Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fatalny stan techniczny wielu oruńskich nieruchomości. Konserwator nie wyklucza kar dla miasta

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Gdańsk Orunia. Budynki mieszkalne - pustostany, które miasto chce wyburzyć a konserwator zabytków zachować i wyremontować. To symbol architektury robotniczej z polowy ubiegłego wieku.
Gdańsk Orunia. Budynki mieszkalne - pustostany, które miasto chce wyburzyć a konserwator zabytków zachować i wyremontować. To symbol architektury robotniczej z polowy ubiegłego wieku. Karolina Misztal
W najbliższych latach nawet kilkadziesiąt przedwojennych budynków może zniknąć z krajobrazu gdańskiej Oruni. Wszystko z powodu ich fatalnego stanu technicznego. Konserwator zabytków odrzuca wnioski o rozbiórki kolejnych nieruchomości, jednocześnie nie wyklucza kar dla miasta.

Chodzi m.in. o budynki zlokalizowane przy ul. Podmiejskiej oraz Małomiejskiej.

- Gdańskie Nieruchomości wystąpiły z wnioskiem o pozwolenie na rozbiórkę budynków przy ul. Podmiejskiej 11C i 11B, od którego rozpatrzenia zależne będą dalsze decyzje dotyczące przedmiotowych nieruchomości - mówi Aleksandra Strug, główny specjalista ds. komunikacji i informacji społecznej Gdańskich Nieruchomości. - Budynki przy ul. Małomiejskiej są sukcesywnie wykwaterowywane. Wystąpiliśmy także do Konserwatora Zabytków, o pozwolenie na rozbiórkę wykwaterowanych już nieruchomości przy ul. Małomiejskiej 20,21 i 52. Konserwator wydał opinię negatywną. Gdańskie Nieruchomości ponowią wniosek, a do czasu jego rozpatrzenia sukcesywnie zabezpieczają budynki.

Łącznie w ciągu najbliższych lat z Oruni może zniknąć kilkadziesiąt obiektów, wybudowanych pod koniec XIX w. oraz na początku XX w.

Obecnie zakwalifikowane do rozbiórki są m.in. budynki przy Trakcie św. Wojciecha, ul. Przy Torze czy ul. Serbskiej. Skala problemu niepokoi pomorskiego wojewódzkiego konserwatora, który odrzuca kolejne wnioski o wyburzenia.

Gdańsk Orunia. Budynki mieszkalne - pustostany, które miasto chce wyburzyć a konserwator zabytków zachować i wyremontować. To symbol architektury robotniczej z polowy ubiegłego wieku.

Fatalny stan techniczny wielu oruńskich nieruchomości. Konse...

Zdaniem Igora Strzoka, zakwalifikowanie tak licznej grupy obiektów zagraża historycznej zabudowie robotniczej, charakterystycznej dla tej części miasta. Przypomnijmy, że wszystkie znajdują się w gminnej ewidencji zabytków. Do tej pory miasto unikało kar za doprowadzenie budynków do złego stanu technicznego, ale to może się wkrótce zmienić.

- Do tej pory było to iluzoryczne, jednak zaczyna się to zmieniać - mówi urzędujący od czerwca pomorski wojewódzki konserwator zabytków. - W ciągu ostatnich trzech lat ministerstwo rozpoczęło egzekwowanie tych należności, po to by dyscyplinować zarządców nieruchomości.

Na właściciela obiektu wpisanego do ewidencji zabytków można nałożyć karę w wysokości nawet do 500 tys. zł.

- Gdańskie Nieruchomości mają na celu utrzymanie istniejącego zasobu, szczególnie gdy stanowi on wartość architektoniczną, dlatego też decyzje o rozbiórce podejmowane są po uzyskaniu zgody konserwatora zabytków, jedynie w przypadku gdy szacowana wartość remontu przekracza wartość odtworzeniową budynku lub gdy jego stan zagraża bezpieczeństwu - mówi Aleksandra Strug z GN. - Kwalifikacja budynków jest na bieżąco analizowana i w zależności od zmiany stanu technicznego, pogorszeniu z uwagi na czynniki niezależne od administratora lub poprawie, w ramach przeprowadzania niezbędnych prac remontowych, może ulec zmianie.

Przedstawiciele GN tłumaczą, że ponad 90 proc. zasobu, jakim administrują, stanowią budynki przedwojenne, a ich utrzymanie jest trudne i wyjątkowo kosztowne. Jako przykład dbałości o zachowanie istniejącego zasobu podają realizowaną obecnie procedurę remontu budynku wpisanego do gminnej ewidencji zabytków przy ul. Trakt św. Wojciecha 58, która ma pochłonąć ponad 1,5 mln zł.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

TOP MENEDŻER POMORZA 2018:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki