Festiwal Gwiazd: Ta dłoń prawdę ci powie

  Festiwal Gwiazd: Ta dłoń prawdę ci powie

  Ryszarda Wojciechowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Hollywood ma Aleję Sław przy Boulevard, a my własną Promenadę Gwiazd na Ołowiance. I to na niej odcisnęła swoją dłoń prawdziwa diva hollywoodzkiego filmu Faye Dunaway, którą na przyjazd do Gdańska namówił David Lynch - ubiegłoroczny gość Festiwalu Gwiazd.
  Wczoraj nasza Promenada wzbogaciła się o kolejnych kilkanaście dłoni. Poza Dunaway, w pozycji odciskających zobaczyliśmy także Krzysztofa Pendereckiego, Annę Marię Jopek, która skromnie wyznała, że jest zaszczycona, ponieważ to pierwsza, własna gwiazdka w jej życiu. Odciskali Jerzy Pilch, Robert Więckiewicz (przy najgłośniejszym aplauzie publiczności) oraz Statys Eidrigevicius, Petr Zelenka (wygląda jak uczniak - komentowano w tłumie) Jacek Bromski, Karen Szachnazarow, Bohdan Stupka, Kiejstut Bereźnicki i Władysław Kowalski. Odcisk dłoni w brązie pozostanie po zmarłym niedawno wielkim twórcy Józefie Szajnie. - Los tak chciał, że odszedł od nas - mówił pomysłodawca festiwalu Waldemar Dąbrowski, odsłaniając symbolicznie dłoń Józefa Szajny.

  Łowcy autografów byli zawiedzeni, ponieważ wszystkie gwiazdy niemal do razu schowano w budynku Filharmonii, tłumacząc to próbą przed wieczornym koncertem. Nielicznym tylko udało się zdobyć pamiątkowe podpisy.

  - Przepraszam, czy mogę prosić o autograf - pytała jedna z kobiet, której udało się dojść do Jerzego Pilcha.

  - Tylko na to czekałem - odpowiedział z lekkim uśmiechem pisarz.

  Autorem słynnych już dłoni jest równie słynny polski rzeźbiarz prof. Adam Myjak. Do tej pory udało mu się uwiecznić w brązie i zatrzymać w czasie ponad sto takich odcisków.

  - Nie trzeba być Cyganką, by czytać z tych dłoni. Każda z nich mówi coś prawdziwego o człowieku, a resztę dopowiada utrwalony autograf w brązie. Podpisu i linii papilarnych nie da się zmanipulować - zapewniał rzeźbiarz.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo