Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Farmaceuta nie tylko od handlu lekami. Kiedy wejdzie w życie ustawa o zawodzie farmaceuty?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Zwiększenie opieki farmaceutycznej nad pacjentem, zabezpieczenie praw farmaceuty i ustalenie generalnych obowiązków i uprawnień w tym zawodzie - to główne punkty projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Długo wyczekiwany dokument trafił wreszcie w lipcu do konsultacji społecznych.

Farmaceuci to ostatnia grupa zawodów medycznych, której pracy nie reguluje żadna ustawa. Prace związane z przygotowaniem projektu są prowadzone od 2016 roku, a na początku tego roku kompletny dokument trafił do ministra zdrowia. Od tego czasu sprawa ucichła do tego stopnia, że swoje obawy wyraziła w liście Naczelna Izba Aptekarska.

- Muszę przyznać ze smutkiem, że ostatnie działania osób zaangażowanych w resorcie zdrowia w prace nad tym aktem prawnym przyjmuję z dużym niepokojem - pisała na przełomie czerwca i lipca Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Wreszcie w ubiegłym miesiącu zapaliło się zielone światło, a resort wdrożył kolejny etap przygotowań. - Nowa ustawa, która jest niezwykle potrzebna, trafiła obecnie do konsultacji. Nie wiemy, jaki będzie jej ostateczny kształt, dlatego trudno wyrokować. Natomiast, jeżeli zostaną uwzględnione poprawki, które zaproponowała Naczelna Izba Aptekarska, to będę bardzo pozytywnie oceniał zmiany - powiedział Paweł Chrzan, prezes Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku.

W projekcie pojawiają się przede wszystkim zapisy ustanawiające i precyzujące opiekę farmaceutyczną nad pacjentem. Chodzi m.in. o ustanowienie uprawnień, które formalnie umożliwią pomoc chorym np. w sytuacji kiedy prowadzony przez lekarzy różnych specjalności pacjent ma otrzymać leki, których spectrum działania jest podobne lub gdy pacjent próbuje na własną rękę programować leczenie.

- Farmaceuta ma przede wszystkim do spełnienia bardzo ważną funkcję w systemie ochrony zdrowia. W nowoczesnych społeczeństwach farmaceuta musi wspomagać lekarza w opiece nad pacjentem - czuwając nad właściwym przebiegiem farmakoterapii albo nawet dobierając właściwy lek, tak jak to ma miejsce w drobnych schorzeniach i lekach bez recepty - mówi - tłumaczy prof. Małgorzata Sznitowska, kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej GUMed, która brała udział w pracach nad ustawą i dodaje: - Nie jest to zawód, który polega na handlowaniu lekiem. Dlatego chcemy umożliwić farmaceucie pełne wykorzystanie swojej wiedzy o leku i wiedzy klinicznej, którą nabywał przez prawie 6 lat studiów. Ta ustawa jest właśnie działaniem w tym kierunku i stwarza podstawę prawną ku temu.

W projekcie ustawy znalazł się również zapis umożliwiający farmaceucie wystawiania recept kontynuujących terapię, podanie leków w wyjątkowych sytuacjach czy wykonanie szczepień ochronnych.

Już na tym etapie część punktów została usunięta, niemniej jednak farmaceuci wierzą, że okrojony, mniej lub bardziej, dokument poprawi obecną sytuację.

- Nad projektem ustawy pracowaliśmy przez cztery lata. Nie jest to idealny projekt i w wielu miejscach został też okrojony, ale jest to pierwszy krok w stronę normalizacji sytuacji. Liczę na to, że po wprowadzeniu ustawy, dalszy kontekst współudziału farmaceuty w opiece nad pacjentem będzie uzupełniany rozporządzeniami - powiedziała prof. Małgorzata Sznitowska.

Projekt ustawy chroni również farmaceutę, dając mu narzędzie do działania zgodnie ze swoim wykształceniem, a nie przesłankami handlowymi. Zapisy dotyczą też wyboru kierowników aptek. Z tym z kolei nie zgadzają się różne organizacje pracodawców.

- Nasze wątpliwości budzą jednak kryteria oceny kandydatów na kierownika apteki, które odnoszą się do dawania rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu w konkretnej aptece, co może doprowadzić do prób „ręcznego sterowania” kandydaturami przez samorząd aptekarski. W szczególności narażeni są na to mali i średni przedsiębiorcy, jako że nie mają wystarczającego wpływu na organy samorządu, aby zabezpieczyć swoje interesy - mówi Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Czytaj również: "Może komuś zależy, aby leki refundowane wywożono z Polski?"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki