Syrii" (30 października, godz. 17, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, wstęp wolny).

Od 5 listopada festiwal rusza pełną parą, właśnie tego dnia jego imprezy będą odbywały się aż w trzech miejscach, a podobne zagęszczenie czeka na publiczność i później.
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki