Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie 2016 na Pomorzu. Muzea zachęcają uczniów do odbycia podróży w czasie

Marek Adamkowicz
Fot. Karolina Misztal
Moc atrakcji przygotowały dla dzieci muzea na Pomorzu. Kto nie miał okazji wziąć udziału w zeszłotygodniowych warsztatach, pokazach i spotkaniach, ma jeszcze szansę w najbliższych dniach - przy czym warto się zawczasu upewnić, czy na dane wydarzenie są jeszcze miejsca wolne.

Przykładowo - w ramach Akademii Małego Archeologa w spichlerzu Błękitny Baranek (oddział Muzeum Archeologicznego) przygotowano zabawę w ozdabianie pt. „Co to są ornamenty”. Będzie się można dowiedzieć, jakie zwierzęta są ukryte w muzeum, oraz zobaczyć, jak wygląda konserwacja naczyń ceramicznych. Do tego poznać informacje, które skrywa szkielet człowieka.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na zajęcia od wtorku do piątku, od godz. 11 do 12.30. W tym czasie można złożyć wizytę w Domu Uphagena i poznać tam obyczajowość i życie codzienne mieszczan gdańskich z drugiej połowy XVIII stulecia. Sekrety życia codziennego rodziny Uphagenów zdradzi tu animator historyczny w stroju z epoki. Na gości czeka też Panienka z okienka, która w Dworze Artusa opowie gościom o życiu codziennym w XVII-wiecznym Gdańsku, pokaże i wspólnie z nimi zagra w gry, które były popularne w tym okresie. Na koniec zaprosi na bal do Wielkiej Hali Dworu Artusa i pokaże, jak dawniej ludzie się bawili.

Ferie zimowe 2016 w Gdańsku. Sprawdź, co się będzie działo [ZAJĘCIA, TERMINY, OPŁATY]

Urozmaiconą ofertę - zarówno pod względem tematyki, jak i odbiorców - przygotowało Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Oprócz zwiedzania wystawy stałej, można tu wziąć udział w warsztatach dla grup zorganizowanych (6-12 lat) pt. „Zima w stoczni”, odwiedzić Wydział Zabaw (dzieci z opiekunami do 10 roku życia) czy też pograć rodzinnie w gry planszowe w bibliotece.

W Muzeum Miasta Gdyni dzieci wraz z rodzicami są mile widziani na bezpłatnych porankach filmowych, na których mogą obejrzeć popularne seriale rysunkowe „Zaczarowany ołówek” i „Pomysłowy Dobromir”. Filmy wyświetlane są od poniedziałku do piątku o godz. 10.

W słupskim Muzeum Pomorza Środkowego codziennie, do 28 lutego, od godz. 12 do 14, uczniowie szkół mogą wziąć udział w zajęciach tematycznych, na których można poznać tajemnice symboliki obrazów, metody mierzenia czasu na przestrzeni wieków, wpaść na urodziny Stasia, czyli poznać twórczość Stanisława Witkiewicza, skonstruować sobie ścieżkę poznawczą, czy też poszukać skarbu, poznając jednocześnie tajemnice słupskiego zamku.

Ferie w Centrum Hewelianum w Gdańsku i w Experymencie w Gdyni

W muzeum w Lęborku zajęcia dla uczniów odbywają się od godz. 12 do 14 i potrwają do 26 lutego. W tym czasie będzie można poznać ginące zawody, życie codzienne średniowiecznego Lęborka, pracę archeologów, ale też obejrzeć film o niedźwiedziu Wojtku, który razem z żołnierzami Armii Andersa walczył podczas II wojny światowej.

Pruszczańska Faktoria we wtorek zaprasza na zajęcia z tańca irlandzkiego, a w środę na dzień z archeologią. Z kolei w czwartek będzie można wziąć udział w gockiej grze terenowej, a w piątek przewidziano Dzień Dinozaura. Wszystkie atrakcje od godz. 10 do 14. Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprasza we wtorek, czwartek i piątek od godz. 10 do 14. We wtorek dzieci bawią się w malowanie toreb tekstylnych, w czwartek spróbują swoich sił w pisaniu gęsim piórem i będą piec kiełbaski na ognisku. Na zakończenie ferii, w piątek, czeka je kaszubski pokaz mody, nauka tańca kaszubskiego i układanie puzzli.

W Kościerzynie dzieci oraz młodzież ucząca się, kupując jeden bilet za 1 zł, mogą odwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Kolejnictwa, jak również Muzeum Akordeonu. Bilet zakupiony podczas ferii zimowych jest ważny przez cały okres ich trwania, tj. do 26 lutego. Do korzystania z ulg uprawnione są dzieci, uczniowie szkół, studenci i wszystkie osoby uczące się do 18. roku życia z województwa pomorskiego.


Gdzie można sprawdzić ofertę muzeów

W związku z dużym zainteresowaniem ofertą placówek muzealnych warto zawczasu zarezerwować miejsce. Kontakt jest możliwy za pośrednictwem stron internetowych:

Muzeum Archeologiczne: www.archeologia.pl

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska: www.mhmg.pl

Europejskie Centrum Solidarności: www.ecs.gda.pl

Muzeum Miasta Gdyni: www.muzeumgdynia.pl

Muzeum Pomorza Środkowego: www.muzeum.slupsk.pl

Muzeum Zachodniokaszubskie: www.muzeumbytow.pl

Faktoria Rzymska: www.ckis-pruszcz.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki