Europejski Fundusz Społeczny szansą na zwiększenie konkurencyjności Pomorza

Kazimierz Netka
Jak zmniejszyć bezrobocie na Pomorzu? Jak wyrównać poziom życia mieszkańców Pomorza i bogatych regionów Unii Europejskiej? Nad tymi problemami zastanawiali się uczestnicy konferencji poświęconej Europejskiemu Funduszowi Społecznemu.

Skończyło się już intensywne wyrównywanie zaległości w poziomie życia miedzy Pomorzem a regionami w najbogatszych krajach Unii Europejskiej. Oczywiście nie udało się wszystkiego nadrobić, na przykład w komunikacji, zaopatrzenia w wodę. Ta „pogoń” za standardami istniejącymi w 15 krajach „starej” UE będzie trwała.

Teraz jednak najważniejszym dla Pomorza jest tworzenie trwałych podstaw rozwoju regionu - na wiele dziesiątków lat. Taką gwarancją są wynalazczość, innowacje, wysoki poziom edukacji, mądrość nas wszystkich. Temu właśnie, czyli rozwojowi tzw. kapitału ludzkiego, będzie poświęconych najwięcej działań w najbliższym okresie finansowania z budżetu Unii Europejskiej (w latach 2014 - 2020), a zwłaszcza wykorzystania wsparcia z zasobów Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Temu problemowi poświęcono w Gdańsku konferencję pt. „Ku wzrostowi zatrudnienia i spójności społecznej. Czy EFS może być czynnikiem zmiany?”.

Najważniejszym zadaniem dla Pomorza, Polski, a także całej Unii Europejskiej jest łagodzenie bezrobocia. Zwłaszcza wśród młodych ludzi, do 25. roku życia - potwierdzali zgodnie Peter Stub-Jorgensen - dyrektor z Dyrekcji ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych Komisji Europejskiej, europoseł - Jan Kozłowski, wiceminister rozwoju regionalnego - Paweł Orłowski oraz marszałek województwa pomorskiego - Mieczysław Struk.

W Pomorskiem bezrobocie wśród młodych ludzi nie przekracza 25 procent. Oznacza to, że Pomorskie nie skorzysta ze specjalnego wsparcia, jakie Unia Europejska przeznaczyła w ramach unijnego programu na aktywizację zawodową i miejsca pracy dla młodych bezrobotnych.

Z tej puli w latach 2014 - 2020 ma trafić do Polski około 2 miliardy złotych. Na razie kryterium, uprawniające do skorzystania z tych środków, spełnia 10 województw. Pomorskiego wśród nich nie ma, bo bezrobocie wśród naszej młodzieży wynosi około 23 procent. Dla porównania: w Hiszpanii jest ono olbrzymie, bo sięga aż 50 procent. Za to w Polsce i w Pomorskiem, zbyt młodo przechodzimy na emeryturę. Za wcześnie opuszczamy rynek pracy - stwierdził dyrektor Peter Stub-Jorgensen.

Oto, jakie są tego skutki: zbyt wiele osób jest na utrzymaniu coraz mniejszej liczby pracujących. W Pomorskiem mamy teraz około 118 tysięcy bezrobotnych. Stopa bezrobocia sięgnęła 13,7 procent. Ponad połowa Pomorzan w wieku produkcyjnym nie pracuje - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

To powinniśmy zmienić w następnym okresie i będziemy wykorzystywać do tego unijne fundusze. Otrzymamy ich około 2 miliardy euro na lata 2014 - 2020 do własnej dyspozycji. Aż 75 procent zasobów z Europejskiego Funduszu Społecznego, które trafią do Polski, będzie wdrażane na poziomie regionalnym - zapewnił Paweł Orłowski, wiceminister Rozwoju Regionalnego. To oznacza większą odpowiedzialność. Jak dotychczas, unijne wsparcie finansowe wykorzystujemy efektywnie, ale musimy ten system doskonalić - mówił minister Paweł Orłowski.

W Pomorskiem około 1,9 miliarda euro będziemy rozdzielać według Regionalnego Programu Operacyjnego, który już powstaje. Nie jest to jeszcze zagwarantowana kwota, ale wiele wskazuje, że tak zostanie. W przyszłym tygodniu Parlament Europejski ma zaakceptować budżet unijny na lata 2014 - 2020. Ostateczne głosowanie odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu - poinformował Jan Kozłowski, europarlamentarzysta z Pomorza.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie