Falck ratuje ludzi w dwóch powiatach

T. Turczyn, T. Chudzyński
Prywatna firma Falck Medycyna z duńskim kapitałem prowadzi pogotowie ratunkowe w powiatach sławieńskim i powiecie nowodworskim.

Ten niepubliczny ZOZ wygrał dwa konkursy na tego typu zadania, ogłoszone przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co istotne, w powiecie nowodworskim Falck też prowadzi pomoc ratowniczą w czasie sezonów letnich. Całe wakacje karetka firmy stacjonuje w Krynicy Morskiej.

Ponadto firma współpracuje z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Z założenia śmigłowce LPR mają docierać w nagłych przypadkach do odległych miejsc m.in. na Mierzei Wiślanej, do których ciężko będzie dotrzeć lądem [np. z uwagi na zatłoczenie dróg pojazdami, co często zdarza się w czasie wakacji - red.].

Podobnie system ratownictwa funkcjonował na Żuławach i Mierzei Wiślanych, kiedy usługi ratownicze świadczył nowodworski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, którego oferta została odrzucona przez NFZ z przyczyn formalnych.

Natomiast w powiecie sławieńskim prowadzenie pogotowia przekazał firmie Falck Szpital Powiatowy w Sławnie [przegrał z prywatną firmą konkurs ogłoszony przez NFZ i też oddalono szpitalne odwołanie od rozstrzygnięcia - red.]. Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński, mówi, że powołano sztab kryzysowy, który sprawdził, czy Falck działa, to znaczy zatelefonowano na alarmowy numer pogotowia.

- Odebrała dyspozytorka - stwierdza Wiśniowski. - Mimo obaw, okazało się, że wszystko jest w porządku. Oczywiście, będziemy się uważnie przyglądać, jak działa ta prywatna firma.

Rafał Ślusarek, dyrektor oddziału Falck Medycyna, mówi, że pogotowie funkcjonuje zgodnie z założeniami kontraktu z NFZ.
- W Sławnie zatrudniliśmy prawie wszystkich pracowników pogotowia, które było przy tutejszym szpitalu - akcentuje Ślusarek. - Pacjenci nie odczują żadnych zmian - zapewnia.

Kontrakt na prowadzenie pogotowia z NFZ obowiązuje od lipca br. do 31 grudnia 2015 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kamil
A może by tak ruszyć szanowny tyłeczek do lekarza pierwszego kontaktu.RATOWNICTWO nie lecznictwo,różnica zasadnicza!
o
obserwator
"Podobnie system ratownictwa funkcjonował na Żuławach i Mierzei Wiślanych, kiedy usługi ratownicze świadczył nowodworski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej"
I tu się mylisz rozkoszny redaktorku
o
olo
Nic gorszego nie mogło nas spotkać ,dziecko z temperaturą telefon do niby pogotowia i zaczynają się schody.Kiedyś poprostu przyjeżdżało w ciągu paru minut było pogotowie a teraz jakieś dodatkowe telefony i seria problemów.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki