reklama

Festiwal All About Freedom w Gdańsku

Marcin MindykowskiZaktualizowano 
Leszek Możdżer - jedna z gwiazd muzycznej części festiwalu
Leszek Możdżer - jedna z gwiazd muzycznej części festiwalu Tomasz Bołt
Co do tego, że wolność jest jednym z największych dobrodziejstw ludzkości, nikt nie ma wątpliwości. O tym, jak wiele pytań związanych z wolnością, jej rozumieniem i granicami można zadać, przekonuje zaś festiwal All About Freedom.

Przegląd, organizowany od 2007 roku w Gdańsku przez Europejskie Centrum Solidarności i koordynowany przez Stowarzyszenie A KuKu Sztuka, przybiera postać interdyscyplinarnego wydarzenia kulturalno-artystycznego, w formule którego mieszczą się projekcje filmowe, moderowane debaty, koncerty, występy teatrów oraz inne wydarzenia artystyczne.

We wtorek o godz. 17 w Galerii Bałtyckiej (al. Grunwaldzka 141) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Nowa Europa. Krajobraz przemian 20 lat po upadku komunizmu" Łukasza Trzcińskiego, która pokaże ślady pozostawione przez system komunistyczny w Europie Środkowo-Wschodniej - zarówno te odciśnięte w ludzkiej mentalności, jak i te dostrzegalne w krajobrazie i ekonomii.

Szczególną atrakcję kuratorzy festiwalu przygotowali jednak na Święto Niepodległości. Po raz pierwszy, wraz z wizualizacjami, zostanie zaprezentowane widowisko muzyczne "39/89 - Zrozumieć Polskę" autorstwa Łukasza "L.U.C-a" Rostkowskiego. Część muzyczną projektu już znamy - 17 września, dokładnie w 70. rocznicę agresji ZSRR na Polskę ukazała się płyta pod tym samym tytułem. Album jest artystyczną wariacją na temat dramatycznej historii Polski i walki z totalitaryzmami w latach 1939-89.

Warstwa muzyczna zdradza duże umiejętności kompozycyjne kojarzonego jak dotąd ze sceną hiphopową artysty i jego ciągoty w kierunku tworzenia ilustracyjnej muzyki filmowej. Warstwę tekstową płyty stanowią zaś "głosy przeszłości" - fragmenty historycznych nagrań, które autor wybrał do swojej autorskiej wypowiedzi z przepastnego archiwum Polskiego Radia. Znalazły się wśród nich archiwalne nagrania słynnych przemówień - m.in. prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, Lecha Wałęsy, Jana Pawła II, ale też mniej znane, bardzo wstrząsające materiały - np. wypowiedzi, w których milicjanci relacjonują radiowo przebieg pochodu z ciałem Janka Wiśniew- wskiego gdyńską ul. Świętojańską w 1970 roku. W środę L.U.C-owi w pełnej prezentacji dzieła (czyli uzupełnionej fragmentami historycznych filmów) będą towarzyszyli Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski oraz Michał Urbaniak.

W czwartek w kinie Neptun pokazy filmowe zainauguruje projekcja filmu "Dla chwili wolności". To historia dwóch młodych Irańczyków, którzy próbują wywieźć swych niepełnoletnich kuzynów z Iranu do Turcji, a następnie do Austrii, gdzie ostatecznie dzieci mają spotkać się z rodzicami. Po projekcji, o godz. 21. spotkanie z reżyserem Arashem T. Riahi poprowadzi Michał Chaciński.

We wtorek i czwartek w godzinach okołopołudniowych w siedzibie Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku (al. Grunwaldzka 5) odbędą się warsztaty o wolności i solidarności skierowane do dzieci i młodzieży.

Festiwal coraz odważniej zdradza swoje marzenia o ogólnopolskim i międzynarodowym zasięgu. W przyszłym ro-ku organizatorzy chcą wpisać imprezę w obchody 4 czerwca.

Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronach: www.aaff.pl i www.ecs.gda.pl.

ALL ABOUT FREEDOM

Gdańsk, 12-22.11
Kino Neptun, ul. Długa 57 (śr.), Multikino, al. Zwycięstwa 14 (czw.)
Godz. 19 (śr.), 20 (czw.). Bilety: 20/45 zł (śr.), 10 zł (czw.)

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie