Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity w Gdyni [PROGRAM]

Henryk Tronowicz
Tytułowa bohaterka irańskiego filmu “Sonita”
Tytułowa bohaterka irańskiego filmu “Sonita” Materiały prasowe
W środę, 18 maja 2016 r. w Gdyni rozpocznie się festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity. W programie czterdzieści dokumentów.

Impreza trwać będzie tydzień w Gdyńskim Centrum Filmowym i będzie miała unikatowy charakter. - W dotychczasowym Festiwal Docs Against Gravity następuje zmiana formuły. Od tegorocznej edycji jako pierwszy festiwal w Polsce wprowadzamy konkurs pod nazwą „Fiction/Non-Fiction”. W konkursie tym będą prezentowane filmy zrealizowane na granicy dokumentu i fabuły - zapowiada dyrektor festiwalu Artur Liebhart.

W konkursie o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni rywalizować będzie 12 filmów z kilkunastu krajów. Oprócz tego, poza konkursem, pokazanych zostanie blisko 30 filmów. Po niektórych projekcjach zapowiedziano debaty, na przykład po filmie „Ginący świat” dyskusję zatytułowaną „Czy ssakom i ptakom bałtyckim grozi wyginięcie i jak możemy im pomóc?”.

W środę, na otwarcie imprezy wyświetlony zostanie epicki obraz słynnego francuskiego fotografa Yanna Arthusa-Bertranda „Człowiek”. W filmie z odpowiedzi na zestaw 40 pytań, które zadano dwu tysiącom osób w 60 krajach, zmontowano zbiorowy portret współczesnego człowieka.

Świat pełen bólu i kompleksów

W programie konkursu szczególną uwagę zwracają dwa filmy, przybliżające sytuację młodzieży w Afganistanie po amerykańskiej interwencji. Tytułowa bohaterka filmu Rokhsaret Ghaem Maghami „Sonita” miała stać się przedmiotem transakcji matrymonialnej. Sprzeciwiła się jednak tradycji i w akcie desperacji nagrała hiphopowy teledysk, w którym wystąpiła w sukni ślubnej z poobijaną twarzą i kodem kreskowym na czole. Z kolei Pieter-Jan De Pue w belgijskim filmie „Kraina oświeconych”, zarejestrował działania grasujących w Afganistanie gangów uzbrojonych kilkunastolatków.

Świat współczesny charakteryzuje ogromna różnorodność bolesnych problemów i przypadłości, kompleksów i niekiedy dziwacznych doświadczeń. Czeska reżyserka Helena Trestikova w filmie „Mallory” ukazuje drastyczny portret kobiety uzależnionej od heroiny, która po urodzeniu synka chciała z nałogiem zerwać, zaplątała się jednak w zawiłe romanse, co zmusiło ją do rozstania się z dzieckiem. W amerykańsko-włoskim „Krześle ojca twego” Antonio Tibaldi i Alex Lora przedstawiają braci bliźniaków, brooklyńskich ortodoksyjnych Żydów, którzy cierpią na syllogomanię, chorobę polegającą na obsesyjnym gromadzeniu najrozmaitszych przedmiotów.

Autor austriackiego filmu „Homo sapiens” Nikolaus Geyrhalter sceptycznym okiem spogląda na obraz globu, jaki pozostanie po wyginięciu rasy ludzkiej. Kamera demonstruje obrazy niczym z postapokaliptycznego kina science-fiction.

Perły Dziesiątej Muzy

Porcja filmowych pereł czeka na festiwalu w Gdyni zdeklarowanych miłośników kina. Wśród nich ekranowy esej pod tytułem „Nie film”, poświęcony jedynemu filmowi nakręconemu w roku 1964 przez Samuela Becketta, z udziałem Bustera Keatona. Podobnie film Kenta Jonesa „Hitchcock/Truffaut”, będący zapisem legendarnego wywiadu- rzeki, jaki z Alfredem Hitchcockiem przeprowadził Francois Truffaut.

Zapis został wzbogacony wypowiedziami takich reżyserów jak Martin Scorsese, Peter Bogdanovich, czy Wes Anderson. I jak tu nie kochać kina?

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki