Farmaceuta może odmówić sprzedaży prezerwatywy? To bzdura i fake news!

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Prezerwatywa to rodzaj mechanicznej antykoncepcji i ochrony przed rozprzestrzenianiem się chorób wenerycznych
Prezerwatywa to rodzaj mechanicznej antykoncepcji i ochrony przed rozprzestrzenianiem się chorób wenerycznych pixabay
Media obiegła informacja, że w związku z wprowadzeniem nowelizacji do ustawy o zawodzie farmaceuty, pracownicy aptek będą mogli odmówić sprzedaży prezerwatyw i innych środków do tzw. antykoncepcji barierowej. Przedstawiciele samorządu aptekarskiego wyjaśniają, że w ustawie nie ma takich zapisów!

Zmiany w ustawie o zawodzie farmaceuty

Nowelizacja ustawy o zawodzie farmaceuty została przyjęta przez sejm 28 października br. Zgodnie z informacjami upublicznianymi przez media ma zawierać zapis umożliwiający farmaceutom odmowę sprzedaży prezerwatyw i innych środków medycznych do tzw. antykoncepcji barierowej.

Mowa o zmianie w art. 96 ust. 5 Prawa farmaceutycznego, w którym wymienione są przypadki, w których pracownik apteki może odmówić sprzedaży produktu leczniczego, wyrobu medycznego, środka do specjalnego przeznaczenia żywieniowego, bądź wykonania innej usługi farmaceutycznej, powołując się "na dobro pacjenta".

– Nie ma takich zapisów w Ustawie o Zawodzie Farmaceuty ani odnośnie antykoncepcji ani jakiejkolwiek innej formy klauzuli sumienia. Proszę o sprostowanie tej informacji. - zaznacza Michał Byliniak prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz Prezydent Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU) w Brukseli.

– Głupszej rzeczy, niż informacja, że Farmaceuta będzie mógł odmówić wydania prezerwatywy na podstawie Ustawy o zawodzie farmaceuty, dzisiaj nie przeczytacie – dodaje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Przedstawiciele samorządu aptekarskiego domagają się sprostowania rozpowszechnianych treści, które mijają się z prawdą.

Szczepienie przeciw COVID-19, dostaniemy wolne w pracy?

Wideo

Materiał oryginalny: Farmaceuta może odmówić sprzedaży prezerwatywy? To bzdura i fake news! - Strona Zdrowia

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wątpię żeby się coś w tej sprawie zmieniło, przynajmniej w sprawie tabletek antykoncepcyjnych na receptę takich jak vines, one muszą być dostępne bo to nie farmaceuta decyduje czy są potrzebne czy nie a lekarz, który ma większą wiedzę medyczną

G
Gość

W każdej bzdurze jest ziarno prawdy. Kto teraz rządzi w Polsce?

Dodaj ogłoszenie