Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Farmy wiatrowe w powiecie malborskim. UNESCO martwi się, że zniszczą krajobraz zamku

Radosław Konczyński
Według nowego opracowania w promieniu ośmiu kilometrów od zamku w Malborku nie powinno się budować wiatraków
Według nowego opracowania w promieniu ośmiu kilometrów od zamku w Malborku nie powinno się budować wiatraków archiwum DB
W powiecie malborskim istnieje na razie jedna farma wiatrowa. Jednak w planach jest budowa kolejnych. W związku z tym wiatrakami zainteresowała się Organizacja ONZ ds. Oświaty, Nauki i Kultury.

- W związku z tym, że jest coraz więcej planów budowy farm wiatrowych na Żuławach, a zamek w Malborku jest obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO [od 1997 r., dop. red.], otrzymaliśmy zapytanie od tej organizacji o wpływ inwestycji na krajobraz zabytku - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik prasowy WUKZ w Gdańsku.

Pomorski konserwator poprosił z kolei Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie o stworzenie studium na temat strefy ochrony krajobrazu Żuław z zamkiem jako punktem centralnym. W opracowaniu instytutu ustalono, że "obszar ochronny" wokół średniowiecznej warowni powinien wynosić 8 km (przy obecnych 5 kilometrach). Już zbudowane 22 wiatraki w powiecie malborskim znajdują się poza tą strefą - w gminie Nowy Staw, ale niemiecki koncern RWE planuje kolejne inwestycje. I część elektrowni znalazłaby się w powiększonej strefie ochronnej.

- To opracowanie nie jest dokumentem wiążącym, tylko opinią, z którą można dyskutować i my z nią dyskutujemy. Rozmawiamy o tym z wojewódzkim konserwatorem zabytków - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu.

WUKZ potwierdza, że studium wykonane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa rzeczywiście nie jest dokumentem wiążącym. - Niemniej, dla nas stanowi ono mocne wsparcie merytoryczne. Będziemy się nim posiłkować przy wydawaniu warunków konserwatorskich, na przykład dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - podkreśla Marcin Tymiński.

Elektrowniami wiatrowymi wokół malborskiego zamku zainteresowało się... UNESCO. W efekcie powstało studium zwiększające strefę ochronną.

[email protected]

Czytaj więcej w poniedziałkowym wydaniu Dziennika Bałtyckiego z dnia 2 grudnia 2013

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki