Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Finansowy w Sopocie. Tematem przewodnim EKF 2019 jest pytanie „Jak żyć w czasach niepewności” [zdjęcia, wideo]

Jacek Klein
Europejski Kongres Finansowy w Sopocie rozpoczął się w poniedziałek, 3 czerwca 2019 roku. Przedstawiciele rządu, firm działających na rynku finansowym, a także uznani eksperci, wspólnie zainaugurowali IX Europejski Kongres Finansowy. EKF jest jednym z najważniejszych wydarzeń na polskim i europejskim rynku finansowym. Motywem przewodnim sopockiego wydarzenia, jest pytanie „Jak żyć w czasach niepewności”.

Europejski Kongres Finansowy w Sopocie 3.06 - 5.06.2019

W poniedziałek, 3.06.2019 roku po południu, trzydniowy Europejski Kongres Finansowy został otwarty. Gości przywitali Jan Krzysztof Bielecki - przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego oraz Jacek Karnowski - prezydent Miasta Sopotu.

Rozmowa z Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu

- Najważniejszą zasadą Europejskiego Kongresu Finansowego, jest ta, że kongres żyje cały rok. Te trzydniowe spotkania są pokłosiem całorocznej pracy, wielu konferencji i seminariów - mówił Jan Krzysztof Bielecki. - Zajmiemy się na kongresie prognozami ekonomicznymi dla naszej gospodarki, które co roku aktualizujemy i nieźle nam to wychodzi. Poruszymy tematy nowych technologii, wyzwań dla sektora bankowego. Po raz pierwszy w tym roku będziemy mieli okrągły stół dla sektora kapitałowego. Staramy się przekuć potencjał naszych gości w głos w otwartej debacie publicznej na najważniejsze kwestie.

Wystąpienie otwierające wygłosił Paweł Borys - prezes zarządu, Polski Fundusz Rozwoju SA, który przedstawił „Reformę emerytalną. Filar kapitałowy jako fundament bezpieczeństwa finansowego i rozwoju.”.

W sesji otwarcia można było wysłuchać gości specjalnych, profesora Nouriela Roubiniego oraz Nikhila Rathi, prezesa londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

To już 9 edycja Europejskiego Kongresu Finansowego

Dziewiąta edycja kongresu poświęcona zbliżającemu się nieuchronnie spowolnieniu wzrostu gospodarczego oraz wyzwaniom i ryzykom, z którymi przyjdzie zmierzyć się sektorowi finansowemu i gospodarce.

W sopockim hotelu Sheraton zebrało się kilkuset gości z kraju i zagranicy reprezentujących świat ekonomi, polityki, biznesu.

Rozmowa z Wojciechem Kostrzewą, CEO w Billon Group

Rozmowa z Jerzym Gajewskim, prezesem Grupy NDI SA

Rozmowy o skutkach Brexitu

W poniedziałek dyskutowano m.in. o skutkach Brexitu. Zadawano i próbowano znaleźć odpowiedź na pytania czy rozpoczęty proces z niepewnym efektem (opuszczenie Wielkiej Brytanii bez umowy z UE, z okresem przejściowym, czy w ramach wynegocjowanej umowy), nie pozostawił już poważnych i nieodwracalnych skutków dla biznesu?

Czy polskie spółki i polscy inwestorzy z rynku kapitałowego będą nadal korzystać z giełdy londyńskiej, czy też w większym stopniu będą wybierać giełdy europejskie czy giełdę warszawską? Czy po okresie chaosu wywołanego procesem Brexitu, biznes nauczy się współpracować w nowych warunkach?

Nagrody na EKF 2019

Kolejnym tematem był nowoczesne technologie w finansach oraz moralna odpowiedzialność instytucji finansowych.

Przyznano także nagrody dla młodych ludzi, którzy podjęli się zadania próby przewidzenia jak będzie wyglądać przyszłość. Małgorzata O’Shaughnessy, wieloletnia dyrektor Visa na Europę Środkową i Wschodnią oraz Krzysztof Borusowski, prezes Best SA wręczyli nagrody.

- Poziom prac był bardzo wysoki i co nas pozytywnie zaskoczyło, młodzi ludzie poruszyli w nich kwestie wartości niematerialnych w finansach - mówiła Małgorzata O’Shaughnessy.

Spośród 25 wybranych esejów, z ponad 150 nadesłanych, najlepszym okazała się praca autorstwa Anny Chojan, studentki studiów doktoranckich na poznańskim uniwersytecie. Specjalne wyróżnienia otrzymali Anna Bojarek i Andrzej Kędzierski.

Jak co roku, uczestnikami Europejskiego Kongresu Finansowego są przedstawiciele rządu, instytucji finansowych oraz przedsiębiorstw prywatnych i publicznych, decydenci kształtujący politykę gospodarczą, a także wybitni eksperci ze świata nauki i przedstawiciele największych firm doradczych z Polski i zagranicy. Głównym zadaniem IX Europejskiego Kongresu Finansowego będzie odpowiedź na coraz liczniej i głośniej pojawiające się opinie o zbliżającym się nieuchronnie spowolnieniu wzrostu gospodarczego.

Podczas paneli tematycznych uczestnicy zastanawiają się nad wnioskami płynącymi z doświadczeń ostatnich dziesięcioleci, które powinniśmy wykorzystać do budowy stabilnej przyszłości gospodarczej Polski i Europy.

Wyróżnikiem Kongresu jest jego, uznany przez szerokie gremia ekspertów, dorobek merytoryczny - „Rekomendacje EKF”, czyli postulaty, które uczestnicy spotkania przekazują regulatorom rynku finansowego, administracji państwowej oraz odpowiednim instytucjom unijnym, a także studia i ekspertyzy związane z możliwościami ich praktycznej realizacji.

Europejski Kongres Finansowy. Wtorkowe panele i dyskusje [program]

We wtorek w programie kongresu były m.in. panele poruszające zagadnienia rywalizacji o doświadczenie klienta w bankowości, jak wykorzystujemy kompetencje cyfrowe na rzecz społeczeństwa i gospodarki, czy zaawansowana analityka danych i sztuczna inteligencja mogą efektywnie wspomóc wywiązywanie się instytucji finansowych z obowiązków regulacyjnych?

Eksperci zajęli się także m.in. opracowaniem mapy wyzwań dla sektora bankowego oraz szansami i zagrożeniami dla polskiego rynku nieruchomości, zagrożeniami dla rynki finansów konsumenckich, jak banki będą konkurować w fintechami o względy klientów.

Rozmowa z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, prezesem Związku Banków Polskich

Odbył się także makroekonomiczny okrągły stół z udziałem przedstawicieli sektora bankowego i ekonomistów. Celem debaty jest stworzenie makroekonomicznej mapy wyzwań. Podczas dyskusji zostały przedstawione prognozy wybranych wskaźników dla polskiej gospodarki w horyzoncie do 2022, opracowane w ramach badania przeprowadzonego przez Europejski Kongres Finansowy. Oprócz prognoz, badanie EKF ma na celu identyfikację zagrożeń dla koniunktury gospodarczej i stabilności systemu finansowego oraz wskazanie kluczowych pożądanych działań w krajowej polityce gospodarczej.

Dyskusja koncentrować się będzie wokół tematów wskazanych przez ekonomistów jako najistotniejsze zagrożenia dla koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych lat. Wstępne wyniki ankiety wskazują koncentrację obaw wokół dwóch obszarów tematycznych.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki