Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europa w gorącym uścisku lata. Rekordowe temperatury padną w południowej Portugalii?

Kazimierz Sikorski (AIP)
Plaża Albufeira w południowej Portugalii
Plaża Albufeira w południowej Portugalii Geoff Moore / Rex Features/EAST NEWS
Miało być już lepiej, bo upały na Starym Kontynencie miały już zelżeć, a tymczasem temperatury nie odpuszczają. Meteorolodzy ostrzegają: kolejna fala upałów nadciąga i może to oznaczać pobicie rekordu ciepła w Europie.

Ten obecny wynosi 48 stopni Celsjusza i takiej temperatury doświadczyli w roku 1977 mieszkańcy Aten. Nowe masy rozgrzanego powietrza ciągnące znad Afryki mogą jednak sprawić, że do rekordowej temperatury zbliży się, albo nawet ją pobije prawdopodobnie Portugalia.

Zdaniem Meteogroup, europejskiej organizacji ostrzegającej przed pogodowymi anomaliami jest 40 procent szans na to, że obecne temperatury dojdą do rekordowych wartości 48 stopni Celsjusza w Atenach i 25-30 procent, że pobity zostanie kolejny rekord na kontynencie.

Na sobotę synoptycy prognozują dla południowej części Portugalii 47 stopni Celsjusza, a być może trochę więcej. Portugalia jest zaprawiona w takim klimacie, w roku 2003 zanotowano tam 47.4 stopnie Celsjusza, tylko nieznacznie niższą zarejestrowano w Hiszpanii w lipcu ubiegłego roku. - Mamy powtórkę rekordowego sezonu z roku 2003 – ostrzegają już od kilku dni specjaliści z Ipma, portugalskiej służby meteorologicznej. Nawet nocami temperatury dochodzą w tych obu krajach do 25-30 stopni Celsjusza.

Między innymi dlatego Meteoalarm ogłosił czerwony, najwyższy stopień zagrożenia dla południowej Portugalii oraz hiszpańskiej prowincji Badajoz. Narodowy instytut meteorologiczny Hiszpanii wydał natomiast ostrzeżenia dla południowo zachodnich rejonów kraju określając obecne upały jaki trudne do zniesienia.

W gorącym uścisku lata znalazły się także Włochy. Najbardziej odwiedzane przez turystów z całego świata miasta, a więc Rzym, Florencja i Wenecja przeżywają bardzo trudne chwile. Szpitale postawiono w stan gotowości, przybywa omdleń i dolegliwości, które występują głównie u ludzi starszych i tych z chorobami układu krążenia. Władze radzą mieszkańcom pozostawać w domach, by nie dostać porażenia słonecznego.

Upałów mają też dość mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Brytyjska pogoda, czyli ciągłe zachmurzenia, przerywane opadami, to teraz historia. W ten weekend termometry mają wskazać w wielu regionach kraju nawet rekordowe 33 stopni Celsjusza.

Ale nie tylko wyspiarze i mieszkańcy południa kontynentu odczuwają afrykańskie ciepło. Kebnekaise, najwyższy lodowiec w Szwecji topi się i stracił po obecnych upałach kilkanaście centymetrów i nie jest już najwyższym punktem w północnej części tego kraju.
Z kolei norwescy drogowcy wystosowali kolejne ostrzeżenie do kierowców, by uważali na błąkające się po trasach owce i renifery, które szukają ochłody w tunelach, a po wyjściu tracą czujność.

- Każdy szuka ochłody, zwierzęta też –mówił jeden z szefów władz drogownictwa w tym kraju.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Europa w gorącym uścisku lata. Rekordowe temperatury padną w południowej Portugalii? - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki