Pokazy wyposażenia z zakresu techniki operacyjnej, kryminalistycznej, łączności, teleinformatyki, ochrony obiektów i osób, ratownictwa, ochrony granic, kontroli ruchu drogowego oraz sprzętu i uzbrojenia dla wojsk specjalnych.

Można sprawdzić swe umiejętności strzeleckie, sprawdzić trzeźwość, zobaczyć, jak wyposażone są instytucje troszcząc się o nasze bezpieczeństwo. Można też obejrzeć miejsce tragedii – wypadku, oczywiście inscenizowane, ale wyglądające jak zdarzenie prawdziwe. To tylko niektóre punkty programu rozpoczętych w środę, 26 kwietnia w Gdańsku, VIII Międzynarodowej Konferencji Policyjnej oraz towarzyszących jej Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2017.

Ekspozycje znajdują się w Gdańsku, przy ul. Żaglowej 11, na terenach Międzynarodowych Targów Gdańskich, w halach Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO. Na otwarcie EUROPOLTECH 2017 przybyli m.in. parlamentarzyści, dyplomaci, naukowcy, przedstawiciele polskich służb policyjnych, w tym instytucji specjalnych, ale też reprezentanci ich odpowiedników za granicą.

Targi te po raz pierwszy mają miejsce w Gdańsku, przy ul. Żaglowej.

Zobacz galerię

- Wspólnie z naszymi partnerami doszliśmy do wniosku, że w jubileuszowym, dziesiątym roku istnienia EUROPOLTECHU, dążąc do podniesienia standardu oraz wniesienia nowych formalnych rozwiązań, warto przenieść miejsce organizacji do Gdańska – powiedział prezes Andrzej Kasprzak.

Czytaj też: Jakimi nieoznakowanymi radiowozami jeździ policja na Pomorzu?

Według nadinspektor Heleny Michalak - zastępcy komendanta głównego policji, Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH są jednym z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć wystawienniczych, cieszących się dużym zainteresowaniem na arenie międzynarodowej zarówno wśród producentów, jak też policji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Na ekspozycjach pokazywane są np. testery do domowego użytku - służące do wykrywania narkotyków. Aparaty te każdy może sobie kupić.

Jednak, Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2017 to (jedyna w Polsce) wysoce specjalistyczna impreza targowa, przeznaczona głównie dla służb porządku publicznego i specjalnych. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA w ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji oraz we współdziałaniu ze służbami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, formacjami bezpieczeństwa państwa, wojskami specjalnymi i Żandarmerią Wojskową. Eksperci wszystkich służb mają możliwość zapoznania się z najnowszymi ofertami sprzętu i wyposażenia z zakresu techniki operacyjnej, kryminalistycznej, łączności, teleinformatyki, ochrony obiektów i osób, ratownictwa, ochrony granic, kontroli ruchu drogowego oraz sprzętu i uzbrojenia dla wojsk specjalnych, Żandarmerii Wojskowej i oddziałów antyterrorystycznych. Pokazywane są też technologie zwiększające skuteczność walki z przestępczością oraz wzmacniające bezpieczeństwo osobiste funkcjonariuszy. Nie wszędzie zwykli obywatele mogą wejść, zajrzeć.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć Targów EUROPOLTECH jest Program SUPERNOWOCZESNY 2017. Jego misją jest promocja produktów charakteryzujących się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi oraz unikatowymi walorami eksploatacyjnymi – informują organizatorzy. Rozstrzygnięty zostanie Konkurs pt. SUPERNOWOCZESNY. Wyboru zwycięzców dokona Rada Programowa Targów, w skład której wchodzą zastępcy szefów służb policyjnych i formacji bezpieczeństwa państwa. Laureaci uhonorowani zostaną nagrodami: Złotą, Srebrną i Brązową Gwiazdą Policji. Swoją nagrodę, Laur Graniczny, przyzna również Komendant Główny Straży Granicznej.

Uwagę na EUROPOLTECH 2017 przyciąga ekspozycja CENZIN (spółki z Polskiej Grupy Zbrojeniowej) - polskiej spółki handlowej, działającej na międzynarodowym rynku obrotu bronią i sprzętem specjalnym, zaprezentowany zostanie asortyment specjalny, dedykowany policji, służbom porządku publicznego oraz wojsku.

Na szczególną uwagę podczas tegorocznej prezentacji spółki zasługuje uniwersalny wyrzutnik 40 mm, wyprodukowany przez szwajcarskiego producenta B&T, przeznaczony zarówno do działań bojowych, jak i akcji mających na celu obezwładnienie przeciwnika – zachęca Sylwia Grochowska – rzecznik prasowy spółki CENZIN. - Granatnik GL06 jest dostosowany do strzelania amunicją bojową i obezwładniającą. Został sprawdzony i przystosowany do strzelania amunicją typu HE, HEDP oraz inną amunicją bojową używaną powszechnie przez policję i wojsko.

Ekspozycja CENZIN wywołuje duże zainteresowane zwłaszcza u słuchaczy szkół średnich mundurowych.

Wstęp na teren ekspozycji targowej możliwy jest wyłącznie na podstawie zaproszeń i elektronicznych kart dostępu wydawanych przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. O karty dostępu, upoważniające do zwiedzania targów, zwracać się mogą również niezależni eksperci, członkowie stowarzyszeń, instytucji, firm, przedstawiciele mediów oraz szkół i uczelni związanych z problematyką bezpieczeństwa.

Na zewnątrz można zobaczyć jak bogata jet oferta producentów dronów. Te bezzałogowe statki powietrzne ze śmigłami pozwalają z góry spojrzeć nie tylko na to, co dzieje się na powierzchni ziemi. Startują też z powierzchni wody; mogą polecieć na ratunek tonącemu zanosząc mu sprzęt, który ocali człowieka. Drony potrafią wylądować na wodzie i „zajrzeć” kamerą, co się w toni dzieje.

Nieopodal dronów znajduje się strzelnica Zakładów Mechanicznych Tarnów.

Można sobie postrzelać także z najnowszego pistoletu, wyprodukowanego w Czechach. W Gdańsku ma miejsce oficjalna polska premiera CZ P-10C - pistoletu samopowtarzalnego na amunicją 9x19. W czwartek, 27 kwietnia, w godzinach 12 – 15, odbędzie się zamknięte testowanie tej broni – w Gdańskim Centrum Strzeleckim. Trzeba się zapisywać pod adresem: promocja@ceskazbrojovka.com.pl - informuje Paweł Nowak – prezes spółki „Zbrojownia”

Godne uwagi jest też „Mobilne centrum wsparcia poszukiwań” Komendy Głównej Policji.

Miejsce targów: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, Gdańsk. Godziny otwarcia targów: 26 - 27 kwietnia: 10.00-17.00 , a 28 kwietnia: 10.00 – 16.00.

kazimierz.netka@polskapress.pl