Facebook ma dziś urodziny. Oto najczęstsze błędy, jakie popełniamy publikując na Facebooku. Co powinniśmy zmienić? Kilka praktycznych porad

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Facebook ma dziś urodziny. Oto najczęstsze błędy, jakie popełniamy publikując na Facebooku. Co powinniśmy zmienić? Kilka praktycznych porad
Facebook ma dziś urodziny. Oto najczęstsze błędy, jakie popełniamy publikując na Facebooku. Co powinniśmy zmienić? Kilka praktycznych porad Michael Reynolds/Pool/Xinhua News/East News
4 lutego 17. już urodziny obchodzi popularny Facebook. Założyciel portalu Mark Zuckerberg nie spodziewał się, że zawładnie on prawie całym światem. Warto korzystać z tego medium świadomie i odpowiedzialnie.

Facebook został uruchomiony 4 lutego 2004 r. na Uniwersytecie Harvarda i był początkowo przeznaczony przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych. Jego głównym autorem jest Mark Zuckerberg (obecnie pełni on funkcję dyrektora generalnego).

Facebooka ma prawie każdy Polak. I korzysta z niego bardzo często. Nie zawsze mamy świadomość, jakie konsekwencje dla nas może mieć złe korzystanie tego portalu. O czym warto pamiętać w artykule poniżej.

Jak chronić dane i prywatność na Facebooku

Facebook udostępnia narzędzia, które dają użytkownikom możliwość dostosowania sposobu korzystania z serwisu poprzez kontrolowanie tego, co widzą, z kim są połączeni oraz jakie informacje o nich widzą inne osoby, a także zgłaszania budzących wątpliwości treści.

Zabezpieczanie kont

Aby zapobiec włamaniu na konta, wykorzystaniu ich w niewłaściwy sposób lub posłużeniu się nimi bez zgody użytkownika, poświęć kilka chwil na przeprowadzenie kontroli bezpieczeństwa, aby sprawdzić, czy obecne ustawienia zabezpieczeń są właściwe.

Upewnij się, że na wszystkich kontach włączono uwierzytelnianie dwuskładnikowe - to najłatwiejszy i bardzo skuteczny sposób ich ochrony. Rozważ włączenie zatwierdzania logowania i dodatkowych zabezpieczeń na swoich kontach.

Podobne ustawienia można wprowadzić również do zabezpieczenia konta na Instagramie, usłudze także świadczonej przez firmę Facebook.

Zarządzanie stroną na Facebooku

Aby zapobiec pojawianiu się szkodliwych materiałów na Twojej stronie, możesz skorzystać z licznych narzędzi, które umożliwiają moderowanie i filtrowanie publikowanych tam treści.

Zgłaszanie i usuwanie treści

Na portalu Facebooku, obok każdej treści widnieje przycisk umożliwiający jej zgłoszenie. W przypadku stwierdzenia zagrożenia, oprócz usunięcia treści naruszających zasady - Facebook zawiadamiania także organy ścigania. Nad bezpieczeństwem czuwają Community Operations, czyli zespoły wspierające użytkowników Facebooka, dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Obecnie nad bezpieczeństwem platformy czuwa 35 tys. osób na całym świecie.

UWAGA: Aby na Facebooku dokonać zgłoszenia naruszeń, skorzystaj z przycisku „Zgłoś”. Wybierz odpowiednią kategorię problemu i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Urodziny Facebooka 4 lutego

- Od 2004 r. użytkownicy na całym świecie dzielą się swoimi inspiracjami i przeżyciami za pośrednictwem Facebooka. - Korzystając z mediów społecznościowych, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Nawet pozornie nieszkodliwy wpis może przynieść poważne konsekwencje - przypominają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET z okazji rocznicy założenia Facebooka, która przypada 4 lutego.

Dla szerokiego grona użytkowników Facebook to przede wszystkim medium społecznościowe umożliwiające kontakt z rodziną, znajomymi, informowanie o swoich przeżyciach czy inspiracjach. Nie należy jednak zapominać, że portal działa także jako swoista „kapsuła czasu”. - Warto pamiętać o regule „co raz trafi do internetu, pozostaje w nim na zawsze”. Każda aktywność, jaką podjął użytkownik za pośrednictwem portali społecznościowych, pozostawia po sobie ślad. Niepożądane zachowania, takie jak cyberprzemoc, niewłaściwe słownictwo, udostępnianie obraźliwych treści, śledzenie podejrzanych stron czy grup, świadczą o użytkowniku nawet po latach i mogą przynieść negatywne konsekwencje np. gdy natrafi na nie potencjalny pracodawca. Nadmierna otwartość w dzieleniu się prywatnymi informacjami może też zwrócić uwagę cyberprzestępców i okazać się pomocna przy budowaniu profilu potencjalnych ofiar, podatnych na różnego rodzaju ataki - mówi Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń ESET.

Nim opublikujesz, zastanów się

Nim naciśniesz klawisz „Enter” pomyśl zatem o tym, jak zestarzeje się treść, którą właśnie udostępniasz i jak będzie świadczyć o tobie za jakiś czas. Czy film z żartem, który może wydawać się zabawny, na dłuższą metę nie okaże się obraźliwy lub zawstydzający? Czy Twoja emocjonalna opinia na temat gry ulubionej drużyny sportowej powinna być dostępna dla wszystkich? Czy naprawdę chcesz być kojarzony z treścią mema, który obraża innych? Weryfikowanie przyszłych pracowników czy współpracowników w mediach społecznościowych to powszechna praktyka. Specjaliści ds. HR często szczegółowo analizują aktywność potencjalnych kandydatów w mediach społecznościowych. Zwracają uwagę na wszelkie sygnały ostrzegawcze lub wątpliwe treści, nawet te opublikowane dawno temu. Internet jest pełen historii ludzi, których podania na studia zostały pominięte, a oferty pracy odrzucone właśnie z takiego powodu.

Komentuj świadomie

Wiele serwisów umożliwia komentowanie pod ich artykułami za pomocą konta na Facebooku. Dyskusje te często stają się gorące, zwłaszcza gdy dotyczą aktualnych, drażliwych tematów. Pamiętaj, że merytoryczne, spokojne komentarze dużo lepiej „się starzeją” niż emocjonalne spory. Cyberprzemoc, poniżanie, wyśmiewanie i obrażanie uczestników dyskusji – to niestety negatywne praktyki pojawiające się w wielu internetowych polemikach. Jeśli chcesz opublikować komentarz, przekaż swój punkt widzenia z zachowaniem kultury i raz jeszcze przyjrzyj się temu, co napisałeś bezpośrednio przed wysyłką.

Pilnuj swojej prywatności

Audyt prywatności i bezpieczeństwa konta na Facebooku to coś, o czym powinieneś pomyśleć przynajmniej raz w roku. Zacznij od sprawdzenia, jakie informacje są dostępne publicznie i widoczne dla wszystkich, którzy szukają twojego profilu, a następnie odpowiednio je ogranicz. Nie ma potrzeby dzielenia się z nieznajomymi czymkolwiek poza absolutnym minimum. Nigdy nie wiadomo, kto może nas obserwować i śledzić udostępnione powszechnie dane. Kolejnym krokiem jest audyt postów: tak, aby nie wszystkie posty z poprzednich lat były powszechnie widoczne. Pamiętaj, że mogą posłużyć potencjalnym cyberprzestępcom do stworzenia kompleksowego obrazu ciebie i twoich nawyków, a ten z kolei - może zostać wykorzystany przeciwko tobie w przyszłości. Zweryfikuj też listę znajomych i usuń wszystkich, których nie znasz. Facebook oferuje szereg ustawień prywatności, które warto poznać i odpowiednio wykorzystać, aby zabezpieczyć się przed niepożądanymi incydentami.

Ważnym elementem na który warto zwrócić uwagę jest możliwy atak cyberprzestępców właśnie poprzez portale społecznościowe takie jak Facebook czy komunikator tej firmy czyli Messenger.

Co nam grozi w wyniku skutecznego ataku cyberprzestępcy

  • Utrata danych wrażliwych
  • Straty finansowe
  • Wysokie koszty związane z odzyskaniem skradzionych danych
  • Utrata reputacji

Co musisz zrobić, by zminimalizować ryzyko ataku cyberprzestepcy w sieci:

1. Utwórz silne hasło

Konto w serwisie społecznościowym zabezpiecz niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Wielu użytkowników korzysta z tego samego hasła do wielu kont. To niedobrze. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne.

2. Ogranicz dostęp do konta

Uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych.

3. Tylko prawdziwi znajomi

Dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.

4. Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych

Aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów — np. Google Play dla Android, App Store dla iOS i Microsoft Store dla Windows.

5. Dbaj o prywatność

Praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność - zatem aktywuj je!

6. Używaj programu antywirusowego

Dobry program antywirusowy zatrzyma złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie ono pobrane do systemu. Najpopularniejsze przeglądarki internetowe ostrzegają o podejrzanych stronach internetowych - poważnie traktuj takie ostrzeżenia i nie odwiedzaj tych stron. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcom przejęcie kontroli nad Twoim urządzeniem.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Materiał oryginalny: Facebook ma dziś urodziny. Oto najczęstsze błędy, jakie popełniamy publikując na Facebooku. Co powinniśmy zmienić? Kilka praktycznych porad - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie