Facility Management. Inteligentne zarządzanie nieruchomością generuje oszczędności

Partnerem cyklu jest GRUPA GPEC SP. Z O.O
Efektywne zarządzanie  nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi i wielofunkcyjnymi obiektami z roku na rok zyskuje na znaczeniu
Efektywne zarządzanie nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi i wielofunkcyjnymi obiektami z roku na rok zyskuje na znaczeniu pixabay.com
Efektywne zarządzanie nowoczesnymi budynkami to dzisiaj dziedzina, która z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Zarówno w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jak i - a może przede wszystkim - dużych, wielofunkcyjnych obiektów.

Dlaczego warto oddać budynek w opiekę specjalistom? Jak fachowcy od Facility Management mogą wpłynąć na jego funkcjonowanie i koszty utrzymania, wykorzystując do tego inteligentne technologie? Jakie korzyści może przynieść współpraca z firmą zajmującą się FM właścicielom, a jakie użytkownikom?

Katalog odpowiedzi

Inteligentne technologie pozwalają dbać o bezpieczeństwo, wygodę i komfort w dużych kompleksów handlowych, biurowych czy rekreacyjnych. Są one coraz częściej wyposażone w systemy do zarządzania tj. BMS (Building Management System), systemy pogodowe czy czujniki jakości powietrza w wentylacji. Urządzenia smart pozwalają m.in. na monitorowanie oświetlenia, temperatury i wilgotności powietrza w każdym pomieszczeniu i dostosowanie tych parametrów do potrzeb konkretnych użytkowników. To pozwala tworzyć tzw. sceny i harmonogramy dla oświetlenia, harmonogramy grzania i chłodzenia, utrzymywać kontrolę nad wentylacją i systemem nawilżania.

Wszystko na temat facility management

Aby zapewnić użytkownikom taki komfort specjalistom od Facility Management potrzebna jest nie tylko wiedza techniczna, ale również znajomość fizjologii człowieka. Np. wyniki badań odczuwania komfortu cieplnego udowadniają, że kobiety czują się lepiej gdy temperatura w pokoju jest o od 2 do 4 stopni Celsjusza wyższa niż optymalna dla mężczyzn.

Dostosowanie parametrów pozwala również skutecznie optymalizować koszty mediów. Dzięki obniżeniu temperatury w pokoju o 1 stopień Celsjusza można wygenerować oszczędności rzędu nawet 4-6 proc na kosztach ogrzewania.

Co ważne, kontrola nad tym wszystkimi czynnikami pozwala zapewnić pracownikom warunki do optymalnej wydajności. Dotyczy to również odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Zależy on od pory roku: w lecie mieści się w przedziale 40-55 proc., w zimie 40-60 proc. Nadzorowanie wentylacji i układu nawilżania przez fachowców FM pozwala osiągnąć takie parametry niezależnie od zmian klimatycznych. Tegoroczne lato dało nam przedsmak tego, jak dużych anomalii pogodowych możemy się spodziewać. Wilgotność powietrza sięgała 80 proc.: w pomieszczeniach bez klimatyzacji, w biurowcach starego typu trudno było przebywać, nie mówiąc już o wydajności pracy w takich warunkach. Tymczasem ulgę w takiej sytuacji może przynieść już samo uruchomienie nawiewu, nawet bez klimatyzacji. Optymalna prędkość powietrza to latem 0,3 m/s a zimą 0,2 m/s.

Fachowiec z zakresu FM

Poprzez dostosowanie oświetlenia do rytmu dobowego użytkowników można wpływać nie tylko na samopoczucie użytkowników, ale również na wydajność i komfort pracy. Infrastruktura automatyki pozwala kreować algorytmy i harmonogramy pracy instalacji. Nie tworzą się jednak same. Za nimi zawsze stoi człowiek, który poznał budynek i wie jak nim zarządzić.

Facility Management. Inteligentne zarządzanie nieruchomością generuje oszczędności
pixabay.com

Przewidujący inwestor powinien korzystać z doradztwa profesjonalnej firmy FM i jej wiedzy dotyczącej znajomości rynku i spodziewanej efektywności ekonomicznej planowanej inwestycji. Współpraca z firmą FM jest szczególnie istotna na etapie projektowania, gdzie podejmowane są decyzje przesądzające o kosztach eksploatacji obiektu w przyszłości. Wyspecjalizowana firma FM będzie w stanie doradzić, jak zarządzać energią cieplną i oświetleniem, bezpieczeństwem przeciwpożarowym, ochroną obiektu, utrzymywaniem zieleni w otoczeniu, bieżącą konserwacją. Tak liczne i zróżnicowane usługi mogą być oferowane kompleksowo tylko przez doświadczonych specjalistów. Liczą się takie korzyści jak jakość, pewność, szybkość reagowania, znajomość techniki i technologii procesów na etapie wykonawstwa i eksploatacji.

Kto pomoże?

- W naszej firmie pracuje zespół ponad 150 techników z różnych branż - m.in. energetycznej, elektrycznej, budowlanej czy sanitarnej, którzy zajmują się kompleksowo tymi zagadnieniami - mówi Piotr Dembiński, dyrektor ds. handlu w Grupie GPEC. - Obejmuje to m.in. zarządzanie obiektem w taki sposób, by zapewnić komfort użytkownikom, a właścicielom jak najwyższe oszczędności. Podstawą działań zmierzających do poprawy parametrów technicznych obiektu i kosztów jego utrzymania jest plan optymalizacji energetycznej dla budynku, który wykonujemy bezpłatnie. Po szczegółowej analizie stanu budynku, zaproponujemy działania, które mogą ten stan poprawić (np. termomodernizację, wymianę oświetlenia na LED, zastosowanie nowych, efektywnych źródeł ciepła), a w końcu zbadamy pomieszczenia i doradzimy, jak zaaranżować przestrzeń tak, żeby użytkownicy poczuli komfort, a budynek efektywnie wykorzystywał energię - dodaje ekspert.

Dzięki audytowi firmy FM można poprawić funkcjonalność obiektów i obniżyć koszty zużycia mediów. Konsultacje z firmą FM są istotne w pierwszym okresie eksploatacji: w tym czasie ujawniają się usterki i błędy popełnione w czasie budowy. W późniejszym czasie zarządzanie obiektem przez wyspecjalizowaną firmę FM również jest ważne, bo pozwala na zapewnienie komfortu użytkownikom przy optymalnym wykorzystaniu dostarczanych mediów.

Czytaj także: Efektywność energetyczna w inteligentnym mieście. Smart są dziś nie tylko domy, ale i budynki, w których pracujemy

Dowiedz się więcej na stronie www.grupagpec.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki