Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Jest umowa na stworzenie wystawy stałej

Tomasz Rozwadowski
Tak będzie wyglądała jednak z sal ekspozycji stałej w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności
Tak będzie wyglądała jednak z sal ekspozycji stałej w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności ECS
We wtorek w południe ogłoszono podpisanie umowy na stworzenie wystawy stałej na terenie ECS z konsorcjum, na którego czele stanęła giełdowa spółka Qumak z Warszawy. Prace mają być zakończone 31 lipca 2014 r. Miesiąc później ECS zostanie otwarty.

Konsorcjum będzie miało do zagospodarowania 7 sal w ECS. Na tej przestrzeni powstanie nowoczesna multimedialna ekspozycja opowiadająca o historii polskiego zrywu w sierpniu 1980 r. aż do upadku PRL po wyborach w czerwcu 1989 r.

- Wystawa będzie miała charakter narracyjny, czyli będzie pokazywana, a nie oglądana - wyjaśniał dyrektor ECS Basil Kerski. - Tradycyjne wystawy są zbiorami eksponatów historycznych lub dzieł sztuki, które zwiedzający oglądają, nasza wystawa, dzięki multimedialnemu charakterowi, będzie się sama opowiadać. W opowieści znajdą się nie tylko dzieje społecznego oporu w latach 1980-89, ale także wydarzenia je poprzedzające i następujące po nich. Po 1989 r. będzie to rozpad systemu komunistycznego i różne drogi, którymi poszły kraje byłego obozu socjalistycznego.

Konferencja odbyła się w sali "Solidarność i nadzieja", której treścią będzie okres 16 miesięcy legalnego funkcjonowania NSZZ Solidarność, zamknięty 13 grudnia 1981 r. wprowadzeniem stanu wojennego na terenie Polski.

Ekspozycja zostanie otwarta wraz z całością ECS w dniach 30 sierpnia - 1 września br. W pierwszym dniu mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli bezpłatnie zwiedzać obiekt.

Czytaj więcej: Multimedialna wystawa w ECS będzie się składać z 7 sal tematycznych. Co w nich się znajdzie? Czytaj TU>>>

Koszt budowy placówki to 229 mln zł, z czego 113 mln zł przekazała UE, pozostała część pochodzi z budżetu Gdańska.

Europejskie Centrum Solidarności, mimo że jeszcze znajduje się w budowie, ma całkiem bogatą historię. Więcej na ten temat przeczytasz w papierowym, środowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 19 marca albo kupując e-wydanie gazety

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki