Fala powodziowa uchodząca do Bałtyku 2.06. Zobacz zdjęcie satelitarne fali powodziowej na Wiśle, która wpłynęła do morza

Pola LewickaZaktualizowano 
Karolina Misztal
Fala wezbraniowa przemieszczała się Wisłą przez kilka dni - w wielu miejscach wprowadzono stany alarmowe. Eksperci dyskutowali nad tym, czy nie dojdzie do lokalnych podtopień. Na szczęście obyło się na Pomorzu bez nich, mimo ogłoszonych stanów pogotowia.

2 czerwca fala wpłynęła do Zatoki Gdańskiej, tym samym po ok. 10 dniach kończąc swoją wędrówkę po Wiśle. Powodem powstania fali wezbraniowej były ulewne deszcze na terenie południowej Polski. Wiele miejscowości tam zostało zalanych - obawiano się, że dużo szkód może powstać również na Pomorzu. Tu jednak fala straciła na sile i mimo podwyższonych środków ostrożności np. w Malborku czy Tczewie, wpłynęła do Bałtyku bez większych przeszkód.

Fala wezbraniowa - zdjęcie satelitarne z wpływania do Zatoki Gdańskiej

Stan pogotowia przeciwpowodziowego w powiecie malborskim i tczewskim. Wisła na wodowskazie w Tczewie przekroczyła 7 metrów

Wielka powódź w Gdańsku. 9 lipca 2001 r. dużą część miasta z...

O ile nie powstały szkody natychmiastowe, o tyle wpłynięcie tej fali nie jest korzystne dla wód Zatoki - przepływając przez cały kraj woda uległa zanieczyszczeniu przez środki ochrony roślin stosowane na polach uprawnych blisko Wisły, śmieci zabrane wraz z prądem po przepłynięciu przez miasta, ale też namnożeniu bakterii pochodzących ze ścieków. Skutki dla stworzeń morskich okażą się zapewne długofalowe.

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hangry
2019-06-05T16:10:33 02:00, Smutek:

Zatoka i tak już nie żyje. Kawerny na gaz zniszczyły życie w niej. Teraz kolej na cały Bałtyk.

2019-06-05T17:03:11 02:00, GŚ:

Mógłbyś rozwinąć temat tych kawern?

Zdaje się że chodzi o solankę którą wylewa się do Zatoki Puckiej. Solanka powstaje z wypłukiwania piasku przy budowie zbiorników na gaz w okolicach Kosakowa i Mościch Błot.

N
Nicky

spokojnie, natura sobie poradzi

G
2019-06-05T16:10:33 02:00, Smutek:

Zatoka i tak już nie żyje. Kawerny na gaz zniszczyły życie w niej. Teraz kolej na cały Bałtyk.

Mógłbyś rozwinąć temat tych kawern?

S
Smutek

Zatoka i tak już nie żyje. Kawerny na gaz zniszczyły życie w niej. Teraz kolej na cały Bałtyk.

Dodaj ogłoszenie