Ewakuacja Harcerskiej Bazie Obozowej Czernica. 7 osób wypadło z kajaków! Na szczęście skończyło się tylko na strachu

Olek Knitter
Olek Knitter
OSP Swornegacie
Ewakuacja w Harcerskiej Bazie Obozowej Czernica koło Brus (powiat chojnicki). Siedem osób wypadło z kajaków do wody, a ponad 300 schowało się w murowanym budynku. Na szczęście w czasie poniedziałkowej burzy harcerzom i wolontariuszom przebywającym nic się nie stało i wszystko skończyło się tylko na strachu. Tym razem procedury przewidziane na taką okoliczność zadziałały prawidłowo.

Poniedziałkowa burza ominęła centrum Chojnic, ale dała się we znaki mieszkańcom i turystom w północnej części powiatu. Prawdziwą lekcję odpowiedzialności przeszli organizatorzy, komendanci, harcerze i wolontariusze z chorągwi gdańskiej, mazowieckiej i śląskiej, przebywający na obozie harcerskim w Harcerskiej Bazie Obozowej w Czernicy w gminie Brusy. Baza Czernica Hufca ZHP Gdynia położona jest nad jeziorem Dybrzk na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego i na skraju Parku Narodowego Bory Tucholskie. Baza znajduje się w lesie, 4 kilometry od drogi.

Kilkoro uczestników tego obozu (wolontariusze) w wyniku podmuchu wiatru wypadło z kajaków do wody. Na szczęście jeszcze przed przyjazdem służb sami bezpiecznie dotarli do brzegu, gdzie zaopiekowali się nimi ratownicy. Silny wiatr przewrócił i zniszczył też kilkanaście namiotów na terenie obozowiska. Na szczęście uczestnicy obozu wcześniej przeszli do bezpiecznego murowanego budynku.

- Otrzymujemy alerty o zagrożeniach, wiedzieliśmy że idzie w naszą stronę burza pierwszego, a później że drugiego stopnia. Byliśmy na to przygotowani, wszystkie namioty zostały dodatkowo zabezpieczone. W trakcie burzy był problem z komunikacją telefoniczną, ale wszystkie nasze regulaminy i instrukcje zadziałały – powiedział w TVN24 Adrian Łukaszewski, komendant obozu.

- Uczestnicy żadnej z baz chorągwi nie zostali ewakuowani poza teren obozu. Na Harcerskiej Bazie Obozowej w Czernicy prewencyjnie z uwagi na bezpieczeństwo przeprowadzono relokację, przemieszczono wszystkich uczestników do znajdującego się na terenie murowanego budynku stołówki. Po burzy obozowicze wrócili do namiotów – potwierdza w komunikacie hm. Anna Bąk, członek Komendy Chorągwi Gdańskiej ds. komunikacji.

Jak informuje Nadleśnictwo Przymuszewo budynek ten powstał po tragicznych wydarzeniach, do których doszło w 2017 roku na obozie harcerskim w Suszku w gminie Chojnice (powiat chojnicki). Przypomnijmy, wówczas – w wyniku nawałnicy – zginęły dwie harcerski w wieku 13 i 14 lat, a blisko 40 uczestników obozu trafiło z obrażeniami do szpitali.

- Baza w Czernicy istnieje od lat 60-tych XX w. Trudy i radości harcerskiego życia poznawało tam kilka pokoleń Polaków. Nigdy nie mieli jednak do czynienia z tak dynamicznymi zmianami w pogodzie, jakie obserwujemy w ostatnich latach. Dlatego w 2018 roku dzięki staraniom naszego Nadleśnictwa i przy otrzymanym dofinansowaniu na terenie bazy powstał budynek pełniący funkcję obiektu edukacyjnego z zapleczem socjalnym. A przede wszystkim zapewnia on harcerzom bezpieczne schronienie w czasie załamania pogody, tak jak miało to miejsce w poniedziałek – informuje Nadleśnictwo Przymuszewo.

- Mamy codziennie stały kontakt z uczestnikami tego obozowiska i już wcześniej ostrzegliśmy ich o możliwym zagrożeniu. Oni sami też są przygotowani na różne sytuacje. Nikt z uczestników obozowiska nie wymagał naszej pomocy. Harcerze mają też zapasowy sprzęt i namioty i sami poradzili sobie w tej sytuacji – informuje Henryk Koźlewicz, rzecznik prasowy chojnickiej straży pożarnej.

Drugie obozowisko harcerskie w powiecie chojnickim znajduje się w Zielonej Chocinie, ale tam na szczęście nic się nie wydarzyło.

Niebo prawie spadło nam na głowę! Te fotografie burz z Pomor...

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie