MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europosłanka Magdalena Adamowicz z aktem oskarżenia. Prokuratura zarzuca jej składanie fałszywych zeznań podatkowych

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Przemysław Świderski
Prokuratura Krajowa wniosła akt oskarżenia do sądu przeciwko europosłance PO Magdalenie Adamowicz, jej matce Janinie A. oraz trzem innym osobom, w tym urzędnikowi samorządu. Żonie zmarłego prezydenta Gdańska śledczy zarzucają przestępstwa karnoskarbowe w postaci nieujawnienia dochodów w zeznaniach podatkowych.

Akt oskarżenia ws. europosłanki Magdaleny Adamowicz

Sprawą zajmuje się Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu i to właśnie ta jednostka wydała akt oskarżenia dotyczący łącznie pięciu osób, w tym europosłanki PO, żony zmarłego prezydenta Gdańska Magdaleny Adamowicz oraz jej matki Janiny A. Jak podaje Prokuratura Krajowa, w przypadku europosłanki chodzi o przestępstwa karnoskarbowe.

- Magdalena Adamowicz została oskarżona popełnienie dwóch przestępstw karnoskarbowych kwalifikowanych z art. 56 par. 1 i 2 k.k.s., które polegały na nieujawnieniu w zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 dochodów w kwotach odpowiednio prawie 300 tysięcy złotych i 100 tysięcy złotych. Ponadto Magdalena Adamowicz nie dokonała rozliczenia dochodów uzyskiwanych z wynajmu mieszkań jako prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej - informuje Prokuratura Krajowa.

Według służb, uszczuplenie w podatku dochodowym miało sięgnąć 120 tys. zł.

"W związku z informacjami o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przeciwko mnie, proszę o używanie mojego pełnego imienia i nazwiska oraz publikowanie wizerunku bez zakrywania twarzy. Po zapoznaniu się z aktem oskarżenia, wydam oświadczenie" - napisała Adamowicz na Twitterze.

"W ogóle mnie nie dziwi, że od wczoraj treść zarzutów znają media rządowe i już wczoraj zadawały pytania, a ani ja ani mój pełnomocnik do teraz żadnych dokumentów nie otrzymaliśmy. Taka 'nowa tradycja' prokuratorów Ziobry" - dodała w innym wpisie na Twitterze.

Po południu w piątek 14.08.2020 roku Magdalena Adamowicz rozesłała do mediów oświadczenie.
Publikujemy je poniżej:

Szanowni Państwo,
w związku z medialnymi doniesieniami o skierowaniu przeciwko mnie aktu oskarżenia, proszę o używanie mojego pełnego imienia i nazwiska oraz publikowanie wizerunku bez zakrywania twarzy.
Pragnę poinformować, że postępowanie o rzekome składanie fałszywych zeznań podatkowych prowadzone jest w trybie administracyjnym od wielu lat. Obecnie sprawa znajduje się na etapie postępowania kasacyjnego, w którym dochodzę swoich praw i dążę do wyjaśnienia wszystkich jej aspektów.
W związku z wniesieniem aktu oskarżenia informuję, iż w najbliższym czasie podejmę stosowne działania prawno-procesowe w celu możliwie najszybszego wyjaśnienia sprawy, tj.:
1) złożę wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego o przyspieszenie wyznaczenia terminu rozpraw i przeprowadzenie ich w trybie jawnym, otwartym dla publiczności;
2) wystąpię do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej o ujawnienie wszelkich informacji stanowiących tajemnicę skarbową dotyczących niniejszej sprawy.

Wymienione czynności pozwolą opinii publicznej zapoznać się ze szczegółami sprawy i dokonać jej oceny przez pryzmat wszystkich istotnych okoliczności.
Jednocześnie z całą stanowczością zaznaczam, iż formułowane wobec mnie zarzuty dotyczące rzekomego prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie najmu nieruchomości uważam za bezpodstawne.
Przychody z najmu były jawne, rozliczane od samego początku w formie zryczałtowanego podatku od najmu, tak jak to czynią setki tysięcy podatników. Prawo daje podatnikowi możliwość wyboru sposobu opodatkowania. Na potrzeby rozliczenia podatku, wybrałam ryczałt 8,5% – zgodnie z moją najlepszą wiedzą opartą na oficjalnych interpretacjach podatkowych. Co więcej, każdego roku wysyłałam do urzędu skarbowego oświadczenie, że w danym roku podatkowym wybieram sposób opodatkowania najmu w postaci ryczałtu. Sprawa dotyczy roku 2011 i 2012. Od 2007 roku wielokrotnie sprawdzano moje rozliczenia podatkowe. W 2015 r. organ podatkowy zmienił interpretację i stwierdził, że powinnam była prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą.
Pomimo tego, że nie zgadzam się z interpretacją organu podatkowego, a rozstrzygnięcia w sprawie nie są ostateczne, to pragnę poinformować, iż wszystkie podatki bezpośrednio po otrzymaniu decyzji natychmiast zapłaciliśmy i z żadną kwotą podatku nie zalegam. Nie może więc być mowy o jakimkolwiek uszczupleniu należności publicznoprawnych.
Mam nadzieję, że sprawę w najbliższym czasie rozpozna niezawisły sąd kasacyjny - Naczelny Sąd Administracyjny. Jestem przekonana, że rozstrzygnięcie będzie obiektywne i zapadnie w oderwaniu od wszelkich względów politycznych. Po zapoznaniu się z aktem oskarżenia, wydam szczegółowe oświadczenie w tej sprawie.
Z poważaniem
Magdalena Adamowicz

Fałszywe zeznania w postępowaniu podatkowym matki Magdaleny Adamowicz

Z kolei Janinie A. zarzuca się składanie fałszywych zeznań w postępowaniu podatkowym oraz w postępowaniu karnym.

- W latach 2014-2015 będąc przesłuchiwana w charakterze świadka, złożyła fałszywe zeznania na okoliczność posiadania przez dziadka Magdaleny Adamowicz znacznych oszczędności pieniężnych liczonych w setkach tysięcy złotych, które miały być źródłem darowizn na rzecz Pawła i Magdaleny Adamowicz. W rzeczywistości dziadek Magdaleny Adamowicz nie dysponował znacznym majątkiem - wskazuje Prokuratura Krajowa.

Ponadto Janina A. miała również złożyć oświadczenie potwierdzające zatajenie darowizn.

Zarzuty korupcji

Sprawa prowadzona przez dolnośląskich śledczych jest wymierzona jednak głównie w dwóch biznesmenów oskarżanych o korupcję, która miała dotyczyć "zapewniania sobie przychylności w postępowaniu w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego".

Prokuratura Krajowa w swoim komunikacie informuje, że w trakcie przyśpieszonej procedury zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego prezydent Gdańska oraz członkowie jego rodziny mieli kupić trzy mieszkania po zaniżonych cenach.

- W stosunku do prezydenta Gdańska i członków jego rodziny inwestor zastosował znacznie niższe ceny przy nabyciu mieszkań w porównaniu do innych klientów nabywających lokale w ramach inwestycji w Gdańsku- Jelitkowie z czego wynikała korzyść majątkowa w kwocie prawie 350 tysięcy złotych - informują śledczy.

Oskarżony jest również urzędnik samorządowy, któremu zarzuca się przekroczenie uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

- Urzędnik podejmował działania na rzecz spółki reprezentowanej przez biznesmenów, co wiązało się z zaniechaniem podjęcia dochodzenia kary umownej z tytułu opóźnienia w przekazaniu Miastu Gdańsk czterdziestu siedmiu lokali mieszkalnych oraz z tytułu opóźnienia w zawarciu umowy przyrzeczonej w przeniesieniu własności wymaganej ilości mieszkań - podaje Prokuratura Krajowa.

Postępowanie prokuratury zostało wszczęte w 2013 roku i było prowadzone na wniosek Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki