Ewakuacja Galerii Przymorze w Gdańsku. W galerii handlowej...

  Ewakuacja Galerii Przymorze w Gdańsku. W galerii handlowej doszło do pęknięcia stropu? Wyniki ekspertyz

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Galerii Przymorze pękł strop [14.01.2018]?
  W niedzielę 14.01.2018 r w Galerii Przymorze zauważono pęknięcie w podłodze. Początkowo zamknięto tylko część obiektu, ale potem ewakuowano wszystkie
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  W niedzielę 14.01.2018 w Galerii Przymorze zauważono pęknięcie w podłodze na pierwszym piętrze. Podejrzewano, że mogło dojść do uszkodzenia stropu. W środę, 24 stycznia br., przedstawiciele centrum handlowego wydali oświadczenie dotyczące przyczyny tego zdarzenia. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o przywróceniu do standardowego użytkowania wyłączonych wcześniej powierzchni handlowych.
  Aktualizacja czwartek, 25 stycznia
  - Wiadomość o pęknięciu stropu okazała się nieprawdziwa, co potwierdzone zostało analizami wykonanymi na miejscu - informują przedstawiciele Galerii Przymorze w oświadczeniu wydanym po ekspertyzach. Od środy centrum handlowe funkcjonuje tak, jak przed zdarzeniem - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o przywróceniu do standardowego użytkowania wyłączonych wcześniej powierzchni handlowych.

  Oświadczenie z dnia 24.01.2018
  Mamy przyjemność poinformować, że Galeria Przymorze powraca do pełnego funkcjonowania.

  W dniu 24.01.2018 zgodę na otwarcie uzyskało kilka lokali, które zostały zamknięte w związku z wydarzeniem z dnia 14.01.2018.
  Tymczasowe wyłączenie pozwoliło na przeprowadzenie szczegółowych analiz i ekspertyz, do których zaangażowano wyspecjalizowanych rzeczoznawców. Nadrzędnym celem wszelkich podjętych działań była troska o bezpieczeństwo naszych Klientów.

  Na podstawie wyników ekspertyz stwierdzono, iż: „zarówno bezpośrednie jak i pośrednie przyczyny wystąpienia zdarzenia ograniczają je wyłącznie do uszkodzeń warstw wykończeniowych, nie stanowiących elementów konstrukcyjnych budynku i nie warunkujących jego bezpiecznego użytkowania”. Stan techniczny badanych elementów konstrukcyjnych oceniony został jako dobry i niezagrażający bezpieczeństwu.

  W związku z potwierdzeniem braku jakichkolwiek przeciwwskazań Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o przywróceniu do standardowego użytkowania wyłączonych wcześniej powierzchni handlowych Galerii Przymorze. Uprzejmie informujemy, iż z dniem 24 stycznia br. zamknięte czasowo lokale zostały otwarte.

  Zarząd Galerii Przymorze serdecznie dziękuje wszystkim za wyrozumiałość, sympatię i okazane wsparcie.
  Serdecznie zapraszamy!
  Zarząd Galerii Przymorze

  Aktualizacja poniedziałek, 15 stycznia

  - Przekaz od inspektora nadzoru budowlanego, który także dotarł na miejsce, dla nas jest taki, że zdarzenie nie zagrażało życiu i zdrowiu. Czekamy na ekspertyzę, cała dokumentacja na ten temat wpłynie do nas za jakiś czas – informuje asp. Karina Kamińska, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

  Aktualizacja godz. 21.30
  Kierownictwo Galerii Przymorze przysłało oświadczenie w sprawie zdarzenia w obiekcie. Oto jego treść:

  "Oświadczenie w sprawie zdarzenia z dnia 14.01.2018
  Potwierdzamy, że dziś, tj. 14.01.2018, w godzinach popołudniowych nastąpiło zamknięcie Centrum Handlowego Galeria Przymorze. Decyzja została podjęta po odnotowaniu kilkumetrowego pęknięcia kafli na pierwszym piętrze. Zgodnie z procedurami na miejsce zdarzenia niezwłocznie zostały wezwane odpowiednie służby – w tym policja i inspektorzy nadzoru budowlanego.
  Nieprawdziwa okazała się informacja, jakoby doszło do pęknięcia belki stropowej. Uszkodzone zostały jedynie elementy płyt podłogowych. Potwierdzili to zarówno rzeczoznawcy, jak i inspektor nadzoru budowlanego badający sprawę na miejscu.
  Trwa proces oceny przyczyn zdarzenia. Jutro, tj. 15.01.2018, Galeria Przymorze będzie otwarta z jedynie częściowym wyłączeniem.
  Nie ma osób poszkodowanych zarówno wśród Klientów, jak i pracowników Galerii.
  Zarząd Galerii Przymorze"


  Aktualizacja godz. 18.30
  Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, Galeria Przymorze nieczynna będzie do poniedziałku, ale na razie nie wiadomo, do której godziny. Na miejscu w niedzielę wieczorem był konstruktor z ramienia Galerii Przymorze, który wydał taką decyzję.

  - Policjanci przeprowadzili oględziny, zabezpieczyliśmy też monitoring. Na miejscu był konstruktor, który nadzorował te czynności, niestety nie dojechał inspektor budowlany, ma przyjechać jutro – informuje asp. Karina Kamińska z gdańskiej policji. - Nikomu nic się nie stało.

  Zobacz galerię

  Godz. 17.50
  Kierownictwo Galerii Przymorze zdecydowało o całkowitym zamknięciu obiektu i ewakuacji wszystkich przebywających tam osób.

  Godz. 17.30

  - Na miejsce przyjechali policjanci, zabezpieczyli to miejsce do czasu przyjazdu inspektora nadzoru budowlanego, który oceni tę sytuację. Z tego co wiem, decyzja kierownictwa Galerii Przymorze jest taka, że tylko część obiektu jest ewakuowana, ta najbliżej miejsca pęknięcia, pozostałe boksy, sklepy funkcjonują normalnie – mówi asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok  Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku  Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż  Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel  Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli  Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aha

  Aja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Pracowników z małej? Naprawdę?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!