Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Centrum Solidarności czeka na pamiątki sprzed lat

Dorota Abramowicz
- Interesuje nas wszystko, co dotyczy okresu PRL i opozycji demokratycznej - twierdzi Aleksandra Dulkiewicz z Europejskiego Centrum Solidarności. - Zbieramy zdjęcia, dokumenty, gazety, pamiątki osobiste, ulotki. Przyjmiemy do naszych zbiorów znaczki, prywatne listy, plakaty, książki, pieczątki, sprzęt kolporterski oraz wszelkie inne przedmioty, które są świadectwem walki z systemem komunistycznym.

Znani amerykańscy aktorzy - Jack Nicholson i Jane Fonda ze znaczkami Solidarności przypiętymi do ubrań na zdjęciach ze zbioru Jerzego Kośnika - to jedne z ostatnich nabytków ECS.

Do tego trzeba dodać bardzo rzadkie, tworzone przez internowanych w pojedynczych egzemplarzach kartki i znaczki. A także druki podziemne, prasę drugiego obiegu, fotografie i plakaty, przynoszone przez osoby, które odpowiedziały na apele pracowników ECS o ratowanie cząstki nie tak dawnej historii.

Gdańsk: Unikatowe zdjęcia Sierpnia '80! (GALERIA)

Ukrywane w latach 80. XX w., pieczołowicie przechowywane i chronione przed zniszczeniem w stanie wojennym "nielegalne materiały" w kolejnych latach upływających od pierwszych demokratycznych wyborów stały się "niepotrzebnymi szpargałami". Odchodzą ci, którzy je zbierali, nierzadko lekceważą przedstawiciele młodszych pokoleń.

- Czas, by przypomnieć o ich wartości historycznej - mówi Aleksandra Dulkiewicz. - Na szczęście wyjątkowo dużo osób zareagowało na artykuły zamieszczone w ostatnich tygodniach w "Dzienniku Bałtyckim". Ci, którzy przeczytali o historycznych perełkach, uratowanych ze śmietników przez zapaleńców z Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, i gazetach znalezionych przez nich w piwnicach, zorientowali się, że podobne skarby też mogą znajdować się w ich domach.

Gdańsk: Kolejne pamiątki trafiły do ECS

W zbiorach ECS znajduje się już około 30 tys. fotografii i tyle samo dokumentów, ok. 10 tys. książek i kilkanaście filmów. Część archiwaliów po naukowym opracowaniu trafi na wystawę stałą. Pozostałe materiały są także wykorzystywane, np. z kartek świątecznych, które wyprodukowano w drugim obiegu, zrobiono reprinty.

Każdy z tych przedmiotów może mieć własną historię, która opowiedziana przez darczyńcę uzupełni obraz najnowszej historii Polski.

Osoby chcące się podzielić pamiątkami sprzed kilkudziesięciu lat proszone są o kontakt z Europejskim Centrum Solidarności, przy ul. Doki 1, w Gdańsku. Ci, którzy nie mogą zjawić się osobiście, mogą zgłosić chęć przekazania materiałów pod nr. tel. 58 768 23 31 lub przez e-mail: [email protected].

[email protected]; tel. 58 3003 328

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki