Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski piknik na Targu Węglowym w Gdańsku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ewa Andruszkiewicz
Kilkadziesiąt stoisk, każde przedstawiające inny kraj, morze falujących flag, a także przysmaki z różnych zakątków Europy – to zaledwie część atrakcji, które czekają na odwiedzających Targ Węglowy w Gdańsku. W zaledwie kilka minut spacerujący mają okazję przenieść się np. z Berlina do Barcelony, spróbować węgierskiego bogracza czy obejrzeć panoramę miasta z … lotu balonem. A wszystko z okazji obchodów Dnia Europy. W organizację święta aktywnie zaangażowały się gdańskie szkoły.

- Na naszym stanowisku prezentujemy Irlandię. Mamy fotoramki do pamiątkowych zdjęć, kolorowanki dla dzieci, quizy, w których nagrodami są złote monety, a więc symbol Irlandii. Pełno u nas zieleni, koniczynek i harf – mówi Małgorzata Zwolińska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Gdańsku.

- Przyłączyliśmy się do całej akcji, ponieważ czujemy się Europejczykami. Jesteśmy bardzo związani nie tylko ze swoim miastem i państwem, ale cieszymy się także, że od 2004 roku Polska należy do Unii Europejskiej – dodaje Katarzyna Kędzioł, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Gdańsku.

- Imię naszej szkoły to: „Dzieci Zjednoczonej Europy”, stąd postanowiliśmy wziąć udział w dzisiejszym wydarzeniu. Cała impreza uczy młodzież, że nie jesteśmy sami. Przygotowaliśmy stoisko, prezentujące Słowenię. Mamy mnóstwo atrakcji, quizy, poczęstunki, ulotki, foldery – mówi Ryszard Muszytowski, dyrektor Gimnazjum nr 19 w Gdańsku.

Momentem kulminacyjnym Gdańskiego Święta Europy było wspólne odśpiewanie „Ody do radości”. Każdy otrzymał egzemplarz tekstu – brak jego znajomości nie było więc przeszkodą. Melodię poprowadziło ponad 200 chórzystów zrzeszonych w Gdańskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr przy akompaniamencie Orkiestry Vita Activa. Całość pod batutą Bogny Swiłło.

Autor: Karolina Misztal

- Dla Europy nie ma lepszej alternatywy, jak tylko wspólne działanie, otwartość, integracja. Odwiedzającym Targ Węglowy przedstawiamy Austrię, ale w dość specjalny sposób. Pokazujemy to państwo przez pryzmat artysty o nazwisku Hundertwasser. Można u nas podziwiać plakaty jego autorstwa, z których bije poszanowanie dla natury, przyrody, ekologii - mówi Andrzej Stelmasiewicz z Fundacji Wspólnota Gdańska.

- Jest wesoło, barwnie, kolorowo. Świętujemy, że jesteśmy częścią Europy, edukujemy się wzajemnie, wspominamy wakacje spędzone w różnych krajach. Chodzi o to, abyśmy poczuli się wspólnotą, częścią większej całości i abyśmy poznali naszych sąsiadów – mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej, współorganizator imprezy.

Smakowitą atrakcję na Targu Węglowym stanowi „Europejski Bar Mleczny”. Można w nim spróbować m.in. tartaletkę z pastą rybną z Malty, sałatkę z kartofli z Niemiec, śledzia po holendersku, roladkę z bakłażana z Grecji, duet sera i winogrona z Francji, śniadanie po fińsku, pieczywo ze smalcem z Łotwy, mini pizze z Włoch, bogracz z Węgier czy … nasz rodzimy żurek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki